Jump to content

Predugovor o kupoprodaji nekretnine i površina nekretnine


eedah

Preporučene objave

Lijepi pozdrav,

 

Molim Vas odgovore na slijedeće pitanja:

 

1. Mora li predugovor o kupoprodaji nekretnine sadržavati kvadraturu pripadnih terasa/lođa/garažnih mjesta?

 

2. Ukoliko na predugovoru stoji "... koji je poseban dio nekretnine opisan kao stan oznake ST11 u potkrovlju od površine 45,58 sa pripadcima: terasa i garažno parkirno mjesto G-18 u podrumu." mora li u ugovoru o kupoprodaji nekretnine biti navedeno koje je veličine/kvadrature terasa i koje je kvadrature G-2?

 

3. Ukoliko na niti jednom od ugovora nije navedena veličina pripadne terase i garaže - kako se to uknjižuje i kako netko može biti siguran da se susjed sa npr. lijeve strane terase neće jednog dana odlučiti proširiti terasu na moju stranu jer nigdje nije specificirano koliko je velika njegova terasa akoliko je velika moja?

 

3. U slučaju da se nakon kupovine nekretnine/stana nakon nekog vremena želi zatvoriti dio terase (u staklenu stijenu ili u nešto slično tome) kakve su dozvole potrebne?

 

Hvala Vam lijepa na svim informacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U zemljišnoj knjizi postoji površina (bar bi trebala postojati), a ako nema tu, onda ima u projektu zgrade. Možeta zatražiti da se to navede.

 

U pravilu se u ugovore navodi površina, ali ako se točno zna po čestici - ulošku i podulošku o kojem stanu se radi, onda se stan knjiži i bez navedene površine u ugovoru.

 

Dakle vidjeti u zemljišniku (može preko interneta) površinu ako je stan proveden u zemljišnim knjigama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

 

No, jos me jedna sitnica zbunjuje.

Lik koji nam prodaje stan (invesitor/izvođač, kaj već) tvrdi da se "po novom zakonu balkoni, terase, lođe, garaže... " navode kao pripadci stanu - bez njihove kvadrature. Donjet će nam danas elaborat etažiranja u kojem bi se trebalo vidjeti koliko koji stan i njegovi pripadci iznose površinski. Nadalje, u izvadku iz zemljišnih knjiga piše:

--------------------------------------------------------

XX. Etaža XXX/XXXXX

1. Stan oznake ST XX u potkrovlju površine XX,XXm2 sa pripadcima: terasa i garažno parkirno mjesto GX u podrumu.

--------------------------------------------------------

 

Mene ustvari zanima - s obzirom da ovo piše u ZK (), jednog dana kada ćemo možda prodavat stan - kako ćemo mi nekome dokazati stvarnu površinu koju bi prodali kupcu? Jer nije u ZK navedeno kolika je terasa niti koliko je garažno mjesto površinski veliko.

 

Hvala jos jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

I na ovo sam dobila odgovor u mjedjuvremenu.

Dakle, kvadartura pripadaka ne mora biti navedena u zemljišnim knjigama, ali ta se kvadratura može naći u elaboratu o etažiranju koji će kasnije ionako biti potreban za prijavu poreza (porezna traži kvadrature tih pripadaka!).

Budem još pokušala saznati može li se u zemljišne knjige nekako naknadno dodatui dio koji će obuhvaćati kvadarture. Kad saznam, postam...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija