Jump to content

Zakonski rok


anonimno

Preporučene objave

se počinje računati od 19.04., prvi slijedeći dan nakon primitka...pa to znači da je prigovor, da bi bio podnesen pravovremeno, trebao biti poslan 26.04. do ponoći...

računaju se svi dani..

osim u slučaju da je taj zadnji dan (26.04.) bila subota, nedjelja ili državni blagdan, kada rok istječe protekom prvog slijedećeg radnog dana..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posljednji dan ti je bio 26.04.2005. - utorak, sto znaci da je nepravodoban, pa je pretpostavljam, odbacen.

Meni se desilo da su mi odbacili pravodoban prigovor. Posljednji dan roka je padao u subotu, pa sam ja ulozila prigovor u ponedjeljak, sto je , naravno u roku. Ulozila sam zalbu, ali jos nisam dobila nista. U rjesenju je pisalo da nemam pravo na zalbu, ali ja sam je svejedno ulozila, i poslala je na znanje drugostupanjskom sudu.

Kako bi inace trebalo ici to kad ti odbace zbog nepravovremenosti prigovor, a u biti je pravovremen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga ekipa, niste u pravu. Subota ne utječe ni na početak ni na završetak roka, već samo nedjelja i neradni dan. No, krenimo redom.

Rokovi počinju teći prvog slijedećeg dana od dana dostave (to je svima jasno). Pritom je nebitno da li taj dan pada u nedjelju ili koji drugi dan. Važan je samo završetak roka. Dakle, ako zadnji dan roka pada u nedjelju ili neki neradni dan, rok istječe prvog slijedećeg radnog dana.

Prema tome, dragi kolega/ice nisi u pravu kažeš da je sud neutemeljeno tvoj prigovor odbacio kao nepravodoban (zadnji dan roka padao je u subotu - dakle, radni dan). Da je taj zadnji dan bila nedjelja, stvari bi bile puno drukčije (čitaj: za tebe povoljnije). ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam o kojem se postupku radi,

u prekršajni se ne bih upuštala

 

no, u upravnom postupku početak i tok rokova ne sprečavaju nedjeljni dani i dani državnih praznika (Čl. 101. ZUP-a)

 

Međutim,ako zadnji dan roka pada u nedjelju ili na dan državnog praznika kad tijelo ne radi, rok istječe istekom prvog idućeg radnog dana.

 

Stoga, uvijek žalbe podnosite pošti preporučeno ako vam je rok na knap jer se primitak u pošti smatra kao da je stiglo u roku makar to bilo i zadnji dan roka.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako bi inace trebalo ici to kad ti odbace zbog nepravovremenosti prigovor, a u biti je pravovremen?

 

ustavna tuzba zbog povrede prava zajamcenih cl. 18. st.1; cl.14. st.2 i cl. 29 st. 1 ustava ove zemlje.

to je ono sto ce sigurno proci, a ono sto nece, ali bi valjalo uciniti je zatraziti izuzece iz daljnjeg postupanja suda koji je nesposoban pravilno izracunati rok kao apsolutno nekompetentnog za bilo kakvo odlucivanje o bilo cemu.

inace, koliko mi je poznato, ovakve idiotizme, a bez da snosi ikakve posljedice moze pociniti iskljucivo pravnik, svaka druga struka koja bi toliko grubo pogrijesila u obavljanju svog posla bi zbog takvog propusta snosila posljedice.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moje iskustvo govori da upravo pravnici "vole" slati pravni lijek (reviziju, žalbu, prigovor) zadnji dan

 

ali to stvarno nije nikakvo opravdanje, rok je rok i prvi i zadnji dan, a sudac koji ne zna racunati rokove cini veliku stetu jer presuda postaje pravomocna, a stvar moze spasiti samo ustavni sud kad se za kojih godinu dana uhvati te tuzbe.

i mislim jedan sud da ne zna racunati rok, pa makar ne prstice?! sto ce taj i kojem nesretniku presuditi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

baš ću poslati pitanje osobama koje tumače ZUP

 

isuse boze, "onima koji tumace"... kao da je rijec o prorocanstvu, a ne o banalno jednostavnoj zakonskoj odredbi. ajde ti posalji upit prorocima pa nam svakako javi moze li se izrijekom navedena subota nekako progurati pod gregorijanski kalendar... ne znam jesi li strasnija ti ili ona sudska savjetnica kojoj nije najjasnije je li se njen porodiljski moze ubrojiti pod strucni staz, naime skoro pa da je isto dojiti dijete i uzimati okrivljenikov iskaz, boze dragi, necemo u detalje....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razina komunikacije ti je stvarno na nivou malog djeteta i sramotna za jednu (vjerojatno) školovanu osobu

 

nisu proroci, nego poznavaoci propisa iz prakse,

ne možeš vrijeđati onoga koga ne poznaš

 

daj mi reci GDJE u ZUP-u piše subota???????

možda mi je majčinstvo i dojenje djece (koje je tebi očito mrsko i nešto neprirodno) zamutilo vid pa ja ne vidim tu nesretnu subotu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sam dobila odgovor od "proroka" :-D

ZUP ne govori o suboti, već o nedjeljnim danima (blago nama sa prastarim zakonima). U praksi svatko tumači kako hoće

 

Naši "Proroci" koji zaprimaju vaše žalbe u upravnom postupku ipak uzimaju tu nesretnu subotu (većinom napuhanim pravnicima koji zadnji dan roka šalju žalbu)

Možda je i Goran poslao takvu žalbu pa zna praksu, iako nije dojio dijete ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sam dobila odgovor od "proroka"

 

proroci progovorise? aleluja!

 

ZUP ne govori o suboti, već o nedjeljnim danima (blago nama sa prastarim zakonima). U praksi svatko tumači kako hoće

 

gle ovo:

 

Ako posljednji dan roka pada u nedjelju ili na dan državnog praznika, ili u neki drugi dan kad organ kod kojega se radnja postupka ima poduzeti ne radi (...)

 

ajde molim te pojasni mi kako se ovo moze bilo u praksi bilo u teoriji protumaciti nekako drugacije nego sto pise?

 

i jasno da mi je majcinstvo strano, ja sam naime nastao stanicnom diobom. ali bez obzira na to mene kao gradjanina ove zemlje plasi sudska savjetnica koja postavlja takva pitanja. tebe ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Goran je u pravu! Najprije sam napisala odgovor u smislu kao da je subota radni dan (i za vecinu jest), ali za drzavne institucije je neradni. Zato tu i nema puno filozofije, zakon treba citati upravo onako kako je napisan. Nadalje, nisu vam ni savjetnicke place nesto bajne, ako ste na to mislili. Evo: 4500 kn, mozda koju stotinu vise (troskovi puta, olaksice za djecu i sl.) Ipak, naravno da bi sudacka savjetnica trebala znati (:bonk:) odgovore na ovakva pitanja. Ili kriteriji nisu bili jednaki za sve koji su polagali pravosudni?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija