Jump to content

Imovina prije braka - te kako s njom u braku, nakon braka???


adebayor

Preporučene objave

Poštovani!

 

Moja situacija je slijedeća: volim 1 curu i planiramo brak...ja imam 28 godina a ona 24...iza mene je nasljedstvo oba preminulih roditelja (2 kuce brdo zemlje) te moja imovina stan od 80 m2 cca 140 000 eura vrijednosti..-otplacujem kredit od 60 000 eura...

ona želi crkveni brak...e sad mene zanima - budući sam oprezan cijeli život - da li u slučaju eventualnog budećeg razvoda ona ima pravo na moju imovinu, na šta polaže pravo, te kako bi se ja mogao zaštititi...

hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Sve što je bilo tvoje, nasljeđeno od roditelja tako i ostaje. Sve što zaradite skupa dijelite napola. E sad ako puno zarađuješ možeš sklopiti predbračni ugovor, a ako zarađuješ pristojno a ne neke miljone, oženi se i to je to. Ne može ona dobiti nešto što si ti imao i prije braka. Jedino bi mogla u slučaju razvoda eventualno polagati prava na dio stana koji ste kreditom u eventualnom budućem braku zajednički otplatitli, ali to bi bilo prekomplicirano, u posebnom postupku, što ne vjerujem, dakle tih 60 ,000 eura kredita što bi u braku isplaćivali , možda bi mogla zahtjevati neki povrat od tebe....u visini onoga koliko je doprinjela a to ti je sada 50%. Sve što će te u braku steći dijelite po pola.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

blesankovicka je napisao:

Heheehe,oprosti sto komentiram ovo ali uvik me fasciniralo sljedece...ljudi se ni ne vjencaju a vec razmisljaju sto u slucaju eventualnog razvoda.

 

E #OOPS#ga, to su oni rjetki pametni ljudi...

 

Po meni bracni ugovor nije nista negativno.

Obiteljski zakon prije 15 godina i ovaj danas, su apsolutno suprotni u svemu sta se tice bracne stecevine.

U starome zakonu je vrjedilo da se iskljucivo gleda tko je sta doprinjeo (koliko je tko zaradio) , danas je sasvim svejedno tko je koliko doprinjeo jer se sve djeli 50:50.

Dakle prije je bilo moguce da ljudi budu 50 godina u braku, stvore si solidne zivotne uvjete, kupe 3 stana i kucu,imaju neke dijonice, iznajmljuju stanove i pristojno zive od toga, a da se bracni drug koji je radio 50 godina odluci rastati, a drugi bracni drug, koji je vodio kucanstvo,odgajao djecu, pomogao u izgradnji kuce itd. ostane na nuli i zavrsi na ulici.

Danas je naprotiv moguce da jedan bracni drug zarađuje miljone ima vile,jahte,avion,tvornice... a drugi bracni drug da skuplja boce, i da se nakon par godina razvedu i ovaj sto je skupljao boce dobio polovicu bracne stecevine.

Po meni ni bivsi a pogotovo danasnji sustav nisu pravedni. Pa ako ja smatram da nesto ne valja, a zakonodavac mi je ostavio na volju da sam odlucim kako bi to trebalo izgledati, onda cu to i urediti kako meni odgovara.

 

Sta se teme tice,

nema vasa buduca zena ni pravo na te kuce ni zemljista cak ni stan, ali imala bi pravo na naknadu stete u vrjednosti pola kredita koji se otplacuje. Dakle 30 000 eura. Ako vas to ne boli previse, nemojte sastavljati bracni ugovor, a inace samo trebate navest da se bracna stecevina djeli 50:50 ali na nacin da se iz bracne stecevine izuzme iznos rate kredita koja se svaki mjesec otplacuje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I moje vlastito životno iskustvo me naučilo da sam trebala puno ranije razmišljati o imovinsko pravnim odnosima. Muž je naslijedio trošnu kuću za koju smo oboje podigli kredit u istom povećem novčanom iznosu da bi ju renovirali. Tada mi nije bilo bitno na koga imovina glasi. Pa na kraju muž i žena smo. Danas smo ja i kćer podstanari jer je sve njegovo (po njemu). Otišle smo jer me neprekidno maltretirao i tjerao iz kuće, a zbog materijalnih stvari nisam više mogla ostati. Ostavila sam mu sve osim dječje sobe. Zato ću u budućnosti jako dobro razmisliti s kim ću i u što ulagati. Bez vlastitog krova nad glavom više pod ničiji krov ne idem! :tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

blesankovicka je napisao:

...ljudi se ni ne vjencaju a vec razmisljaju sto u slucaju eventualnog razvoda.

 

draga moja da si ti imala moju situaciju i bila dijete prepušteno ulici koje se samo podiglo na noge i stvorilo nešto od svog života, drugačije bi gledala na stvari i cijenila iste i njihovu žrtvu...

ne krivim nikog za to...ali današnja mladež je vrlo razmažena - čast izuzecima...

veteran hvala na odgovoru i potvrdi...i da...opreznost je majka mudrosti - svi će se samnom složiti..pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Tek sad vidjela odgovor....hehe...kako pogresno izvucemo stvari iz konteksta zar ne?!Ako smatrate razmazenoscu to sto sam prozivila rat kao prognanik u baraci...sto nismo imali sto jesti...sto sam nosila tudje dronjke...i gledala svaki dan hocu li prezivit...sto sam pocela radit jos kao dosta mala...sto sam sama sebi placala fax tako sto sam usporedno konobarila....onda sam razmazena :)

Bez obzira na sve imala sam tu srecu da su mi roditelji u braku vec desetljecima i nisu potpisivali nikakav ugovor...i zbog tog vjerojatno gledam naivno na stvari vezane za brak...kao sto i vi pouceni drukcijim iskustvom gledate skroz drukcije stvari....sto nema veze s razmazenoscu...ja sam imala nesto sto vi nazalost niste,a nema veze s materijalnim nimalo jel tako.

Ne znaci da ce meni biti super zbog toga u zivotu ,to je samo moj stav nastao iz mog iskustva.

Dakle, ubuduce prije nego nekog nazovete ovako i onako....razmislite malo jer neznate sto je u pozadini,jelda?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana ! Vaš stav vezano za predbračni ugovor i imovinu prije braka nije suvremen .

Mislim da je tek predbračni ugovor kojim se određuje što ko unosi u brak i da ima pravo i iznijeti iz braka,je vrlo pošten dogovor i znak da partnere vežu osječaji i poštovanje , a ne imovina .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

nije...priznajem,ja sam tradicionalan tip osobe...danas je u modi imati brak na par godina i prije nego u njeg uđete biti pripravni na izlazak iz njeg.Pa se pitam, u što se taj suvremeni brak pretvorio?Dali se to uopće može nazvati brakom ili trenutnim suživotom s tom osobom.Osoba koja bi mi ponudila potpisivanje predbračnog ugovora mi jasno daje do znanja da mi ne viruje i da ne viruje u naš brak kad jasno promatra mogućnost njegova raspada.

Ne osporavam da je to postalo nužno s obzirom na ovakvo vrijeme u kakvom živimo ali meni je to tužno i ja osobno na to nebi pristala, rekoh...nismo svi isti.

No, ovdje nije rijec o meni ni o vama,govorim o tome da postoje različita razmisljanja i da mozda njegova zarucnica ima slicno meni a ne vama i njemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

blesankovicka je napisao:

Tek sad vidjela odgovor....hehe...kako pogresno izvucemo stvari iz konteksta zar ne?!Ako smatrate razmazenoscu to sto sam prozivila rat kao prognanik u baraci...sto nismo imali sto jesti...sto sam nosila tudje dronjke...i gledala svaki dan hocu li prezivit...sto sam pocela radit jos kao dosta mala...sto sam sama sebi placala fax tako sto sam usporedno konobarila....onda sam razmazena :)

Bez obzira na sve imala sam tu srecu da su mi roditelji u braku vec desetljecima i nisu potpisivali nikakav ugovor...i zbog tog vjerojatno gledam naivno na stvari vezane za brak...kao sto i vi pouceni drukcijim iskustvom gledate skroz drukcije stvari....sto nema veze s razmazenoscu...ja sam imala nesto sto vi nazalost niste,a nema veze s materijalnim nimalo jel tako.

Ne znaci da ce meni biti super zbog toga u zivotu ,to je samo moj stav nastao iz mog iskustva.

Dakle, ubuduce prije nego nekog nazovete ovako i onako....razmislite malo jer neznate sto je u pozadini,jelda?

Hvala

 

meni sudiš a od svoje subjektivnosti ne vidiš dalje od nosa!:)

meni je žao što si imala takvo iskustvo u djetinjstvu, ali isto tako imao sam ja konkretno vezano uz lovu jedno opako iskustvo...i vjeruj mi sva sreća da sam reagirao jer se danas to pokazalo 100 % točnim...tako da ja živim od tada na način da se osiguram pa šta bude, i zbog toga sam u krivu?

ma tko ti garantira što će biti sutra? isto tako kako ti znaš da li je npr. meni brak moda ili svetinja...meni je recimo svetinja kao i obitelj, ali kako ja mogu znat da je i sa druge strane to tako iskreno!? nema problema dok nema problema, a kad se desi onda plakanje...meni se to sigurno neće desiti pa ti nazovi kako god i smatraj kako god...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mi nikako na zelenu granu...ne sudim ja nikom vec govorim kako ja gledam na te stvari iz razloga da bi tebi pojasnila da tvoja zarucnica mozda ne gleda na to kao ti...a pricas mi o subjektivnosti i sl.a sam peres sve koji ne misle kao i ti...skuzaj sto sam se mjesala uopce ...

 

 

ja najbolje znam kako ona gleda i kako je podložna drugim utjecajima i nisam tražio tvoja pojašnjenja vezano uz nju nego konkretan savjet vezano uz mene....

ne perem svih - samo tebe:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Ja imam sličnu situaciju, razlika je jedino što sam već u braku. U brak sam ušao sa imovinom (stan bez namještaja), ali uz to moja supruga je financijski sudjelovala u njegovom opremanju. (određeno vrijeme prije sklapanja braka i zajedničkog života te za vrijeme braka, sve dokazivo uplatama na moj račun). U slučaju eventualnog razvoda, na koji način bi se dijelila imovina? Unaprijed hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija