Jump to content

Priznavanje PTSPa


razvodnik4

Preporučene objave

Hrvatski sam branitelj, radim u vojsci 14,5 godina, aktivna služba, sa 16/17 godina sam bio u zarobljeništvu (9 mjeseci). Na bolovanju sam, početna dijagnoza PTSP.

 

Kakave su mi šanse invalidske mirovine i priznavanja PTSPa iz rata i zarobljeništva?

 

Kome se sve moram obratiti za priznavanje statusa?

 

Zanima me, također, približno koliku bi mirovinu imao kad bi mi se priznao PTSP?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisi koliko si dugo na bolovanju. Ako si u HV vjerojatno će te Područni ured HZZO-a poslati na vještačenje ( VII. komisija MORH-a ). Nakon što ti oni utvrde ( ako utvrde ) nesposobnost za rad ( najvjerojatnije profesionalna ), predlažu umirovljenje po čl. 11. Sve ovo podrazumijeva prikupljanje medicinske i ostale dokumentacije koju će tvoj liječnik opće prakse poslati , :palac: itd ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zarobljen sam kao maloljetnik nakon izlaska iz logora (trebinje,bileca,foča)dobijam poziv za ročni sastav nakon toga ulazim u 7.gbr.1994.god. 3.mjeseca sam na bolovanju razlog traume iz logora i iz borbenih operacija imam natucena rebra,slomljen prst na desnoj ruci, izbijene zube,i oziljke po cijelom tijelu posljedice mazenja i pazenja u logorima od drzave dobio cin razvodnika i odlikovanja bez serijskog broja :palac::-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko je meni poznato samim tim što si bio u logoru moraš po zakonu imati najmanje 20%.Postupak neznam samo sam nešto malo upoznat sa tim i vjerojatno je postupak isti kao kod svih podnošenja za priznavanje rvi.Znaći u svom mjestu boravka podneseš zahtjev u uredu mobms-a(kod nas je to u općini) za priznavnje statusa rvi kao stradalnik i predoćiš im dokaz da si bio u logoru dalje oni moraju odraditi svoj dio posla uz to im priložiš medicinsku dokumentaciju zbog koje se lijećiš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razvodnik4 je napisao:

Zarobljen sam kao maloljetnik nakon izlaska iz logora (trebinje,bileca,foča)dobijam poziv za ročni sastav nakon toga ulazim u 7.gbr.1994.god. 3.mjeseca sam na bolovanju razlog traume iz logora i iz borbenih operacija imam natucena rebra,slomljen prst na desnoj ruci, izbijene zube,i oziljke po cijelom tijelu posljedice mazenja i pazenja u logorima od drzave dobio cin razvodnika i odlikovanja bez serijskog broja :palac::-D

Kada te tvoj lijećnik šalje na komisiju u hzzo neka ti napiše uz onu uputnicu kojom te šalje njima na komisiju još jednu takvu samo što na njoj traži 100% bolovanje,a oni će te vjerovatno poslati na ležanje u Dubravu jer po novom samo od njih priznaju mišljenje da se radi o oboljenju iz rata,a pošto si bio u logoru nevidim razlog zbog ćega ti nebi priznali 100% bolovanje ali trenutno je takav postupak dalje ide sve kroz tjek liječenja nakon 6 mjeseci ti po zakonu tvoj doktor opće medicine piše obradu za vještaćenje pošto si djelatni vjerojatno ćeš u tvrtkovu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razvodnik4 je napisao:

Hrvatski sam branitelj, radim u vojsci 14,5 godina, aktivna služba, sa 16/17 godina sam bio u zarobljeništvu (9 mjeseci). Na bolovanju sam, početna dijagnoza PTSP.

 

Kakave su mi šanse invalidske mirovine i priznavanja PTSPa iz rata i zarobljeništva?

 

Kome se sve moram obratiti za priznavanje statusa?

 

Ukoliko ste zarobljeni kao pripadnik borbene postrojbe možete podnjeti zahtjev za priznavanje svojstva HRVI u Uredu Državne uprave u mjestu svoga prebivališta- Pododsjek za Hrv.branitelje kod nadležnog referenta.

Ukoliko su gore navedeni uvjeti ispunjeni automatizmom dobivate 20% HRVI minimalno jer je zatočeništvo trajalo duže od 3.dana.

 

S obzirom da ste bili maloljetni u trenutku zatočeništva imate i pravo na uvečani postotak ukoliko je bolest ili oboljenje priznato u svezi DR.

 

Rok za podnošenje zhtjeva temeljem ranjavanja ili zatočeništva nije određen datumom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelju imaš u Vukovaru udruga maloljetnih branitelja,moj kolega se obratio njima ,bio je maloljetni branitelj i automatski je dobio status dragovoljca ,otišao je na PTSP u mirovinu,kao maloljetni br.je dobio mirovinu 50:50 podijelu i sada ima oko 3.700 kn.Vijerujem da bi i ti imao takva prava pa se obrati njima.SRETNO

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Klek je napisao:

Koliko je meni poznato samim tim što si bio u logoru moraš po zakonu imati najmanje 20%.Postupak neznam samo sam nešto malo upoznat sa tim i vjerojatno je postupak isti kao kod svih podnošenja za priznavanje rvi.Znaći u svom mjestu boravka podneseš zahtjev u uredu mobms-a(kod nas je to u općini) za priznavnje statusa rvi kao stradalnik i predoćiš im dokaz da si bio u logoru dalje oni moraju odraditi svoj dio posla uz to im priložiš medicinsku dokumentaciju zbog koje se lijećiš.

Zovem se predrag marević piso sam ti več i prije pa te molim za savijet.D A TI UKRATKO KAŽEM O ČEMU SE RADI BRANITELJ SAM OD 1991 DO 1994 BIJO AM PO SVIM RATIŠTIMA OD VUKOVARA DO BOSNE ALI TO NIJE VAŽNO 8. 1. 2008g puko sam di sam završijo u bolnici pshijatriji di su mi dijognozu rekli da bolujem od ptsp i da se moram liječiti dalje tako je i bilo dobijo sam šifru f43.1 f 62.0 f32 pijem tablete motorka mi je nula i ovo što ti sad pišem jedva bijo sam u vukovaru na procijeni radne sposobnosti nakon 6 mijseci doktor mi je reko da mi može dat samo dalje liječenje i još nisam ništa dobijo bijo sam 18.12. 2008 na povjerenstvu sam bijo 5. 1. 2009 di me oče da skine sa bolovanja inače sam tesar .probo sam da nepijem tablete i opet sam završijo u bolnici. Piso sam u ministarstvo obitelj branitelja i međugeneracijske solidarnosti 3 puta sam molijo da mi pomognu kako da riješim svoja prava i tri puta mi pišu jedno te isto (NN 174/04, 92/05, 02/07, 107/07). KAŽE TAKOĐER HRVATSKI BRANITELJ IMA PRAVO PODNJETI ZAHTIJEVZA OCIJENU RADNE NESPOSOBNOSTI NADLEŽNOM HRVATSKOM ZAVODU ZA MIROVINSKOOSIGURANJE BEZ UTVRĐENOG STATUSA HRVATSKOG RATNOG VOJNOG INVALIDA IZ DOMOVINSKOG RATA, KOJI MOŽE UTVRDITI PROFESIJALNU ILI OPČU NESPOSOBNOST ZA RAD NASTALU KAO POSLJEDICA SUDJELOVANA U DOMOVINSKOM RATU. TO MI JE NAPISO #########,DIPL,IUR.a kad sam bijo u vukovaru na procijeni radne sposobnosti pito me jel sam predavo papire za rvi reko sam mu da nisam da sam se razbolijo 8. 1. 2008 a ne 2005 pa jel sam ja kriv što sam sad bolestan a ne prije kao nekireko mi je daneču ovako ništa postič i da mi može dat samo dalje liječenje ja sam mu reko doktore ja nemogu radit da mogu rađe bih radio nego svama sad bijo tu onda mi je reko da pišem u ministarsvo branitelja da mi daju rvi i piso sam opet njima i opet isti odgovor da sam im i ratni put i svu dokumentaciju i nšta zat tebe molim jel mi ikako moš dat savije šta da radim jel mi je sve više dojadilo ovo gledat a dijeca me gledaju kao da sam pobijgo iz ludnice hvala unaprijed…….
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razvodnik4

 

N.N. 147/04

 

Članak 5.

(1) Hrvatski ratni vojni invalid iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI iz Domovinskog rata) je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata kojem je organizam oštećen najmanje 20% zbog rane ili ozljede koju je zadobio u obrani suvereniteta Repub¬like Hrvatske, odnosno kao zatočenik u zatvoru ili neprijateljskom logoru u Domovinskom ratu. Smatra se da je oštećenje organizma zatočenika u neprijateljskom logoru na toj osnovi najmanje 20% trajno.

 

u nadležnu državnu upravu,Odjel za branitelje, prema mjestu prebivališta podnijeti zahtjev za ocijenu invalidnosti i priložiti potvrdu o zarobljavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ptsp.se moze pojavit cak nakon 15.godina.kao prvo bio sam kao maloljetnik u zarobljenistvu.kao drugo sudjelovo sam u ratu na prvim crtama non stop.mislim da bi se trebalo uzet u obzir sto je čovjek prosao i gdje je bio.najlakse je nesto datumski ogranicit npr.kao sto je priznavanje ptsp-a. ma sram ih moze bit. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razvodnik4 je napisao:

ptsp.se moze pojavit cak nakon 15.godina.kao prvo bio sam kao maloljetnik u zarobljenistvu.kao drugo sudjelovo sam u ratu na prvim crtama non stop.mislim da bi se trebalo uzet u obzir sto je čovjek prosao i gdje je bio.najlakse je nesto datumski ogranicit npr.kao sto je priznavanje ptsp-a. ma sram ih moze bit. :palacdolje:

 

 

Ma nije problem,tebi če biti priznat ptsp s obzirom na gore navedeno samo što je rok za podnošenje zahtjeva za status HRVI temejem oboljenja ili bolesti istekao.(prizna se samo u iznimnim i dugotrajnim postupcima dokazivanja)No to ne znači da ti nemožeš ostvariti pravo na mirovino prema ZOPHB i bez statusa rvi samo će ti mirovina biti nešto nepovoljnija ali obavezno za komisiju pripremi i dokumente i o zatočeništvu(kod koga si bio u vodu)

 

Ako ti još nešto nebude jasno slobodno se obrati :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razvodnik4 je napisao:

prekaljeni cijenim tvoju pomoć :palac: bio sam ti neko vrijeme u vodu kod #######.kad je navedeni otisao na njegovo mjesto je dosao ######## :-)

 

El Pero,ti si onda morao biti ili kod ###### ili #######(gdje sad stanuješ)

 

Nastavi ti samo sa lječenjem i idi pokušaj predati za HRVI kako sam ti naveo pa češ viditi kako če se dalje odvijati.

Pozdrav! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija