Jump to content

iz profesionalne u opću vojnu mirovinu


borovina

Preporučene objave

Ja osobno imam 50-50%rat,mir,opca nesposobnost uzrok ranjavanje, isao bih na obnovu postupka s ciljem da dobijem veci postotak,al malo me strah da mi ne umanje,lijecim se od PTSP od 2004god.neki mi govore da ne idem na obnovu postupka,pogorsanje z.s.uzrok PTSP tj.rok istekao.a neki mi kazu da idem na obnovu postupka,zato sto sam ranjavan,da ce mi priznati i PTSP.Ako ima neko da mi da savjet sto da radim,dal da idem na obnovu postupka ili da ostavim ovoh 50%opce nesposobnosti.ako ima netko da mi da savjet sto da radim...UNAPRIJED ZAHVALAN

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E moj kolega ovo kao da si pitao koji će brojevi izaći na lotu 7/39 pa da uložiš par tisućica, al ono da je ziher :-D !!!

 

Šalim se je, ne zamjeri meni su dali opću nesposobnost 40/60 na osnovu ranjavanja, a što se tiče ptsp, to koliko sam ja skužio, bar na mom slučaju nisu niti trepnuli,e sad da li ići dalje ili ne :misli: ne znam meni je važno da sebe sad dovedem u neki red nakon tih svih muka i maltretiranja,a za dalje ni ne pomišljam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nezahvalno je davati bilo kakve prognoze vezano za obnovu postupka jer nismo liječnici-vještaci da bi ti mogli prognozirati kako ćeš proći.

 

Dakako, nije ti naodmet reći da ukoliko si se redovno liječio i nema poboljšanja ili je došlo do pogoršanja, ukoliko si imao bolničko liječenje, (ležanje, dnevne bolnice ili grupne psihoterapije), obavljao psihološke testove i ništa nije pomoglo, ne bi se trebao bojati traženje većeg udjela odnosno postotka onog dijela mirovine koji se odnosi na Domovinski rat (ali ako si redovno išao na preglede i nema poboljšanja odnosno ako je došlo do pogoršanja).

 

Međutim odluka je tvoja pa ćeš morati sam DOBRO RAZMISLITI što ćeš dalje činiti jer ti najbolje znaš dali si se redovno liječio i što ti piše u liječničkoj i ostaloj dokumentaciji.

 

Bio si ranjavan i samim ranjavanjem si doživio stres PTSP i to moraju uzeti u obzir, ali kakav će im biti kriterij prilikom određivanja omjera rat-mir(tko zna).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije točno Mrljavac da se nemože dobiti nova mirovina,moguće je mirovinu koju si dobio po članku 6a.prevesti u neku drugu povoljniju ako se steknu pravne osnove.Iako je to jako teško moraš ići na procjenu preostale radne sposobnosti.ako ti vještak u mirovinskom da prijedlig za opću nesposobnost imaš šanse osobno znam ljude koji su to dobili.Ali nisu oni u mirovinskom budale znaju oni da si ti dobio otpremninu,tako da ti neće dati promjenu stanja dok se god ta otpremnina ne potroši u smislu mjesečnog dodavanja na mirovinu koju primaš sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogoršanje zdravstvenog stanja: Ideš na redovne liječničke preglede (ako se radi o PTSP-u npr.), a to znači bar jednom mjesečno, moraš odraditi bar jednu dnevnu bolnicu i psihološko testiranje u godini dana (najbolje ležanje). U svim tim liječničkim nalazima ti mora biti evidentirano pogoršanje zdravstvenog stanja uzrokovano DR-om i nakon 8-9-10 mjeseci (najbolje godinu dana) podneseš zahtjev (nisam baš siguran da imaš na to pravo ali bih ti za svaki slučaj preporučio da odeš u mirovinsko i porazgovaraš sa pravnikom (nikako sa tetkama na šalteru), a i u HVIDRI pa ćeš čuti što će ti reći. Obavezno se posavjetuj i sa svojim izabranim liječnikom opće prakse.

 

Porazgovaraj i sa onim legama što su ti rekli da su to uspjeli izvesti pa, da pročitamo kako su to izveli.

 

Možda sam ja pogriješio, ali do sada nisam čuo da je netko uspio prevesti 6A mirovinu.

 

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=6733&forum=33

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?forum=33&post_id=102471&topic_id=19328

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Siguran sam da su ljudi preveli 6.a mirovinu.Ja te ljude znam osobno,ali sada svi imaju manju mirovinu nego da su išli po čl.11.Ali su zato dobili naknadno otpremnine od MORH-a 525 kn po mjesecu provedenom u dom.ratu,plus 6 neto plaća...Moj prijatelj je dobio oko 70000 kn,plus normalna otpremnina od oko 10000 kn.Nakon godinu dana je išao ponovo na procjenu u mirovinsko,u međuvremenu je dobio status HRV-i lječi se i po psihijatru.Mirovinu 6.a koja se vodi kao profesionalna preveo je u opću sa omjerom 30%vojna,70%civilna i sa 2700 povećala mu se na 3900 kn,ima čin razvodnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ranjen sam '92 i demobiliziran radi ranjavanja 1mj i 20 dana nakon ranjavanja odlukom novačke komisije a tek nakon godinu i pol dana sam vadio šrapnel iz šake al sam zakasnio sa žalbom za vračanje jer su me nezakonito demobilizirali,imao privremeno 40% HRVI i '93 trajno 20% HRVI,uspio tek 2005 otiči u mirovinu i to kad se izmjenio zakon a nisam vadio dotle dragovoljac pa kad sam išao izvaditi nedajujer me nema na spisku i uz 20 svjedoka navedenih kažu da se zakoni preklapaju i ne mogu mi izdati ,no to je već dvije i pol godine na upravnom sudu,no 2005 odem u mirovinu i to mi skrše 20%vojno i 80% civilno i to profesionalnu i od uprave morha dobiju o činu i to:

 

osobni čin: -

ustrojbeni čin: VODNIK

ustrojbeno mjesto:mornar-vojnik

 

i obračuna mi po činu VODNIK no to mi je bio izračun 1336 Kn.bez obzira što sam predao papire od PTSP i Prvostupanjsko rješenje gdje imam trajno 20% na ranjavanje i "=% PTSP što zajedno iznosilo 30% HRVI,no sve to prođe i u međuvremenu odradim i rješim drugostupanjsku dobijem 20%trajno ranjavanje 30% PTSP ukupno zajedno 40% HRVI i predam na pogoršanje i ode mi za zagreb 80%vojno i 20% civilno OPČA i vrati se iz ZAGREBA 50% : 50% OPČA i dođe mi danas izračun 2.778,88 i vidim da mi nisu čin VODNIKA obračunali.

Odma ja u mirovinski da bi mi oni objašnjavali da mi ne može po ustrojbenom činu obračunati jer mi ne piše u osobnom činu ili ustrojbenom mjestu,napiše ona žalbu i kaže sad da opet čekam da dobiju novi papir od ureda za obranu.No odem ja odma u ured za obranu i ova začuđeno gleda u mene i nije joj ništa jasno kako mi to ne može obračunati pod vodnik jer ustrojbeni čin i mjesto bi trebali biti isto možda je mornar vojnik upisam pogrešno u ustrojbeno mjesto umjesto u osobni čin ali da oni uopče u novim rješenjima nemaju ustrojbeni čin.

 

Ne znam ni sam više šta da radim ali ovu mirovinu rješavam od '97 godine i stalno neke nesuglasice,

Jel ima neko neku pametnu riječ a brzo učinkovitu???? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

U mirovinu sam poslan 29.06.2007. iz DVS zbog profesionalne nesposobnostipo za rad po čl.11 zbog PTSP-a i s obrazloženjem da je bolest 100% u svezi rata. U međuvremenu sam dobio rješenje DLP za rvi 20% od 01.12.2005. do 30.11.2009. U mirovinskom su mi rekli da nemam pravo na zaostatke razlike mirovine ali i da mi mirovinu neće obračunavati po koeficijentu 1.85 nego i dalje po 1.50 kao i to da mi ni eventualna opća nesposobnost neće utjecati na iznos mirovine.Ne želim povlačiti vraga za rep i nisam lakom samo vidim da ima ljudi i u lošijoj situaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za sva prava iz mirovinskog osiguranja osoba sama podnosi zahtjev (osim onih koje HZMO radi po službenoj dužnosti,...) koji mora sadržavati i određene priloge (obrasci, ...). U biti po tvom zahtjevu za ostvarenje prava na invalidsku mirovinu ključnu odluku donosi ovlašteni vještak i on određuje je li opća nesposobonst za rad ili nije. Normalna stvar u određenim slučajevima njegovo mišljenje podliježe reviziji (ili po ZOMO ili po ZOPHBDR).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija