Jump to content

Kako se upisuje nasljedstvo


Tonči

Preporučene objave

Moj djed je umto sa oporujom.Moj otac koji je tada bio živ oporukom nije dobio ništa.Zatražio je i dobio nužni dio 1/6

To je OK, pošto su tu još negova majka i sestra.Kako se sad upisati na svoj dio?Ima 50-tak nekretnina, kuća staja i više parcela zemlje.Ide li se u sud i to upiše na temelju presude, automatski na sve za..1/6. Ili se može dogovoriti sa ostalim nasljednicima i izvršiti zamjenu nekretnina,(da se izbjegne usitnjavanje-cjepanje parcela, tebi šest meni jedna ili tako nekako) pa na taj dogovoreni dio koji je u vrijednosti za 1/6 koliko je otac nasljediou upisati vlasništvo.Mora li taj dogovor biti kod bilježnika ili na sudu? Sa kakvim se papirimam daje zahtjev za upis vlasništva u gruntovnu i katastar?Ostavinskom ili nešto drugo.Mogu li upis obaviti bez ostalih nasljednika ili se moram sa njima dogovoriti pa zajedno zatražiti upis?.Ako sud mene upiše za..1/6 upisuje li automatski i njih za njihove djelove ili i oni to moraju zasebno zatražiti?.Moj je otac u međuvremenu umro. Mora li se prvo upisati njega po presudi suda za.. 1/6,a tek poslije mene kao njegovog nasljednika.Prošlo je 20 godina a još se nitko nije upisao.Puno pitanja ali mislim da če odgovori mnogima koristiti.Hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je prošla ostavinska rasprava i doneseno pravomoćno rješenje o nasljeđivanju, oporučni nasljednici su postali stvarni nasljednici svega. Ako ste vi usmeno dogovorili da se će vam ustupiti nešto, to mogu samo ugovorom o darovanju.

Mislim Vaš otac, a imao je priliku da u ostavinskoj raspravi riješi sve ili u parnici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pardon, nisam pročitala da je otac umro. Samo ugovorom i dogovorom možete sve riješiti, nema ostavina veze s tim. Iza oca kad bude ostavina, obzirom da ovo nije upisano ne može ni biti predmet ostavine. A i ne može se sad prepisivati na njega, kad ga nema. Znači, nasljednici mogu na Vas pojedinačno prepisivati. Napominjem da ćete platiti porez

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suvlasništvo nasljednika, pa tako i 1/6 vašeg oca, upisuje se temeljem rješenja o nasljeđivanju gdje piše tko je koliko dobio.

Pretpostavljam da je ostavina vođena na sudu. Mislim da je sud trebao po službenoj dužnosti provesti rješenje o nasljeđivanju, te upisati nove dijelove u gruntovnici.

Ako iz nekog razloga sud to nije učinio, uzmite rješenje o nasljeđivanju iza djeda, rješenje o nasljeđivanju iza oca, te zatražite upis direktno na vas.

U tom dijelu ne slažem se s fine. Ako nešto nije provedeno, ne znači da nije naslijeđeno. Vaš otac je dobio svoju 1/6, te iako nije provedena ona je ušla u imovinu vašeg oca, a vi kao nasljednici svog oca imate pravo naslijediti to po ocu, zajedno sa svom njegovom imovinom.

Bitno je da imate rješenje iza djeda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suvlasničke odnose svih bivših nasljednika, uređujete sporazumno na način da međusobno sklapate ugovore, npr. ugovore o kupoprodaji suvlasničkih dijelova, darovanju, zamjeni ...

Kad bi po tim ugovorima sve prešlo vama, tada prijenos u gruntovnici, tražite temeljem tih ugovora i rješenja o nasljeđivanju gdje je vidljivo da su vaše ugovorne stranke naslijedile suvlasničke dijelove koe su vam ugovorom prenijele.

Ili neka si svatko, prvo riješi provedbu rješenja o nasljeđivanju u gruntovnici, pa neka se onda sklapaju ugovori.

Tada se u gruntovnici upis traži samo temeljem ugovora.

Procijenite što vam je lakše i praktičnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fine, to je samo prijedlog radi ubrzanja postupka i štednje u vremenu.

Naravno, da se može tražiti prvo provedba rješenja ... vrijeme ide.... upis proveden ... sklapaju se ugovori ... vrijeme ide ... traži se ponovo provedba po ugovorima ... vrijeme ide....

Ovako sa već pravomoćnim rješenjima i već gotovim ugovorima zk prijedlog se podnosi jednom i samo jednom vrijeme ide .... :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija