Jump to content

braniteljska mirovina


amigos

Preporučene objave

Ako netko može odgovoriti...molim!

 

Naime, otac mi je bio u narodnoj zaštiti nekoliko mjeseci 91. godine (dva sina bila u ZNG), sada je u starosnoj mirovini, civilnoj, koja iznosi 1600 kn.

 

Obzirom da je nekoliko puta u uredu za obranu tražio status branitelja, još ga nije dobio, pa me zanima dali mogu kako pomoći ocu da dobije status branitelja jer sam čuo da su ljudi iz narodne zaštite ostvarivali to pravo.

 

I na temelju toga dali bi mu mirovina bila nešto veća ako dobije status branitelja?

 

Zahvaljujem unaprijed na odgovoru...! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

amigos je napisao:

Ako netko može odgovoriti...molim!

Naime, otac mi je bio u narodnoj zaštiti nekoliko mjeseci 91. godine

Obzirom da je nekoliko puta u uredu za obranu tražio status branitelja, još ga nije dobio, pa me zanima dali mogu kako pomoći ocu da dobije status branitelja jer sam čuo da su ljudi iz narodne zaštite ostvarivali to pravo.

 

 

ZAKON

O PRAVIMA HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI

 

Članak 2.

 

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: hrvatski branitelj iz Domovinskog rata).

 

(2) Pod sudjelovanjem u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, suvereniteta Republike Hrvatske, odnosno vrijeme neposredne ugroženosti suvereniteta Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: obrana suvereniteta Republike Hrvatske), u smislu stavka 1. ovoga članka, podrazumijeva se oružani otpor agresoru i djelovanje u izravnoj svezi s tim otporom (odlazak u postrojbu, na borbeni položaj i povratak te obuka i priprema za odlazak na bojište) u vremenu od 5. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

asdfgh je napisao:

prošle godine sam bio u uredu za odbranu gdje sam tražio potvrdu o statusu branitelja zbog odlaska u mirovinu.u uredu fino piše da sam bio u naoružanom odredu narodne zaštite ali mi nemogu priznati status zbog toga jer nisam odmah prešao u profesionalnu brigadu.šta sad ?

 

Ako vam nisu dali obrazloženje napismeno tražite ih jer u pisanom obliku će vam na kraju biti pouka o pravnom lijeku, pa ćete znati što i kako dalje (imate li pravo i u kojem roku na žalbe, tužbe i sl......).

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija