Jump to content

Promijena prezimena djeteta-molim savjet


Samohrana-Petra

Preporučene objave

Otac djeteta je priznao dijete i dogovoreno je da ima njegovo prezime.

Međutim tu počinju moji problemi jer nismo u vezi niti u braku (nismo se ni bili vjenčali)...

I kad trebam kakve god dokumente moram ga ganjat (odgovornost mu je na nuli, ja gubim živce), nije vidio dijete 2 mjeseca, ne pita....

Raspitala sam se u matičnom, može se potpisati tamo sporazumni da dijete uzima prezime majke, ili se doda majčino očevom prezimenu...mad bi ja najrađe da ima samo moje prezime.....i da sam ja bez brige kad budem djetetu trebala vadit kakav dokument u budućnosti.

Budući da on ne reagira na moju zamolbu da to riješimo sporazumno, rečeno mi je da to mogu tražit preko Centra za socijalni rad....moje pitanje: da li oni mogu donijet odluku ili to opet ide preko suda da se budući da je otac neodgovoran, ne brine se za dijete, da se djetetu dodijeli majčino prezime?

 

Hvala unaprijed na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaš problem koji ovdje iznosite nije u prezimenu djeteta.

Prezime (i ime) djeteta se ne može mjenjati bez suglsnosti obaju roditelja.

CZZS gotovo sigurno neće dati odobrenje za promjenu prezimena djeteta iz razloga koje ovdje navodite,a sama promjena prezimena djeteta,ako bi se koji slučajem i odobrila,neće promjeniti vašu sadašnju situaciju da morate tražiti suglasnost drugog roditelja djeteta za obavljanje određenih oblika skrbi za djete

 

Potrebno je da pokrenete izvanparnični postupak pred sudom i da zatražite da sud donese odluku da dijete bude povjereno vama na život.

Kada sud donese takvu odluku i ista postane pravomoćna onda bez suglasnosti drugog roditelja djeteta možete mjenjati mjesto prebivališta/boravišta djeteta,upisivati ga u školu,zatražiti putovnicu za dijete,pribavljati određene dokumente za dijete i sl...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija