Jump to content

kašnjenje vlaka - ispričnica


--ljuba--

Preporučene objave

Poštovani,

učenica sam četvrtog razreda srednje škole. Živim u Vrapču i redovno putujem u školu vlakom. Neznam koliko o tome znate, ali vlakovi često kasne, pa učenici mogu dobiti ispričnice od hž-a ako će zbog kašnjenja vlaka zakasniti u školu, ali ispričnice se dobiju samo ako je vlak zakasnio 10 ili više minuta. Jedno jutro je vlak kasnio skoro pola sata tako da nisam stigla na prvi sat. Podigla sam si ispričnicu, na kojoj točno piše broj vlaka, vrijeme u koje je trebao doći na Glavni kolodvor u Zagrebu te vrijeme dolaska. Kada sam razrednici dala ispričnicu rekla je da mi je to neispričani sat jer je ravnatelj zabranio da se primaju te ispričnice pod pretpostavkom da ih može dobiti tko poželi.

Ja svaki dan putujem vlakom do škole već četvrtu godinu za redom i znam da je to jako strogo i da stvarno ne daju ispričnicu ako je vlak kasnio manje od 10 minuta, a i za toliko kašnjenje nekada ne daju ispričnicu.

Mene sada zanima, da li se može nešto napraviti u vezi toga, i da li moj ravnatelj može zabraniti te ispričnice, tj. dal u zakonu piše nešto o kašnjenju javnog prijevoza jer ja ne želim skupljati neopravdane sate zbog neodgovornosti hž-a, a na raniji vlak mi nema smisla ići jer sa ovim vlakom ako dođe na vrijeme u školi sam već oko 7 i 40.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

--ljuba-- je napisao:

Poštovani,

učenica sam četvrtog razreda srednje škole. Živim u Vrapču i redovno putujem u školu vlakom. Neznam koliko o tome znate, ali vlakovi često kasne, pa učenici mogu dobiti ispričnice od hž-a ako će zbog kašnjenja vlaka zakasniti u školu, ali ispričnice se dobiju samo ako je vlak zakasnio 10 ili više minuta. Jedno jutro je vlak kasnio skoro pola sata tako da nisam stigla na prvi sat. Podigla sam si ispričnicu, na kojoj točno piše broj vlaka, vrijeme u koje je trebao doći na Glavni kolodvor u Zagrebu te vrijeme dolaska. Kada sam razrednici dala ispričnicu rekla je da mi je to neispričani sat jer je ravnatelj zabranio da se primaju te ispričnice pod pretpostavkom da ih može dobiti tko poželi.

Ja svaki dan putujem vlakom do škole već četvrtu godinu za redom i znam da je to jako strogo i da stvarno ne daju ispričnicu ako je vlak kasnio manje od 10 minuta, a i za toliko kašnjenje nekada ne daju ispričnicu.

Mene sada zanima, da li se može nešto napraviti u vezi toga, i da li moj ravnatelj može zabraniti te ispričnice, tj. dal u zakonu piše nešto o kašnjenju javnog prijevoza jer ja ne želim skupljati neopravdane sate zbog neodgovornosti hž-a, a na raniji vlak mi nema smisla ići jer sa ovim vlakom ako dođe na vrijeme u školi sam već oko 7 i 40.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

 

 

ja sam jednom opravdao 3 sata tako da sam rekao profesorici da su me vanzemaljci oteli. Profa mi je stvarno povjerovala :tilt:

najbolje ti je zvat roditelje da kazu da si taj dan na vrjeme krenula u skoli i da ti je put do skole dug tako da ne mozes doc svaki dan na vrjeme. To ce ti puno vise pomoc nego da sada trazim koji su sve zakon prekrsili ravnatelj i razrednica. Jer da se idemo upustat u to , ne bi postojala srednja skola koja nije prekrsila barem 100tinjak odredbi...

inace, isto tako dobro rjesenje ti je strajkat jedan dan. Ljepo cjela skola sada ima razlog za strajk i dogovorite se da cete iducih 2 tjedna svi ne doc na prvi sat :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, ali ja bih molila ako bi mi se moglo odgovoriti da li postoji neki zakon koji govori o mom problemu, tj. jel mogu išta napraviti u vezi tog kašnjenja, ili ću morati cijelu godinu skupljat neopravdane sate jer je moj ravnatelj tako odlučio?

I, da li si ja sama mogu opravdavati izostanke, dolaziti na roditeljske sastanke i potpisivati opomene ako sam punoljetna, i punopravna osoba u Republici Hrvatskoj?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa sad da postoji zakon koji će detaljno propisivati način opravdavanja nedolazaka na satove..., mislim da toga nema (eventualno u nekom školskom pravliniku), ali zamolit ćemo ipak za konkretnu informaciju osobu koja bi to područje trebala dobro poznavati.

 

Što se tiče samostalnog opravdavanja, kad već ravnatelj ne prizna te ispričnice, bez obzira na činjenicu da s 18 možeš birati i predsjednika i zastupnike i ić u zatvor i što šta drugo - ipak su ti roditelji skrbnici sve dok ne završiš školu. Stoga će ti oni morati i opravdati izostanke. Nije sve baš tako jednostavno. Kad bi netko od tvojih kolega duuuugo tako izostajao s nastave, roditelji bi bili prvi koji bi se obrušili na školu jer ih nije izvjestila o nedolascima svog djetešca.

Glupo bi bilo da na roditeljske sastanke dolaze učenici. Pa zato se i zovu RODITELJSKI! Inače bi se zvali UČENIČKI sastanak! I da znaš da se ovdje ne radi o roditeljskom pravu, već o DUŽNOSTI (koja btw. nije baš uvijek ugodna).

Roditelji (skrbnici) su se dužni brinuti o svom djetetu. Zato imaju pravo znati što im djetešce radi u školi, jeli ili nije kasnilo na nastavu, ima li ili nema opomenu, ukor ili pohvalu, moraju se pobrinuti da se plate sve one stvari koje treba podmiriti na početku školske godine, maturalac...itd.itd.

 

Ne krije se tajna samostalnosti u 18. ročkasu i dobivanjem poslovne sposonosti. Put do samostalnosti je mnogo, mnogo kompliciraniji.

:vjeruj:

 

 

Ako je doista tako kako si opisala, zamoli roditelje da odu na razgovor ravnatelju. Ravnatelj uvijek ima mogućnost provjeriti vjerodostojnost ispričnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predhodno iznesenim sjećanjima na maštovite školske dane ne odoljevam pridodati: jednom je, sada već odraslom stvorenju, vrlo često "išao valjak ispred autobusa" :) i prolazilo je sve dok se nije počelo ponavljati istim profesorima...

 

Da, ispričnice dobivene nakon kašnjenja gradskog vlaka uvažavali su svi redovito, barem su do sada. I ne samo škole.

Zakon ne propisuje što jest a što nije opravdan izostanak dok interni školski akti predviđaju pedagoške mjere preciznije, no običaj je opravdati sve što je opravdano pismeno s potpisom roditelja ili uz neki službeni potpis/pečat.

 

Ako su već tako tvrdog stava u školi, najbezbolnije i brzo rješenje bi bila ispričnica s potpisom roditelja (možda uz papirić dobiven nakon kašnjenja vlaka?) obzirom da svaka škola ima određeni broj dana (3-7) koje roditelj može opravdati bez potvrde liječnika i sl., a radi se o par minuta ili satu eventualno.

 

Teško da neće priznati opravdanim razlog za roditelj tvrdi da je opravdan, a u okviru je njegovih mogućnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 15 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija