Jump to content

molim pravno mišljenje tj. savjet...


kokolox

Preporučene objave

u braku sam 12 godina, imam 2 djece...zadnjih 8 godina živimo u kući koju nam je majka od supruge-punica ustupila na korištenje.ta kuća je bila bračna stečevina od punice i nakon smrti njenog supruga podjeljena je na način da punica ima 5/8 a moja supruga i njenih 2 brata po 1/8.

kuća je bila prazna, samo zidovi, neobojani....kuću smo opremili za normalan život i kao što rekoh u njoj živimo 8 godina......

napokon pitanje.....interesira me dali ja kao jedini ulagač u tu kuću (supruga bila nezaposlena), sve što je u njoj sam ja kupio, sve račune i režije ja plaćao i plaćao održavanje kuće,..i sada u slučaju razvoda ili rastave imam ikakva prava tu u kući....ili me mogu izbaciti kad im prohtje......

unaprijed hvala na savjetima.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuća koju navodite nije bračna stečevina i ne podliježe podjeli nakon razvoda braka.

 

Članak 253. Obiteljskog zakona

 

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

 

Međutim ulaganja u kuću jesu bračna stečevina,bez obzira što ste vi jedni u braku zaposleni i nakon razvoda se dijele na jednake djelove.Dakle,u slučaju razvoda možete zatražiti da vam vaša supruga isplati vaš udio u tim ulaganjima,najbolje da isto učinite dogovorom,a ako to nije moguće zaštitu svojih prava možete potražiti pred sudom u parničnom postupku.

 

Članak 248.

 

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine

Članak 249.st.1.

(1) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

canis je napisao:

Kuća koju navodite nije bračna stečevina i ne podliježe podjeli nakon razvoda braka.

 

Članak 253. Obiteljskog zakona

 

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

 

Međutim ulaganja u kuću jesu bračna stečevina,bez obzira što ste vi jedni u braku zaposleni i nakon razvoda se dijele na jednake djelove.Dakle,u slučaju razvoda možete zatražiti da vam vaša supruga isplati vaš udio u tim ulaganjima,najbolje da isto učinite dogovorom,a ako to nije moguće zaštitu svojih prava možete potražiti pred sudom u parničnom postupku.

 

Članak 248.

 

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine

Članak 249.st.1.

(1) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili.

 

nisam ni mislio na podjelu....nito to želim.....samo me interesiralo dali mogu reći ''izlazi odavde, to je moje''...nprm...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm...a eto samo da se izjadam......danas mi poštar donese poštu, tamo poziv na sud, tužba za razvod braka!!!, ništa nije govorila a podnijela je prije 14 dana...djeca isto ništa nisu znala...ni nitko od njezine obitelji.....velim šta je ovo...kaže ja sam tebi rekla šta će biti....pitam zašto ovako tajno, zašto djecu nisi pripremila na to....ona neke nebuloze, pa vide djeca kakva je situacija!!!...mislim ''niđe veze'', ona ode na posao, ja se brinem o djeci.....oko ručka, oko kuće i sve....pitam pa kako si ti to isplanirala, gdje ću ja, gdje će djeca, kako ćemo s djecom kad ti ideš na posao, ko će brinuti o njima.......veli dogovorit ćemo se...onda kad nema suvisli odgovor, veli nemam ja tebi šta otkrivat kako ćemo, to pitaj mog odvjetnika.....

trebam savjet, zar to nije nebriga o djeci i potpuno zanemarivanje radi nje i njezinog posla.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije to nikakvo zanemarivanje djece.

Nego, vi ljepo objasnite djeci situaciju, nađite si dobroga odvjetnika, nađite si stan u blizini i na sudu zatražite:

1. da djeca nakon razvoda zive s vama

2. uzdrzavanje za prvu godinu dana dok ne nađete posao

3. svoj udio u bracnoj stecevini(dakle pola onoga sta je ulozeno u kucu i sta i danas povecava vrjednost kuce, za placanje rezija primjerice nemate pravo na odstetu )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zzz_zzz je napisao:

nije to nikakvo zanemarivanje djece.

Nego, vi ljepo objasnite djeci situaciju, nađite si dobroga odvjetnika, nađite si stan u blizini i na sudu zatražite:

1. da djeca nakon razvoda zive s vama

2. uzdrzavanje za prvu godinu dana dok ne nađete posao

3. svoj udio u bracnoj stecevini(dakle pola onoga sta je ulozeno u kucu i sta i danas povecava vrjednost kuce, za placanje rezija primjerice nemate pravo na odstetu )

 

hm...ovako. mladja kcerka ima 6 god. i nezna o cemu se radi, starija ima 12 i sve joj je jasno....po njenoj prici, mama nije u pravu i nije na njezinoj strani, al joj se boji suprotstaviti, kao i ja ne zali razvod i kao i ja misli da nema potrebe i elemenata za razvod, vidi i zna da mama radi nekih svojih kompleksa i umisljenih ''teorija zavjere'' mene i moje obitelji, prvenstveno moje majke )kod koje ne ide nikako zadnjih 2,5 god i koja zivi 520 km. od nas), pocinje svadje pricajuci )lazuci) gadosti o mojoj majci, nazivajuci je svim i svacim.......sve je pocelo takoreci iz cista mira kad mi se supruga takoreci osamostalila, kad je diplomirala visu ekonomsku )ciju skolarinu sam ja placao i vozio na sve ispite i predavanja) i zaposlila se i njena majka joj kupila automobil.....

 

1. po zdravom razumu svakoga, djeca i bi trebala zivjeti samnom....situiran sam )vojna mirovina), mlad sposoban.-37 god....pogotovu sto supruga radi...nebi se imao ko brinuti o njima...

2. pomoc u izdrzavanju mi od supruge nije potrebna- uz uvjet da supruga na sebe uzme polovinu rate kredita koji imam )supruga ga neprizna, veli to je tvoj kredit ???)

3. od bracne stecevine mi sem compjutere i tv, netreba nista...a mogu i bez toga....

 

molim jos malo savjeta i misljenja....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kokolox je napisao:

zzz_zzz je napisao:

nije to nikakvo zanemarivanje djece.

Nego, vi ljepo objasnite djeci situaciju, nađite si dobroga odvjetnika, nađite si stan u blizini i na sudu zatražite:

1. da djeca nakon razvoda zive s vama

2. uzdrzavanje za prvu godinu dana dok ne nađete posao

3. svoj udio u bracnoj stecevini(dakle pola onoga sta je ulozeno u kucu i sta i danas povecava vrjednost kuce, za placanje rezija primjerice nemate pravo na odstetu )

 

hm...ovako. mladja kcerka ima 6 god. i nezna o cemu se radi, starija ima 12 i sve joj je jasno....po njenoj prici, mama nije u pravu i nije na njezinoj strani, al joj se boji suprotstaviti, kao i ja ne zali razvod i kao i ja misli da nema potrebe i elemenata za razvod, vidi i zna da mama radi nekih svojih kompleksa i umisljenih ''teorija zavjere'' mene i moje obitelji, prvenstveno moje majke )kod koje ne ide nikako zadnjih 2,5 god i koja zivi 520 km. od nas), pocinje svadje pricajuci )lazuci) gadosti o mojoj majci, nazivajuci je svim i svacim.......sve je pocelo takoreci iz cista mira kad mi se supruga takoreci osamostalila, kad je diplomirala visu ekonomsku )ciju skolarinu sam ja placao i vozio na sve ispite i predavanja) i zaposlila se i njena majka joj kupila automobil.....

 

1. po zdravom razumu svakoga, djeca i bi trebala zivjeti samnom....situiran sam )vojna mirovina), mlad sposoban.-37 god....pogotovu sto supruga radi...nebi se imao ko brinuti o njima...

2. pomoc u izdrzavanju mi od supruge nije potrebna- uz uvjet da supruga na sebe uzme polovinu rate kredita koji imam )supruga ga neprizna, veli to je tvoj kredit ???)

3. od bracne stecevine mi sem compjutere i tv, netreba nista...a mogu i bez toga....

 

molim jos malo savjeta i misljenja....

 

kao prvo i prvo, najgore sta mozete napraviti na sudu je pricati o tome kako se vi i vasa dvanaestogodisnja kcer slazete oko ovoga ili onoga, jer ce protustrana to odmah predstaviti kao manipulaciju djeteta.

To posebno vrjedi za ono sto se tice razloga i uzroka svega toga jer djete od 12 godina takve stvari ne moze sloziti tako dobro samo u glavi osim ako mu je netko to sve ispricao i slozio za njega.

Dakle, mozete spomenit da vam je kcer tuzna zbog toga sto se vasa supruga zeli razvest i da je mislila da je među vama sve u redu. Sve preko toga vas cini neuvjerljivim.

Kredite ce vasa zena trebat otplacitvati u jednakome omjeru kao i vi, ali isto tako ona ima pravo na pola svega sto ste kupili kreditom (nekretnine,auto,TV,...).

Ako navedete malo tocnije u kakvom ste financijskome stanju mogu vam okvirno reci kako bi trebala izgledati podjela, kako uzdrzavanje itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm...ovako,....ja sam hrvi u mirovini koja iznosi oko 8500 kn..imam dva kredita, jedan malji i jedan veci...za obadva je rata oko 3000 kn., kredit sam prvi put uzeo prije 8 godina kad smo useljavali u kucu u kojoj zivimo za uredjenje kuce, plin, grijanje, namjestaj, plocice, parket i sve ostalo sto je potrebno za zivot u kuci...kasnije sam 2 puta ''prebijao'' kredit zbog velikog minusa jer mirovina nije bila dostatna za zivot, na nacin da pokrijem minus i prijevremeno otplatim postojeci kredit.....supruga se zaposlila u 4 mjesecu ove godine nakon zavrsenog viseg ekonomskog fakulteta,cije skolarine i sve ostale troskove pohadjanja, sam normalno ja placao.....placa joj je oko 5000kn, sto sam saznao iz tuzbe koju je podnijela za razvod braka, jer vjerovali ili ne odbijala je da mi kaze koliku ima placu??!!!!, po njezinoj uvrnoj logici ''sta mene briga kolika je njoj placa'' i ''neces ti moju placu koristiti za pokrivanje svog minusa'' ???!!!......

u dosta sam teskoj situaciji i molim sve dobronamjernike da mi pomognu savjetima ili preporukom kome da se obratim za pomoc....mozda nekoj udruzi ili ???, jer nemam novaca za odvjetnika..... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi zgodno napomenutni kako se tijekom razvoda braka ne rješava pitanja kredita iako se o tome možete sporazumjeti kad god želite.

Ukoliko se o tome ne sporazumite, tijekom samog razvoda nitko neće odlučivati o preuzimanju dijela kredita, cijelog ili ne uopće.

Koliko se dalo primjetiti, polovica uloženih zajedničkih sredstava je povećala vrijednost 1/8 kuće koja je vlasništvo vaše supruge i 7/8 troje drugih vlasnika.

Činjenica jest da utvrđivanje bračne stečevine i njena dioba nerjetko traju dulje od prosječnog razvoda braka, iako i sam razvod zna potrajati godinu dvije, u nekim slučajevima i dulje.

 

Odvjetnik vam itekako treba naročito ako imate namjeru tražiti da vam djeca budu povjerena, jer samim savjetima i vlastitim snagama teško da ćete polučiti očekivani rezultat.

 

Da, možda vam buduća bivša supruga nije htjela reći koliko su joj primanja- predočit će ih sudu. Troškove njenog školovanja koje spominjete neće moći tražiti kao ni uzdržavanja za vrijme braka dok je bila nezaposlena.

 

Nadalje, uvažite s punom ozbiljnošću savjet zzz_zzz-a glede djeteta (djece) koja se s vama slažu ili ne slažu oko razvoda, dijele ili ne dijele vaše mišljenje i stavove, jer će to zaista vrlo lako skrenuti u priču manipulacije djecom a time bi sami sebi oduzeli mogućnost da se ono što kažete smatra i vjerodostojnim.

Dapače, birajte način na koji s njima razgovarate, birajte riječi i pazite da ne iznosite svoje stavove i razmišljanja koje bi oni prihvaćali kao svoje.

Nemojte se hvatati ni za argument kako je majka djece zaposlena pa ih nema tko čuvati, jer to nisu predškolci: 8 i 12g nije uzrast za koji bi taj argument značio nešto bitno (ne bi ni inače jer za mlađe postoje vrtići).

Radije se skoncentrirajte na pobrojavanje i obrazlaganje argumenata zbog čega se smatrate roditeljem kojem bi bilo (za djecu) bolje da mu budu povjerena: od svakodnevnih kućanskih obaveza preko odgojnih, komunikacijskih i inih segmenata nadalje.

 

Dakle, pokušajte razmišljanja umjesto "Ona je (ovakva ili onakva) pa..." ili "Ona ne (radi to-i-to) pa zato nije za djecu dobro da..." preusmjeriti na način "Ja djeci/s djecom... (to-i-to, ovako ili onako)... i zato smatram je povjeravanje djece meni za njih kvalitetno rješenje".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm...mozda sam ovo trebao pitati na pocetku.....dali moja supruga uopce moze dobiti razvod ako ja ÷neznam dal je pametno reci i djeca÷ to ne zelimo....koji su dobri i relevantni razlozi za dobivanje razvoda.....moze li ona to uraditi samo zbog toga ÷sto ja mislim÷, sto je sad zavrsila fakultet i zaposlila se, postala neovisna, pa zakljucila da joj ja u biti i netrebam vise.....jer sve ostale njene argumente ÷cak i bez odvjetnika÷ ja lako oborim........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kokolox je napisao:

hm...mozda sam ovo trebao pitati na pocetku.....dali moja supruga uopce moze dobiti razvod ako ja ÷neznam dal je pametno reci i djeca÷ to ne zelimo....koji su dobri i relevantni razlozi za dobivanje razvoda.....moze li ona to uraditi samo zbog toga ÷sto ja mislim÷, sto je sad zavrsila fakultet i zaposlila se, postala neovisna, pa zakljucila da joj ja u biti i netrebam vise.....jer sve ostale njene argumente ÷cak i bez odvjetnika÷ ja lako oborim........

 

Članak 43. Obiteljskog zakona

 

Sud će razvesti brak:

1. ako utvrdi da su bračni odnosi teško i trajno poremećeni, ili

2. ako je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana, ili

3. ako oba bračna druga sporazumno zahtijevaju razvod braka.

 

Nema načina da nekog zadržite u braku ukoliko osoba to ne želi.

Razvod braka se ne dobija od drugog supružnika,već o njemu odlučuje sud,a to u praksi znači da ako jedan od supružnika ostane pri svojoj odluci da ne želi ostati u bračnoj zajednici sud će brak razvesti.

Ukoliko se vi protivite razvodu braka,a sud brak razvede,trošlove postupka pred sudom ćete sami snositi.

 

Međutim,ako vi do okončanja glavne rasprave izjavite da prihvaćate razvod,sud će donijeti odluku da se razvod smatra sporazumnim i svatko će snositi svoj dio troškova

 

Sami zaključite koliko se ima smisla suprostavljati odluci neke osobe,u ovom slučaju vaše supruge,da se brak razvede.

 

Sukus problema kod razvoda braka kada supružnici imaju malodobnu djecu je u tome s kojim će roditeljem po razvodu djeca živjeti,u načinu susreta i druženja djece i drugog roditelja,te o iznosu uzdržavanja koji će mjesečno doprinositi roditelj s kojim djeca neće živjeti.Iz tih razloga brakorazvodni postupci znaju potrajati,inače bi sve bilo završeno u 1-2 sudska ročišta.

 

Podjela bračne stečevine ako ista postoji,može se razrješti dogovorom supružnika ako je dogovor moguće postići, u protivnom slijedi parnični postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm....sad me interesira dali imam pravo i dali mogu postići išta ako na prvoj raspravi na kojoj bi se prema supruginim riječima trebao izjasniti dali pristajem na razvod ili ne...tražim odgodu izjašnjavanja jer se nisam mogao pripremiti niti angažirati odvjetnika jer sam za razvod saznao takoreći od poštara kad mi je u petak donio poštu, a ja u subotu otišao na put u inozamstvo s kojeg sam se vratio juča, a danas je rasprava..(petak-21.11)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije sudskog poziva, prethodi poziv iz CZSS Pozivi iz CZSS imaju svrhu mirenja i zakonski prethoda 3 susreta prije sudskog poziva na koje se nadovezuje mišljenje CZSS. Što je vašoj supruzi prioritet, 1. karijera 2. djeca..

koliko sam mogla svatiti vi biste pokušali "popraviti brak" ali za takvo nešto trebate oboje imati isti cilj! Možda je povrijeđena zakonska procedura???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

luca123 je napisao:

Prije sudskog poziva, prethodi poziv iz CZSS Pozivi iz CZSS imaju svrhu mirenja i zakonski prethoda 3 susreta prije sudskog poziva na koje se nadovezuje mišljenje CZSS. Što je vašoj supruzi prioritet, 1. karijera 2. djeca..

koliko sam mogla svatiti vi biste pokušali "popraviti brak" ali za takvo nešto trebate oboje imati isti cilj! Možda je povrijeđena zakonska procedura???

 

hm....ako je tako zakonski, onda je prekršena..procedura...ili možda i nije, naime danas sam se navodno samo trebao izjasniti o podnesenoj tužbi i izjasniti da ne prihvatam....i onda navodno idemo na razgovor u czzss, čija je predstavnica i danas bila nazočna....moguće mirenje ili tako nešto...i onda czss dostavlja svoje mišljenje o našoj vezi i našem odnosu...dali se može popraviti ili ne.....

što se tiče supruge i karijere...jeste, važna joj je...ali neznam baš da mogu reći da joj je važnija od djece.......da, ja bih pokušao ''popraviti brak''...čini mi se i supruga, barem po njenoj priči, kako kaže odazvat će se svakom pozivu czss, na što sam ja rekao da ako ona ne želi mirenje i mene smatra jedinim krivcem nema koristi ići kod czss, da ne očekuje tamo neki ''čarobni štapić'' kojim bi nas oni pomirili....jer mi se čini da bi ona tamo išla samo nastaviti pljuvati po meni i mojoj opbitelji i navoditi tj. pravdati se zašto je uopće do ovoga i došlo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kokolox je napisao:

hm....ako je tako zakonski, onda je prekršena..procedura

 

Nije prekršena procedura nego ste dobili u postu prethodnog korisnika netočan odgovor.

 

Kad sud primi tužbu za razvod braka,na prvom ročištu zatražit će od bračnih drugova da odmah izjave kojem se CZSS žele obratiti radi pokušaja uklanjanja bračnih nesuglasica odnosno dogovora o uređenju pravnih posljedica razvoda braka.

 

Ako se bračni drugovi nisu sporazumjeli pred kim će se postupak posredovanja provesti, sud će po službenoj dužnosti donijeti odluku o izboru posredovatelja

 

Sud će bez odgode donijeti odluku pred kim će se postupak posredovanja provesti i dostaviti je posredovatelju. Protiv takve odluke suda nije dopuštena posebna žalba.

Bračni drugovi dužni su u roku od petnaest dana od dana donošenja odluke pokrenuti postupak posredovanja.

 

Posredovatelj (CZSS) pozvat će bračne drugove, po pravilima o osobnoj dostavi, da osobno bez punomoćnika sudjeluju u postupku.

Posredovatelj će o uzrocima koji su doveli do poremećenosti bračnih odnosa ispitati stranke te nastojati da se ti uzroci otklone i bračni drugovi pomire.

Također će upoznati bračne drugove s pravnim i psihosocijalnim posljedicama razvoda braka.

 

Posredovatelj je dužan u roku od tri mjeseca od primitka odluke suda provesti i okončati postupak posredovanja,te je dužan stručno mišljenje dostaviti bračnim drugovima po pravilima o osobnoj dostavi u roku od petnaest dana od okončanja postupka posredovanja.

 

Bračni drugovi su dužni zaprimljeno stručno mišljenje posredovatelja dostaviti sudu kako bi se pred istim nastavio postupak razvoda braka,a ako isto ne dostave u roku jedne godine od dostave odluke suda smatrat će se da je tužba (ili sporazumni zahtjev) povučen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kokolox je napisao:

dali moja supruga uopce moze dobiti razvod

da

÷neznam dal je pametno reci i djeca÷ to ne zelimo....

to će psiholog saznati tijekom procjene djece a cilj mu nije saznati žele li i oni ili ne da im se roditelji razvedu već je cilj dobiti objektivniju sliku oboje roditelja, dakle vodite računa o onome što vam je u početku napomenuto

koji su dobri i relevantni razlozi za dobivanje razvoda

teško i trajno poremećeni bračni odnosi.

po mišljenju oboje= sporazumni razvod

po mišljenju jednog= razvod tužbom

moze li ona to uraditi samo zbog toga ÷sto ja mislim÷, sto je sad zavrsila fakultet i zaposlila se, postala neovisna, pa zakljucila da joj ja u biti i netrebam vise

za pretpostaviti je da neće reći "ne treba mi više" već će tvrditi kako ne želi više biti u braku s vama jer su poremećaji u vašem međusobnom odnosu trajnog karaktera

jer sve ostale njene argumente ÷cak i bez odvjetnika÷ ja lako oborim........

nemate što obarati: tijekom razvoda se ne utvrđuju krivnje, ne razapinje ni jednog, ako se ne slažete oko te točke riješeno će biti na drugi način- vaš doživljaj nije mjerodavan za vas oboje iako možetet izraziti nerazumjevanje i nepoznavanje motiva

 

Jeste li razmislili o argumentima za povjeravanje djece? Ukoliko to zaista želite, u ovom trenutku i svakom sljedećem vam je značajnije (i zahtjeva kvalitetniju pripremu) od ostatka priče- i to na način koji ne bi ukazivao na vaša međusobna slaganja u raščlambi majčine osobnosti, razvodu i sl. već spomenuto, već na načine na koje vam je ukazano?

Jer, nakon prvog ročišta idete u czss i počinje balada na tu temu koja će potrajati i kasnije na sudu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm...hvala svima na dosadašnjoj pomoći,..neke stvari su mi jasnije....

Sinoć smo opet imali žučnu raspravu,..počelo je čisto onako mirno da bi postepeno prešlo u svađu,...samo da napomenem, izgleda da je najveći problem njena patološka mržnja prema mojoj obitelji, mami i 2 brata i ženi od brata....utuvila je sebi u glavu, neznam zbog ćega, da oni nju mrze, nevole i samo žele da nju provociraju i ''remete njezin mir'' a ja sam kriv što je u prošlosti nisam zaštitio od toga i navodno nakon toga ''kako ja njima mogu vjerovati, kako ih mogu voljeti i zašto već jednom ne otvorim oći??!! i idi k njima, s njima se vjenčaj ''....moji s nama nemaju nikakve veze, žive 520 km. udaljeni od nas, ona kod njih nije bila već 1,5 gdn., zabranila je da oni dolaze kod nas (jer kako veli ''to je moja kuća, idi odavde'', nitko s njom ne kontaktira, promjenila je broj mobitela....

Da malo i to pojasnim, ona se s nikim od njih nije posvađala, nikad nije rekla da ne želi ići kod njih u goste što smo padili par puta na godinu, nikad meni nije rekla da je njoj tako (veli ja sam to trebao sam vidjeti), u suzama se pozdravljala s mojom majkom kad smo odlazili od njih, ponekad govorila kako joj je žao moje majke i da bi je pozvala da živi s nama......

već sada kad je zbog završenog fakulteta i zaposlenja u dosta priznatoj firmi (cratia osig.) dobila neki bolesni komplex više vrijednosti da je ona netko i nešto a moji (možda i ja) su neka niđa bića....pa počinje ''kako je on ili ona mogla to meni reći, kako je mogla to uraditi'', itd, itd.....

Tako da po meni sad se sve ovo svodi na neku bolesnu osvetu prema meni na stvari iz prošlosti....

I onda pošto mi je rekla da želi mirenje, želi ići na razgovore u czss, ja je pitao šta je za tebe mirenje, zar ti misliš da se možemo miriti na način da ti tamo nekome pričaš te bedastoće i gadosti o mojima s kojima sad trenutno nemaš nikakve veze....dobijem odgovor uz cinični osmijeh, da...sve ću ja tamo reći, zar si mislio da ću šutiti na to sve što su mi radili......

Samo da napomenem....to što su joj navodno radili, po meni je preuveličano, neistinito i nema veze s zdravom pameću i logičkom rezoniranju stvari.....

Molim još malo pomoći od dobromamjernih forumaša jer stvarno mi je teško......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što ste opisali je jedna od uobičajenih situacija kad se žuć izbacuje u kućnom razgovoru. Moguće lako da jedno drugo slušate što govori, ali ne čujete niti jedno onog drugog.

 

Izreći "bedastoće i gluposti" pred nekim, kao što je sad situacija pri pokušaju mirenja i posredovanju tijekom ravopda braka je... posredovanje: svatko će iznijeti svoje razloge, stavove i mišljenje.

 

Ukoliko se iz navoda vas oboje zaključi da su vaše nesuglasice trajnog karakera, mirenje nije uspjelo, brak kreće ka razvodu dalje. Na tom dijelu ćete se zadržati neko vrijeme sa soc. radnikom, pravnikom i psihologom jer je razvod pokrenut tužbom, imate maloljetnu djecu, jedno tvrdi da su odnosi teško i trajno poremećeni a drugo se tome čudi...

I taj dio ne možete ni preskočiti ni zaobići.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Ovo što ste opisali je jedna od uobičajenih situacija kad se žuć izbacuje u kućnom razgovoru. Moguće lako da jedno drugo slušate što govori, ali ne čujete niti jedno onog drugog.

 

Izreći "bedastoće i gluposti" pred nekim, kao što je sad situacija pri pokušaju mirenja i posredovanju tijekom ravopda braka je... posredovanje: svatko će iznijeti svoje razloge, stavove i mišljenje.

 

Ukoliko se iz navoda vas oboje zaključi da su vaše nesuglasice trajnog karakera, mirenje nije uspjelo, brak kreće ka razvodu dalje. Na tom dijelu ćete se zadržati neko vrijeme sa soc. radnikom, pravnikom i psihologom jer je razvod pokrenut tužbom, imate maloljetnu djecu, jedno tvrdi da su odnosi teško i trajno poremećeni a drugo se tome čudi...

I taj dio ne možete ni preskočiti ni zaobići.

 

hm....mislim da ste potpuno u pravu....da se nebih sad posipao pepelom govoreći da ja nju čujem a ona mene ne, to ćemo sve razjasniti u razgovoru s djelatnicima czss....samo se malo bojim s obzirom da živimo u relativno maloj sredini, dali ćemo imati kvalitetnu i stručnu pomoć..pogotovu što se tiče psihologa, koji bi valjda trebao procijeniti srž naših nesuglasica i dali su te stvari oko kojih se mi ''neusuglašavamo'' bitne za naš brak i našu obitelj.....na prvom pojavljivanju na sudu gdje sam se očitovao o tužbi za razvod, bila je prisutna djelatnica czss, mlada djevojka od kojih 23-25 god.,....

..ne želim nijedan dio preskakati ni zaobilaziti, želim da se to sve uz nečiju pomoć kvalitetno 'obradi'....davno sam zaključio da nam treba netko pomoći, skoro godinu dana pri svakoj svađi, tj. razmirici sam kontaktirao njezinu majku (doktoricu), molio da dođe, da nam pomogne.....to se nijednom nije desilo po izgovoru ''nebi se htel mešati'', to je vaša stvar...dok istovremeno strpljivo sluša šta joj kćerka ima za reći kad je ona nazove posle naše razmitrice da bi joj , normalno iznijela svoju stranu svega što se dešava......

molim još pomoći.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e, sad...

Czss bi rebao odraditi nekoliko razgovora sa oboje, morao bi biti prisutan obiteljski team tj. spomenute tri osobe i vas dvoje. Znalo se naići na primjer jednokratnog mirenja i posredovanja "3 u 1" kad se udostojala samo pravnica, ostalih nije bilo na vidiku, čak u kako kažete "velikim sredinama"...

Za svaku stvar bi trebali upitati za mišljenje i viđenje i jedno i drugo: način na koji ste živjeli do sada zajedno, mišljenje o međusobnom odnosu, podjelu poslova doma, podjelu poslova oko djece, sudjelovanje u njihovom odgoju, stav o prirodi poremećaja u vašim odnosima, uzrocima i gledištima na to itd, itd, itd...

Potom bi morali u obradu psihologa oboje a i djeca- bez vašeg prisustva i možebitnog utjecaja...

 

Sljedeća činjenica je da bi to sve morali odraditi u zakonskom roku od 3 mjeseca do papira s nalazom i stručnim mišljenjem koji bi trebao biti rezultat ovog predhodnog...

 

To bi bilo u najkraćim crtama ono što će biti, a svaku stvar za koju smatrate da je preskočena, da je površno napravljena, da je nisu odradili, da... da... da... prije izdavanja spomenutog nalaza i mišljenja učinite- pismeno. Jer samo pismeni trag o nečemu što nije odrađeno natjera da se počne razmišljati o temeljitosti. Nadalje, poneki su uspjeli i promijeniti posredovatelja slijedom neprilika koje su doživjeli. Nije prečest slučaj, ali postoji mogućost. Doduše, ona i odulji priču...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm...evo me opet.....

sad me malo interesira opravdanost zahtjeva supruge koje ja navela u tužbi i vaše mišljenje o tih zahtjevima koji se tiču troškova i života ako se razvedemo......

već sam pomenuo da imam mirovinu od oko 8000 kn., supruga je navela u tužbi da za djecu traži 2500kn., za stariju 1500 i za mlađu 1000., imam ratu kredita od oko 3000 kn. koji ona iz samo njoj znanih razloga ne priznaje kao zajednički, veli to je tvoj kredit.....po njoj 'zar bih ja bio takav da se vratim svojoj kući i budem tako daleko od djece' što bi značilo da bih trebao unajmiti neki stančić tu negdje u blizini da budem blizu djeci.....za takvo nešto mi treba oko 2500 kn. najmanje,....što već iznosi oko 8000 kn kolika je moja mirovina........znači nebih imao za osnovne ni ikakve troškove.......molim mišljenje o tome i vaše mišljenje dali će czss imati sluha za ovakve zahtjeve...... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaše sudjelovanje u uzdržavanju koje za djecu traži u iznosu od 1500 i 1000kn za djecu uzrasta 8 i 12g na vaša mjesečna primanja od 8000kn je sasvim fair i realan iznos.

 

Glede kredita, možete ga pokušati međusobno riješiti tijekom utvrđivanja i diobe bračne stečevine sudskim putem ili sporazumom, a uzdržavanje djece je naplativo prije bilo koje druge tražbine neovisno o vremenu njenog nastanka. Tako da niste, niti ćete biti u poziciji uvjetovati jedno drugim.

 

S tim gdje ćete vi živjeti, u susjednoj zgradi ili 500km dalje vaša buduća bivša supruga nema ništa, odluka je vaša.

Iako bi radi djece bilo neusporedivo spretnije da ste im što bliže kako intenzitet vaše međusobne komunikacija, susretanja i druženja ne bi bili ograničeni tim faktorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm...hvala lijepo na nesebičnoj pomoći u mišljenju i savjetima......

uopće ne bježim od alimentacije,..davat ću i više ako treba..(ako se razvedemo).plus što za obadvije već 2 ipo god. uplaćujem stambenu štednju...to uopće nije upitno......

e sad me interesra, čini mi se da se nećemo moći dogovoriti oko ovih mojih tj. naših kredita...dali ona to može osporiti...mislim argumentirano, a ne nekim fix idejama da mi nismo mogli tolike novce trošiti već sam ih ja sigurno nekom davao, sigurno mojoj majci.... :-? , što je totalni apsurd.....

odvjetnika još nisam angažirao,..čekam prvi razgovog u czss.....da procijenim kako će to sve teći.....a ja naivan još se nadam da ćemo se uspjeti pomiriti.....i malo me interesra kako u stvari ide to mirenje, ti razgovori u czss.....jer ona čas priča da se hoće miriti, čas jedva čeka da se razvedemo.....meni nekako logično da se kaže nprm, ja ću se s tobom pomiriti u stvari neću razvesti ako ti to, to i to.....

molim još malo pomoći, mišljenja i savjeta.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postavit cu tu pitanje jer isto ima veze s alimentacijom.

 

meni je dosuđena alimentacija jos dok sam bila maloljetna no niti jedna alimentacija nje uplacena, niti tijekom mojeg skolovanja niti redovnog studija. zanima me da li ove neisplacene rate do moje punoljetnosti moze utuziti moja majka ili mogu i ja, (za ove poslije punoljetnosti pretostavljam da samo ja mogu). isto tako me zanima koliko bi dugo trajalo da se pokrene ovrha na placi? s obzirom da je presuda ovrna isprava, izgleda mi kao da se to brzo moze pokrenuti.

 

unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vivian je napisao:

postavit cu tu pitanje jer isto ima veze s alimentacijom.

 

meni je dosuđena alimentacija jos dok sam bila maloljetna no niti jedna alimentacija nje uplacena, niti tijekom mojeg skolovanja niti redovnog studija. zanima me da li ove neisplacene rate do moje punoljetnosti moze utuziti moja majka ili mogu i ja, (za ove poslije punoljetnosti pretostavljam da samo ja mogu). isto tako me zanima koliko bi dugo trajalo da se pokrene ovrha na placi? s obzirom da je presuda ovrna isprava, izgleda mi kao da se to brzo moze pokrenuti.

 

unaprijed hvala na odgovoru

hm...nevidim razlog da svoje probleme 'trpaš' u moju temu...zar je problem otvoriti novu....

možeš sama tužiti za alimentaciju.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kokolox je napisao:

vivian je napisao:

postavit cu tu pitanje jer isto ima veze s alimentacijom.

 

meni je dosuđena alimentacija jos dok sam bila maloljetna no niti jedna alimentacija nje uplacena, niti tijekom mojeg skolovanja niti redovnog studija. zanima me da li ove neisplacene rate do moje punoljetnosti moze utuziti moja majka ili mogu i ja, (za ove poslije punoljetnosti pretostavljam da samo ja mogu). isto tako me zanima koliko bi dugo trajalo da se pokrene ovrha na placi? s obzirom da je presuda ovrna isprava, izgleda mi kao da se to brzo moze pokrenuti.

 

unaprijed hvala na odgovoru

hm...nevidim razlog da svoje probleme 'trpaš' u moju temu...zar je problem otvoriti novu....

možeš sama tužiti za alimentaciju.......

 

 

evo zato: "Kako bi broj dvostrukih rasprava o istoj temi održavali na što manjoj mjeri, molimo vas da prije no što pokrenete novu temu koristite pretraživač foruma, i potražite već ranije raspravljane teme istog ili sličnog sadržaja."

jer inace nije praksa na forumima za svako novo pitanje otvarati novu temu. ako ti toliko smeta, sto se trpam u tvoj kos, evo otvorit cu novu

:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija