Jump to content

pitanje vezano uz porodiljne naknade


coccolino

Preporučene objave

Pozdrav !confused.gif

 

Poštovani imala bih pitanje vezano uz dobivanje porodiljne naknade i bila bih vam jako zahvalna kada bi mi mogli odgovoriti. Naime , moja situacija je da sam trudna oko 5 mjeseci i nezaposlena sam . Prije trudnoće u 2007. godini radila sam 9 mjeseci da bi se nakon toga uredno prijavila na zavod za zapošljavanje (prestanak radnog odnosa je bio zbog isteka ugovora o radu), nakon toga sam kod zavoda ostvarila pravo na novčanu naknadu od 3mjeseca. Na zavodu sam bila uredno prijavljena od 21.12.2007. do 14.04.2008. kada sam zbog izbivnja u mjestu stanovanja bila u nemogućnosti se prijaviti na zavod. Tako da sam se ponovno prijavila na zavod za zapošljavanje 3.10.2008. i bit ću redovno prijavljena do poroda i nadalje. Termin poroda mi je 29.3.2009.. Inače sam u protekle dvije godine uredno prijavljena na zavodu, a prije toga sam već koristila jedan porodiljni dopust .Pa me zanima da li ja imam pravo na dobivanje pune porodiljne naknade ili pola , te koliko bi iznosila ? te da li imam pravo na jednokratnu pomoć kod rođenja djeteta ?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru eek.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nezaposleni roditelj može ostvariti pravo na rodiljnu i roditeljsku poštedu od rada (1.663,00 kn) pod uvjetom da na dan rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete:

1. da je hrvatski državljanin ili stranac s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj,

2. da ima neprekidno prebivalište ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj u trajanju od najmanje 3 godine,

3. da je zdravstveno osiguran prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju,

4. da se vodi u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 9 mjeseci neprekidno ili 12 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine prije rođenja djeteta

 

Pravo na jednokratnu novčanu potporu pod uvjetom da u vrijeme rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete:

 

– da je hrvatski državljanin s prebivalištem ili stranac sa stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od najmanje 12 mjeseci,

– da je zdravstveno osiguran po propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju

 

odnosno, ovisno o primjeni "novog" zakona

 

– da je hrvatski državljanin s prebivalištem ili stranac sa stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od najmanje 5 godina,

– da je zdravstveno osiguran po propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju

 

+ pod uvjetom da je dijete:

– upisano u maticu rođenih

– prijavljeno kao član njihovog kućanstva,

– zdravstveno osiguran po propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija