Jump to content

odjava vozila


helena123

Preporučene objave

Prije godinu dana sam prodala auto momku koji mi je dao novce ,

ja njemu knjizicu vozila,prometnu i auto ,

te smo se dogovorili da ce doci popodne na potpisivanje ugovora.

Nazalost on se nije nikad javio ,ja nisam uzela njegovo ime ni prezime ,

a na telefon s kojeg je zvao se niko ne javlja i nije prijavljen.

Meni je sad stigla opomena od policije da moram odjaviti vozilo ,a ja nemam nikakvih papira niti tablica.

Zanima me da li mogu prijaviti krađu vozila iako se to sve zbilo prije godinu dana ili postoji neko drugo rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odi u policiju i objasni da si auto prodao,isplaćen si ali kupac nije došao na potpisivanje ugovora.

to si trbao napraviti barem prije 10 mjeseci

ako novi vlasnik napravi neki nestašluk sa autom

odrovoran je vlasnik a to st još uvjek vi.

smatram da je bolje policiji ukazati na to da ste auto prodali i niste više njegov vlasnik.

po broju telefona oni će naći kupca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po navedenom, nalazite se u prekršaju po čl. 250. st. 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kažnjivo po st. 12. istog članka za što je predviđena novčana kazna u iznosu od 700 kuna, te u prekršaju po čl. 4. st. 1. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu kažnjivo po čl. 65. st. 1. za što je predviđena kazna u iznosu od 5.000 do 20.000 kuna.

 

pošto se događaj dogodio prošle godine, mišljenja sam da bi se prema vama trebao primjeniti blaža kazna iz starog ZSPC-a (čl. 250. st. 8. 500 kuna).

 

preporučujem vam da se obratite kriminalističkoj policiji, jer je kupac napravio kazneno djelo utaje (čl. 220 st. 1 kaznenog zakona). oni će vas pitati da li želite dati prijedlog za pokretanje kaznenog postupka - što odbijte učiniti. cilj vam je samo da se vaša registarska pločica proglasi potražnom. kazneno djelo utaje se vodi privatnom tužbom te se stoga ne trebate bojati da će vas netko optužiti za lažno prijavljivanje.

 

zatražite potvrdu da ste prijavili to kazneno djelo. to je vaše pravo po čl. 171 zakona o općem upravnom postupku.

 

preporučujem vam da sami predložite policiji da vam daju uplatnicu za kaznu po zspc-u, čime će te postići suprotan efekt te kaznu nećete nikad ni dobiti.

 

ukoliko policijski službenici zateknu kupca da upravlja neosiguranim vozilom, očekujte prekršajni nalog od 5.000 kuna. trebate poduzeti sve da biste na prekršajnom sudu dokazali da niste vi taj koji je vozilo dao u promet. obavezno što više svjedoka da ste vozilo prodali i potvrda o prijavi kaznenog djela

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica

ne plaši toliko helenu 123

prodala je auto i primila ugovoreni iznos.

prema tome sklopila kupoprodajni ugovor.po Zakonu o obveznim odnosima.

obveza kupca je bila prijaviti porez,odjaviti registarske

pločice i učiniti ostale radnje potrebite za prijevod vozila.

kao prodavatelj vozila trbala je znatno ranije reagirati tj.prijaviti policiju kupoprodaju.

ovako ona se još uvjek vodi da je vlasnik vozila i može imati problema ako se sa vozilom napravi kakva šteta

ali ako može dokazati da je primila ugovorenu svotu važi kao da je ugovor potpisan

sudska praksa Vrhovnog suda

dio krivice svakako snosi jer nije blagovremeno prijavila otuđenje vozila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ona ne negira primljen iznos za vozilo, ali za nevraćanje registarskih pločica vlasniku na odjavu je kazneno djelo utaje i prijava tog kaznenog djela je jedini način da se još formalni vlasnik vozila spasi od odgovornosti za nezakonitu upotrebu vozila.

 

a to da li je plašim ili ne, nek to odluči sama, ovisno kolike je platežne moći kad joj počnu pristizati kazne za osiguranje od 5.000 do 20.000 kuna. što da vozilo dospije u ruke osobi koja nema položen vozački ispit? vlasniku kazna od 1.000 do 3.000 kuna. radi prekršajnih naloga većih od 10.000 kuna (pojedinačno) može se osobu odmah uhititi i po hitnom postupku dovesti u prekršajni sud.

 

odjava registarskih pločica je uvjek bila obveza prodavatelja a ne kupca. to je po sadašnjim zakonima obveza, a po starom samo u slučaju da je kupac iz druge županije, odnosno drugog registarskog područja, a svakako u ovom slučaju je bila obveza formalnog vlasnika da 15 dana po isteku prometne dozvole odjavi vozilo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija