Jump to content

Dječji doplatak


ACDC

Preporučene objave

Da li kao HRVI imam pravo na dječiji doplatak, ako imam koji je cenzus po članu obitelji za HRVI i iznos po djetetu.

 

I još jedno pitanje:Kako se izračunava formula za porez na mirovinu, odnosno olakšice.

-Ja sam brdska općina

- Ima nas četvero u obitelji;(nezaposlena supruga),dvoje malodobne djece

- 20 % HRVI.

Mirovina: 6. 628,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ACDC je napisao:

Da li kao HRVI imam pravo na dječiji doplatak, ako imam koji je cenzus po članu obitelji za HRVI i iznos po djetetu.

 

I još jedno pitanje:Kako se izračunava formula za porez na mirovinu, odnosno olakšice.

-Ja sam brdska općina

- Ima nas četvero u obitelji;(nezaposlena supruga),dvoje malodobne djece

- 20 % HRVI.

Mirovina: 6. 628,00 kn.

Ako su vam i žena i djeca upisana na vašu poreznu karticu (kao uzdržavana osoba i kao djeca), te je i za vas upisano HRVI tada taj iznos mirovine nije oporeziv tj. porez i prirez je nula. To što je brdsko područje (mislili ste na područje posebne državne skrbi...) ne igra ulogu pri obračunu poreza i prireza tijekom godine već samo pri podnošenju godišnje porezne prijave.

Ako primate mirovinu u tom iznosu (neto iznos dakle poslije oporezivanja) i niti vi niti članovi kućanstva (žena i djeca) nemate drugih prihoda i dohodaka u smislu Zakona o doplatku za djecu, tada ispunjavate uvjet cenzusa ( cenzus je 1663 kn) i po meni imate pravo na doplatak. Skrećem vam pozornost što se podrazumjeva pod drugim primanjima i dohotkom: mirovine ostvarene u inozemstvu, naknade za vrijeme privremene spriječenosti za rad, naknade za porodiljni dopust i naknade zbog nezaposlenosti, plaća ostvarena kod poslodavca za rad u tuzemstvu i inozemstvu, mirovine i drugi dohoci iz prijašnjih odnosa po osnovi rada, dohodak od obrtničke djelatnosti, slobodnih zanimanja, poljoprivrede i šumarstva i od drugih samostalnih djelatnosti, dohodak od zakupnina i najamnina, dohodak od iznajmljivanja postelja, soba i apartmana putnicima i turistima, dohodak od vremenski ograničenog ustupa autorskih prava, prava industrijskog vlasništva i drugih imovinskih prava, dohodak od otuđenja i davanja na korištenje nekretnina i imovinskih prava, dohodak od dividende i udjela u dobiti i kamata te dohodak po osnovi osiguranja života i dobrovoljnoga mirovinskog osiguranja.

Što vam je sve od "papirologije" potrebno za doplatak raspitajte se u HZMO-u, pazite da sve iskompletirate jer nepotpune zahtjeve znaju odbiti a s tim ćete gubite i vrijeme, ali i novac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da se "umjesam"na ovo pitanje.

Duro za tebe pitanje,znaci vise HRVI nemaju svi pravo na DD,i sto se tice poreza,moja supruga je isto nezaposlena,od 1.1.,i bit ce par mjeseci na naknadi zavoda za zaposljavanje,da li ja nju mogu prijaviti na svoju poreznu karticu i da li cu biti osloboden poreza i prireza,imamo dvoje malodobne djece koja pohadaju OS. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drago40 je napisao:

da se "umjesam"na ovo pitanje.

Duro za tebe pitanje,znaci vise HRVI nemaju svi pravo na DD,

 

To nisam tvrdio; već sam tvrdio, da po podacima i pod uvjetima koji su navedeni u postu, ta osoba po pitanju cenzusa može imati pravo na doplatak. Usput budi rečeno ZOPHBDR pravo na doplatak za djecu je reguliran čl. 34 (Djeci smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i djeci zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata pripada doplatak za djecu u najvišem predviđenom iznosu.) a u svim drugim slučajevima po meni ide po Zakonu o doplatku za djecu, dakle u igri je cenzus i za pravo i za iznos doplatka.

 

i sto se tice poreza,moja supruga je isto nezaposlena,od 1.1.,i bit ce par mjeseci na naknadi zavoda za zaposljavanje,da li ja nju mogu prijaviti na svoju poreznu karticu i da li cu biti osloboden poreza i prireza,imamo dvoje malodobne djece koja pohadaju OS. :palac:

Ako supruga bude kraće vrijeme primala naknadu od Zavoda i ne pređe limit primanja od 9600kn (bilo je ograničenje sveukupnih primanja tog tipa tijekom godine na 9600 kn, ne znam kako je sad...) tada je možete smatrati uzdržavanim članom i upisati kao takvu na karticu. Ako upišete ženu, te ako su vam i djeca upisana na karticu, to će uz vaš HRVI (koji također treba upisati na karticu...) za rezultat dati da vam je mirovina neoporeziva do iznosa 6800 kuna. Ovo oko upisa žene kao uzdržavanog člana ( a ona prima naknadu od Zavoda...) najbolje je provjeriti u Poreznoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ACDC je napisao:

Da li kao HRVI imam pravo na dječiji doplatak, ako imam koji je cenzus po članu obitelji za HRVI i iznos po djetetu.

 

I još jedno pitanje:Kako se izračunava formula za porez na mirovinu, odnosno olakšice.

-Ja sam brdska općina

- Ima nas četvero u obitelji;(nezaposlena supruga),dvoje malodobne djece

- 20 % HRVI.

Mirovina: 6. 628,00 kn.

 

imaš pravo na dd u iznosu od 199 kuna po djetetu podnesi zahtjev 1663,00*4 = 6652,00 znači da je manje od 6628,00

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija