Jump to content

Bračna stečevina u ostavini


iuris57

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim pomoć po ovom pitanju.

Naime, majka je tražila izdvajanje 1/2 ostavine u njenu korist

temeljem bračne stečevine. Istovremeno, ja (sin) sam tražio izdvajanje 1/3 stečevine u moju korist temeljem čl. 75 ZN-a.

 

Prvostupanjskim je presuđeno prihvaćanje njenog zahtjeva a da se o mome još nije raspravljalo. Ukoliko se jednom utvrdi da sam opravdano tražio 1/3 na temelju članka 75 ZN-a, da li je dio te 1/3 i u vrijednosti bračne stečevine majke i da li ću za taj dio biti zbrinut?

 

Također, imam li u toj 1/2 ostavine (bračne stečevine) pravo na nužni dio, tj. može li majka darovati cijelu 1/2 drugom djetetu ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju.

 

Unaprijed se zahvaljujem na svim odgovorima i korisnim savjetima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz imovine pokojnog oca najprije će se izdvojiti 1/2 bračne stečevine majke.

Iz onoga što ostane u ostavinskoj imovini, vi možete tražiti dio na ime svog doprinosa zbog kojeg se povećala imovina oca (čl. 75).

Taj vaš sadašnji zahtjev se ne odnosi na bračnu stečevinu majke.

Takav zahtjev na majčinoj imovini moći ćete staviti na ostavini iza majke, ako ste doprinjeli da se i imovina majke poveća (isti uvjeti za čl. 75).

Majčin dio od 1/2 na ime bračne stečevine koja joj je priznata sada, jest njena imovina s kojom radi što joj je volja, pa tako može sklopiti i ugovore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem i molim još dva odgovora.

 

1. Da li je uvijek praksa presuditi upravo 1/2 u korist preživjelog bračnog druga na temelju bračne stečevine ili je potrebno utvrditi doprinos (učešće) tog bračnog druga u stvaranju ostavinske mase za vrijeme trajanja bračne zajednice?

 

2. Može li biti osnovan razlog za traženje poništenja (raskida) Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju činjenica da je davatelj uzdržavanja osoba pravomoćno kažnjena zbog krivotvorenja dokumenata kao i činjenica da je ugovor lihvarski zbog nesrazmjera činjenja i dobivanja?

 

Još jednom se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iuris57 je napisao:

Zahvaljujem i molim još dva odgovora.

 

1. Da li je uvijek praksa presuditi upravo 1/2 u korist preživjelog bračnog druga na temelju bračne stečevine ili je potrebno utvrditi doprinos (učešće) tog bračnog druga u stvaranju ostavinske mase za vrijeme trajanja bračne zajednice?

Obiteljski zakon presumira da je to 1/2 dijela. No, bračni drug (ili nasljednici) mogu dokazivati da je to ili više ili manje od 1/2.

2. Može li biti osnovan razlog za traženje poništenja (raskida) Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju činjenica da je davatelj uzdržavanja osoba pravomoćno kažnjena zbog krivotvorenja dokumenata kao i činjenica da je ugovor lihvarski zbog nesrazmjera činjenja i dobivanja?

Zelenaški ugovor ili nemoralni je ništav. Svatko se može pozivati na ništetnost u bilo kojem roku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija