Jump to content

kršenje kolektivnog ugovora


modesti22

Preporučene objave

Ako poslodovac prekrši jedan članak kolektivnog ugovora koji je nedorečen, ne može ga u potpunosti pojasniti ni pravnik sindikata tog poduzeća, pa čak ni član Tijela za tumačenje kolektivnog ugovora a ja sam sigurna da ga je poslodavac prekršio kako to dokazati na sudu kad i pravnik i poslodavac tumače taj članak u stilu može biti i ne mora, ili u pravilu da ali ne mora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Konkretno evo o čemu se radi, u pošti je ostalo jedno radno mjesto upražnjeno odlaskom radnice u mirovinu. Za to radno mjesto traži se VŠS, zamolbu sam poslala ja iz istog ureda i ispunjavam sve uvjete (koji nisu nigdje bili navedeni) i još jedna radnica iz drugog poštanskog ureda. Internog natječaja nije bilo, kriterija, uvjeta, roka za zamolbe, ničega nije bilo, osim vlastitog saznanja da se to radno mjesto mora popuniti i da prema Pravilniku o sistematizaciji ispunjavam sve uvjete. Primljena je kolegica iz drugog poštanskog ureda, s dvostruko manje radnog iskustva, kolegica kojoj se plaćaju putni troškovi i kolegica koja je imala nekada priliku za to radno mjesto ali ju je odbila. Članak 6. Kolektivnog ugovora kaže da prioritet ima radnik iz organizacijske jedinice ( ni tko mi ne zna pojasniti šta se smatra org.jedinicom), da se prima kandidat koji zadovolji uvjete i kriterije (koji nisu bili nigdje navedeni), da je poslodavac dužan na primjeren način obavijestiti radnike o slobodnom radnom mjestu (nitko ne zna koji je to primjeren način)! Na molbu nisam dobila odgovor, na žalbu također, šta mi je činiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

...Ako poslodovac prekrši jedan članak kolektivnog ugovora koji je nedorečen, ne može ga u potpunosti pojasniti ni pravnik sindikata tog poduzeća, pa čak ni član Tijela za tumačenje kolektivnog ugovora...

kakav je to pravnik ako predpostavimo da je sudjelovao na donošenju istoga.T u se inače stvaraju problemi jer se često članci kolektivnog ugovora samo prepisuju bez da se prouče i ustanove što donose onima na koje se primjenjuju.

I sam trenutno radim na pregovorima oko izmjena i dopuna kolektivnog ugovora tako da sam svjestan koliko je važno sve dobro proučiti i članke učiniti nedvojbeno jasnima.U tvom slučaju očito na sudu teško da možeš uspijeti kad onaj koji bi te pred istim trebao zastupati ni sam nije siguran i daje zapravo poslodavcu.ILI..možda da nije njegov igrač...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Sindikat je potpisao novi kolektivni ugovor u kojem piše da će poslodavac isplatiti božićnicu i regres u iznosu 1250kn ukupno, da će plaću za vrijeme godišnjeg odmora isplati u prosjeku zadnje 3 plaće i da ugovor važi od 23.11.08. a posebno stoji u ugovoru da tu božićnicu i regres mora isplatiti do 31.12.08. Svi poslodavci, potpisnici su to napravili osim našeg poslodavca! Zovem sindikat, on ne zna ni što je potpisao u vezi plaće za vrijeme godišnjeg, a za božićnicu kaže dobit ćemo tužbom. Ugovor o radu kaže da će poslodavac isplaćivati marendu, što ne čini 2 god. , u vezi toga sindikalni povjerenik kaže:"Zaboravi! Nije upisao iznos pa se ništa ne može"! Meni su ti odgovori čudni i zanima me kako natjerati sindikat da radi u korist onih koji plaćaju članarinu? Možda njega poslodavac više plaća?:(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija