Jump to content

redovni student-alimentacija


Djonko

Preporučene objave

đak 1998/99 upisuje prvu godinu fakulteta koju ponavlja i nako 4 godine ne može upisat drugu pa prelazi na visoku školu 2002/03 i tu gubi jednu godinu i još uvjek je student a u 30 godini.

ptovrde o tijeku studiranja mi ne daje,a na moje podneske sudu o neredovitosti studiranja sud ne odgovara a oduzima mi se od penzije za alimentaciju.on ima odvjetnika a ja se sam branim.molim pomoć:

je li on redovan student

kojim odvjetnicima je obiteljsko pravo specijalnost

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebate podnijeti tužbu nadležnom općinskom sudu u kojoj tražite da se utvrdi prestanak vaše obveze uzdržavanja.

Procedura vam je jasno naznačena u čl.212 a Obiteljskog zakona

 

 

Članak 212. a Obiteljskog zakona

 

(1) Ako je pravo na uzdržavanje djeteta iz članka 210. ovoga Zakona utvrđeno

ovršnom ispravom, roditelj može tužbom tražiti da se utvrdi prestanak njegove obveze

uzdržavanja na temelju te isprave čim prestanu pretpostavke za uzdržavanje djeteta.

(2) U presudi kojom prihvaća tužbeni zahtjev iz stavka 1. ovoga članka sud će po

službenoj dužnosti kao dan prestanka prava na uzdržavanje utvrditi dan podnošenja

tužbe ili koji drugi dan poslije toga dana ako nađe da je ona prestala toga dana.

(3) U parnici iz stavka 1. ovoga članka ili u posebnom postupku osiguranja sud

može na prijedlog roditelja donijeti privremenu mjeru o zabrani naplate uzdržavanja

na temelju ovršne isprave kojom je ono određeno do pravomoćnog okončanja spora. Ta

se zabrana može odnositi samo na prisilne naplate pojedinih tražbina za uzdržavanje

nastalih nakon dana podnošenja tužbe, s time da sud kao dan na koji se odnosi zabrana

može odrediti i koji kasniji dan.

(4) Na temelju privremene mjere iz stavka 3. ovoga članka sud koji provodi ovrhu

određenu radi naplate tražbine za uzdržavanje na temelju ovršne isprave iz stavka 1.

ovoga članka odgodit će na prijedlog roditelja ovrhu do pravomoćnog dovršetka

parničnog postupka pokrenutog tužbom iz stavka 1. ovoga članka, odnosno do ukidanja

privremene mjere prije toga, i to samo radi naplate pojedinih tražbina na koje se

zabrana iz privremene mjere odnosi.

(5) Nakon pravomoćnosti presude kojom je utvrđen dan prestanka obveze za

uzdržavanje, na temelju ovršne isprave kojom je utvrđena ta obveza može se tražiti

ovrha samo radi naplate tražbina nastalih do toga dana.

 

 

Članak 212.c ObZ-a

(1) Roditelj koji je davao uzdržavanje i nakon podnošenja tužbe iz članka 212.a i

212.b ovoga Zakona na temelju ovršnih isprava iz članka 212.a stavka 1. i članka 212.b

stavka 1. ovoga Zakona ima pravo na povrat vrijednosti neosnovano danog

uzdržavanja ako njegova tužba bude prihvaćena.

(2) Roditelj može zahtjev za povrat vrijednosti danog uzdržavanja istaknuti u

posebnoj tužbi.

 

Da bi saznali da li je primatalj uzdržavanja još redovni student,što je malo čudno u tim godinama,možete zatražiti od nadležena obrazovne ustanove (škole ili fakulteta) podatke o tome,temeljem čl.210.st.4. Obiteljskog zakona

 

Članak 210.ObZ-a

 

(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi

odnosno pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito

i uredno ispunjava svoje obveze.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne

može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka

obrazovanja.

(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije

sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

(4) Roditelj djeteta iz stavka 1. ovoga članka ima pravo od djeteta, nadležnih tijela

i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovom obrazovanju odnosno zaposlenju.

(5) Smatra da se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje

obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio

ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

 

zahvaljujem na odgovoru, ali ja sam se pozivao na Obiteljske zakone koje ste vi naveli, medjutim sud ne reagira a isto tako sam trazio od Fakulteta potvrdu o tijeku studiranja djeteta. Fakultet je u odgovoru kazao da nece dati jer je to privatnost, iako je po zakonu duzan. Fakultet me upucuje na sud. Ja sam u 10tom mj trazio od suda da oni zatraze potvrdu o skolovanju medjutim do danas odgovora nema. Osjecam se nemocan jer se ne postuje obiteljski zakon. Sto da cinim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponovo ću ponoviti ono što sam vam napisao u prethodnom postu.

Vi trebate podnijeti tužbu nadležnom općinskom sudu u kojoj ćete tražiti prestanak uzdržavanja.

 

Sud mora zakazati ročište u parničnom postupku nakon primitka tužbe na koje će pozvati vas i primatelja uzdržavanja.

Daljni postupak je dokazivanje činjenica na osnovi kojih ste podigli tužbu.

 

Kad bi se dogodilo to da sud ne zakazuje ročište po vašoj tužbi onda se obratite predsjedniku suda.

 

Ako fakultet ili škola neće vama osobno izdati potvrdu ili dostaviti podatke o školovanju primatelja uzdržavanja onda ćete isto zatražiti u sudskom postupku pa će sud zahtjevati takve podatke od fakultetea ili škole.

Važno je da što prije podignete tužbu,jer će sud prestanak uzdržavanja odrediti najvjerojatnije danom podnošenja tužbe ako su ispinjeni uvjeti za isto.Sve što je više uplaćeno na ime uzdržavanja nakon dana podnošenja tužbe možete telmeljem čl 212.c ObZ-a. tražiti povrat novca posebnom tužbom..

 

Ako se vi obraćate sudu samo podnescima,dopisima ili sličnim obavjestima onda sud nije dužan po tome postupiti.

 

Što se tiče fakultetea ili škola oni bi trebali biti upoznati s odredbama Obiteljskog zakona i po njima postupati.,ali ako se to nije dogodilo onda će sigurno postupiti po nalogu suda jer im u protivnom sud može izreći sankcije.

 

Primjer tužbe za prestanak uzdržavanja koji možete prilagoditi vašij situaciji je sljedeći:

 

O P Ć I N S K I G R A Đ A N S K I

S U D

U Z A G R E B U

 

 

Pravna stvar:

 

Tužitelj: XX, iz Zagreba, ul.

 

Tuženik: XY, iz Zagreba, ul.

 

 

T U Ž B A

radi prestanka uzdržavanja

__________________________________________________ ______

 

1. Presudom Općinskog suda u Zagrebu, Posl. broj:_______ od 18. siječnja 1994 godine naloženo je tužitelju da daje za uzdržavanje tuženika koji je sin tužitelja mjesečno 25% netto osobnog dohotka tužitelja sve doka za to budu postojalie zakonske pretpostavke.

Presudom istog suda Posl.broj.________ od 20.studeni 2003.povišena je obveza doprinošenja za uzdržavanje na način da je tužitelj dužan doprinositi iznos od 40 % netto plaće.

 

Dokaz: Presude Općinskog suda u Zagrebu, posl broj: :__________i___________ .

 

 

2. Tuženiku je temeljem čl. 72. Zakona o srednjem školstvu prestao status redovitog učenika. Također, tuženik nije pristupio polaganju razrednog ispita.

 

Dokaz: Potvrda _______________škole u Zagrebu, od dana 23. lipnja 2008., te po potrebi saslušanje tuženika.

 

3. Kako je tuženik punoljetan a prekinuo je redovito školovanje, više ne postoje zakonske pretpostavke da mu tužitelj u smislu čl.210 Obiteljskog zakona osigurava uzdržavanje, te tužitelj predlaže da sud donese

 

 

P R E S U D U

 

 

Utvrđuje se da je sa danom 15.srpnja 2008.prestaje obveza uzdržavanja koje je tužitelj dužan davati tuženiku na osnovi presuda Općinskog suda u Zagrebu, posl broj: ___________18. siječnja 1994 godine i ______________ 20.studeni 2003. godine.

 

Nalaže se tuženiku da tužitelju nadoknadi parnični trošak, u roku od 15 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

ovako ja imam pitanje- kao redovna studentica,2.godine prava, tuzila bih oca za uzdrzavanje ,roditelji razvedeni, no problem je sto nisam sigurna mogu li ga tuziti ako sam ja jos formalno prijavljena da zivim kod njega,znaci prebivaliste mi je na njegovoj adresi ,a to nisam isla mijenjat jer mi se nije dalo ic mijenjat sve podatke na papirima. dakle zivim s majkom,prebivaliste prijavljeno na oca koji ni na koji nacin ne sudjeluje u mom uzdrzavanju niti placanju skolarine niti icega,pa mogu li ga ja tuzit za uzdrzavanje ili moram prvo ic mijenjat prebivaliste?

hvala puno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija