Jump to content

Otkaz ugovora na odredjeno prije isteka ugovora


tompac

Preporučene objave

POZDRAV!Zanimaju me moja prava i mogućnosti u ovoj zavrzlami.Ukratko da opišem situaciju;Ta subota na kraju mjeseca je bila moj zadnji rani dan.Došavši u ponedjeljak na posao,rečeno mi je da dobijam otkaz jer je smanjeni obujam posla i da za prethodni mjesec koji sam odradio neću dobiti isplatu.Inače,ugovor je trajao do 6-og mjeseca ove godine.Takodjer nisam dobio niti mogućnost otkaznog roka,da si za to vrijeme nadjem drugi posao i da nemam prekid.Glatko odbijeno,te sam već drugi dan(utorak)odjavljeni od svih službi(hzzo,hzmo...).No,zdravstvenu knjižicu nisam drugi dan(utorak)vratio poslodavcu kako mi je bilo rečeno,već sam otišao na bolovanje od tjedan dana(doznake predane poslodavcu).Vrativši se sa bolovanja,bio mi je uručeni sporazumni otkaz ugovora o radu koji nisam htio potpisati,jer sam ja dobio otkaz od poslodavca,a zaposleni sam bio duže od 9 mjeseci čime nebi ostvario novčanu naknadu na zavodu za zapošljavanje.Zatražio sam od poslodavca da mi vrati radnu knjižicu,no odgovor je bio da bez potpisa na sporazumni otkaz ugovora o radu nema ni radne knjižice.Naravno,nisam potpisao.Nakon par dana,dobio sam poziv telefonom od poslodavca da dodjem u poduzeće potpisati neke papire.Pitao sam kakve papire,no odgovor je bio da moram doći u firmu da osobno vidim koji su to papiri.Odgovorio sam da neću dolaziti niti potpisivati nikakve papire dok ne saznam kakvi su to papiri i o čemu se radi.Zamolio sam poslodavca da mi se pošalju ti papiri putem maila da dam na uvid pravniku koji bi mi objasnio o čemu se radi i dali da to potpišem ili ne.Odgovor je bio da odmah dodjem u poduzeće i te papire potpišem ili ću dobiti inzvaredni otkaz.Naravno,objašnjenje o tome kakvi su to papiri,nisam dobio.U poduzeće nisam otišao,a slučaj sam prijavio nadležnoj inspekciji.Da napomenem da dosad do situacije kad sam dobio otkaz nisam nikad ništa potpisao,tipa neke opomene,premještaji,upozorenja i.t.d.Zamolio bi za pravno objašnjenje o mojim mogućnostima,odlukama i kojim putm nastaviti.Unaprijed Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da imate ugovor na određeno provjerite dali je u njemu predviđena mogućnost redovitog otkaza,jer ako nije onda vam ga poslodavac nije mogao ni dati.

Iz vašeg posta ne mogu zaključiti dali vi uopće imate pismenu odluku o otkazu jer navodite da vam je poslodavac prvo rekao da vam daje otkaz,pa je zatražio da potpišete sporazumni,pa je zaprijetio izvanrednim-da se zaključiti da nemate pismenu odluku o otkazu.Ako vam je poslodavac samo rekao da vam daje otkaz,a pismenu odluku nije donio( bar je nije vama dostavio)-na taj način ne može prestati radni odnos tj.otkaz mora biti pisan.

No bez obzira na gore navedeno,možete u roku od 15 dana od dana kad vam je dostavljena odluka o otkazu(ako je uopće dostavljena) ili od dana kad vas je odjavio podnijeti poslodavcu zahtjev za zaštitu prava( u kojem ćete navesti da odluku o otkazu smatrate nezakonitom,da vam je uskraćeno zakonsko pravo na otkazni rok)te ako vam poslodavac u roku od 15 dana( od dana kad je zaprimio vaš zahtjev)ništa ne odgovori ili odgovori na način koji vama ne odgovara,možete u daljnjem roku od 15 dana podnijeti tužbu sudu.Pazite,to su prekluzivni rokovi tj.rokovi na koje sud pazi po sl.dužnosti,i u slučaju da ih prekoračite gubite pravo na sud zaštitu tj.sud tužbu odbacuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POZDRAV!I hvala na odgovoru.Da navedem još neke činjenice koje ste me tražili;naime,meni nikad nije uručen ugovor,odnosno kopija ugovora o radu koji sam sklopio s poslodavcem,tako da mi pojedinosti iz istog nisu poznate.Poslodavac mi nije uručio pismenu odluku o otkazu,već samo usmenu i drugi dan mi dao otkaz i odjavio me.Naime,ja sam osobno bio u poduzeću 7 dana nakon bolovanja,odnosno 7 dana otkad sam dobio otkaz;sve što mi je bilo ponudjeno je da potpišem sporazumni raskid ugovora o radu koji nisam potpiisao,a tražio sam i povrat radne knjige koju mi nisu htjeli vratiti.Zbog nastale situacije slučaj sam prijavio inspekciji rada 10 dana od dana otkaza.Datum s kojim sam poslodavca(pismeni oblik prijave)prijavio nadležnoj ispekciji sam naveo na prijavi.Ali,nije mi je jasno zašto je urudžbiran (ovjeren pečatom) od strane inspektorata tek 7 dana od kad sam podnio prijavu i dali to ima kakve veze s rokovima(kopiju prijave sa pečatom sam dobio na moj zahtjev).Navodno je inspekcija izašla u nadzor,kako mi je rečeno,tek sedmi dan od kad su mi urudžbirali prijavu.Od prestanaka radnog odnosa(otkaza) pa do danas,prošlo je čitavih mjesec dana,a meni radna knjižica još nije vračena,a niti sam dobio bilo kakvu pismenu obavijest o vraćanju radne knjige.Molim Vas pojašnjenje!Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Usmeni otkaz nije pravovaljan otkaz tj.takav otkaz je nezakonit i ne može radni odnos prestati usmenim otkazom.

Što se tiče zahtjeva za zaštitu prava vi ste promašili prekluzivan rok od 15 dana od dana saznanja za povredu prava.Jedino možete( ako ga želite tužiti) sad podnijeti poslodavcu pisani zahtjev za zaštitu prava i moliti Boga da vam odgovori,jer ako vam odgovori onda vam ponovo teće rok od 15 dana (od dana primitka njegova odgovora) za podnošenje tužbe sudu u kojoj ćete tražiti utvrđenje da radni odnos usmenim otkazom nije prestao.Al svakako angažirajte odvjetnika.

Što se tiče r.knjižice pravilno ste postupili obrativši se inspektoratu jer je ne vraćanje r.knjižice težak prekršaj i može ga se novčano kazniti od 61.000-100.000 kn.Kako vam je dosad nije vratio dobrovoljno otiđite do inspektorata vidite šta je na stvari,a i dosađujte im malo to je vaše pravo.

E sad ako ne želite tužiti poslodavca tj.ako samo želite doći do rad.knjižice i nekakvog pisanog traga o prestanku r.odnosa,ne znam, da probate progutati knedlu u grlu i otići do poslodavca te pokušati s njim porazgovarati ako je to moguće.Ustvari mislim da nemate što izgubiti tj.ili će se stvar riješiti ili će ostati kako je i sada tj.riješavati se drugim putem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POZDRAV!Posjetio sam zavod za zapošljavanje,te im objasnio situaciju,jer imam pravo na novčanu naknadu.Rečeno mi je da mi poslodavac mora poslati radnu knjižicu poštom ili ju poslati službenim putem na odsjek tj. upravu gdje se izdaju radne knjige,zbog dokaza tj. datuma gje se vidi tko mi je i kad poslao radnu knjigu.Uz to moram priložiti i kopiju prijave inspekciji rada,te se sa tim javiti na zavod za zapošljavanje kako bih se prijavio kao nezaposleni i ostvario pravo na novčanu naknadu.Tim mi se automatski uvažavaju svi prekoračeni rokovi za prijavu na zavod i ostvarivanje prava na novčanu naknadu.Nadalje,posjetio sam i jednog pravnika kojem sam objasnio situaciju i pitao ga za rokove ako ga mislim tužiti,a rečeno mi je da ga trenutno ne mogu tužiti,jer nemam pismeni otkaz od poslodavca,a on mi ga je obavezan uručiti.Nadalje,rečeno mi je da se taj prekluzivan rok od 15 dana računa od dana kada mi se uruči pisani otkaz od poslodavca,te da se na temelju njega može pokrenuti sudska tužba. :misli: ?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Temeljem Zor-u radnik može podnijeti zahtjev za zaštitu prava u roku od 15 dana od:

1.dostave odluke kojom mu je povrijeđeno pravo

2.od dana saznanja za povredu prava.

Odluka vam nije dostavljena,ali za povredu prava ste saznali na dan usmenog otkaza ili bar na dan odjave sa hzzo i hzmo.

Prema tome dobro vas je pravnik savjetovao( jer je svjestan da je prekluzivan rok od dana saznanja istekao) i u slučaju da dobijete pismenu odluku o otkazu taj rok teće od dana dostave odluke i u tom slučaju sve bi išlo glatko,ali što ako je ne dobijete.Po toj logici radnici koji nisu dobili pismenu odluku poslodavca,ne bi mogli tražiti zaštitu svojih prava-da je doista tako čemu onda dio odredbe čl.126... od dana saznanja za povredu prava...

Ako dobijete pismenu odluku poslodavca-super onda znate kako postupiti,a ako ne podnesite zahtjev za zaštitu prava( blefirajte bez obzira što je rok istekao)jer nemate što izgubiti.

Ja bih ga također,na vašem mjestu,pored prijave inspektoratu zbog nevraćanja r.knjižice prijavila(ako već niste) i zbog ne dostave pisanog i obrazloženog otkaza jer to također spada u najteže prekršaje poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U prijavi inspekciji rada naveo sam i sljedeće,pa me zanima dal se taj navedeni dio uzima u obzir(važeći)kao zahtjev za zaštitu mojih prava;"...toga dana,poslodavac je izvršio odjavu sa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja,odnosno raskinuo radni odnos samnom bez da me je prethodno opbavijestio,odnosno donio bilo kakvo pismeno rješenje o otkazu ugovora o radu,a za što ću pokrenuti privatnu tužbu za zaštitu mojih prava iz radnog odnosa pred nadležnim općinskim sudom".Takodjer sam u prijavi naveo zamolbu inspekciji da temeljem moje prijave konkretno utvrdi niz povreda prava iz radnog odnosa te zakona o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma kakvi ne može se vaša prijava inspektoratu računat kao zahtjev za zaštitu prava.Zna se kome se podnosi zahtjev i ko po njemu može postupiti-isključivo i samo poslodavac.

Vi ste u vašoj prijavi sve lijepo objasnili i koliko vidim naveli da niste dobili pisani otkaz.Na inspektorima je sada da izvrše nadzor i utvrde prekršaje koje je vaš poslodavac prema vama počinio.Nema vam druge nego do inspektorata prošetajte i provjerite,iz prve ruke,kako stvari stoje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro.Prekluzivan rok je istekao.Ja sam praktički izbačen na cestu bez otkaznog roka,bez naknade,bez da sam plaću primio,bez da sam radnu knjižicu dosad dobio vraćenu.Nisam potpisao nikakav raskid ugovora,a niti mi je bilo kakav otkaz uručen...dobio sam nezakoniti otkaz pod bolovanjem,situaciju prijavio ispekciji rada...Dosad sam inspekciju posjetio 4 puta u zadnjih 3 tjedna i dalje još ništa.Pitanje je sljedeće;koje su mi onda mogućnosti otvorene i dali se isplati uzeti odvjetnika?Šta mogu dobiti,a što mogu izgubiti nakon svega? :svorc: unaprijed hvala... :zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da praktički tako stvari stoje.Ja bih odvjetnika na vašem mjestu uzela bar da mi sastavi zahtjev za zaštitu prava na pisani otkaz ako ga dobijete u kom slučaju bi sve išlo regularnim putem ili na sadašnju situaciju( bez obzira što je rok od 15 dana od dana saznanja prošao) i ako poslodavac odgovori odlično,postupak se nastavlja.Ja bi vam savjetovala da se svakako konzultirate s nekim odvjetnikom specijaliziranim za radno pravo,ako ništa drugo bar da procijeni situaciju tj.dali da čekate pisani otkaz još neko vrijeme ili da blefirate pa podnesete zahtjev sada.Sigurno će on,na osnovu iskustva,znati konkretno procijeniti situaciju.A i može vam sastaviti tužbu ili ovršni prijedlog zbog neisplate plaće jer vam rok za tužbu zbog neisplate nije istekaotj.može se podnijeti u roku od 3 godine od dana kad vam je plaća trebala dospijeti.Zato hrabro i ne odustajte :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!Eto.prije 4 dana dobio sam od poslodavca napismeno redovni(poslovno uvjetovani)otkaz ugovora o radu s ponudom izmijenjenog ugovora,kojeg naravno neću potpisati da ne dobi na pravomoćnostii,nego ću samo dati do znanja (napismeno),da sam ga dobio na uvid;potrebno mi je zbog dobivanja novčane naknade na zavodu za zapoašljavanje.Naime,želim reći da mi ipak od prije 4 dana vrijedi prekluzivan rok za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava radnika,a s kojim mogu poslije podnijeti tužbu.Naime,nakon saznanja od više pravnika i odvjetnika,prekluzivan rok teče od onog dana kada dobijete NAPISMENO raskid ugovora od poslodavca.Samo,mene zanima jedna stvar.Ja sam to dobio službenim putem(poštom uz povratnicu)uz radnu knjižicu,odjavom sa hzzo-a...Ali,na tom otkazu ugovora je stavljen datum kad sam dobio otkaz plus naknadno dodani dio gdje je datum 15 dana kasniji.Na kuverti s kojom sam dobio sve te dokumente je datum od prije 4 dana potvrđen od pošte.Dali ta kuverta vrijedi kao dokaz da je taj otkaz ugovora meni dostavljen prije 4 dana i dali uopće taj otkaz ugovora o radu zaprimiti na znanje ili ne?ili kao da je nepostojeći?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Važno je kada ste primili , ako je to poslano poštom preporučeno a ako nije sačuvajte kovertu jer na njoj je pečat s datumom .

 

Osoba koja je zasnovala radni odnos na određeno vrijeme ima također pravo na otkazni rok kod redovnog otkazivanja .

 

Pozdrav ! Ude

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tompac,naveli ste da ste dobili otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora.Kod takve vrste otkaza rok za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava teće tek od dana kad radnik priopći poslodavcu da ne prihvaća izmjenu ugovora ili od dana isteka roka koji vam je poslodavac ostavio da se očitujete a vi se niste očitovali/taj rok najčešće iznosi 8 dana(a to je i zakonski minimum).

Znači još vam ni ne teće rok za zahtjev za zaš.prava jer prvo treba proći rok za vaše očitovanje o izmjeni ugovora jer tek istekom tog roka (ako se ne očitujete)ili od dana kad ste svoj odgovor na ponudu izmjenjenog ugovora priopćili poslodavcu da ne prihvaćate ponudu( unutar roka koji vam je on odredio),nastupaju pravne posljedice otkaza.

Kod ovakve vrste otkaza i da prihvatite izmjenjeni ugovor tj.nastavite raditi, vi zadržavate potpuno pravo da pred sudom osporavate dopuštenost takvog otkaza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija