Jump to content

Naknada štete od hrvatskih autocesta


TOMO11

Preporučene objave

TOMO11 je napisao:

Naletio sam automobilom na autoputu na staru metalnu bačvu .

Zvao policiju, autoput ima svoje osiguranje ,sa osiguranjem je sve ok.

Dali hrvatske autoceste mogu stvarati probleme oko naplate štete i kakva je procedura. ( nemam Kasko za auto )

 

Kakve su ti šanse,najviše ovisi o tome što je u policijskom zapisniku.O tome su ti drugi pisali.

 

Autoceste su dobro ekipirane da 'otepu' sve moguće tužbe, opravdane ili ne.

Ako je šteta velika, a zapisnik 'povoljan', - dobrog odvjetnika, i tuži!. Potrajati će, ali mislim da ne možeš izgubiti.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VETERAN meni se malo sve to cini nemoguce i nelogicki..

stara bacva na autoputu...u redu ne treba biti, neko je kriv za to..ali mislim da je u ovome slucaju pogresno traziti naknadu stete od autocesta...kakve oni veze imaju sa tim??drugo je to da je bacva stajala godinama tu heheh sto je naravno nemoguce, pa oni nisu odrzavali itd.

hocu da kazem da je u pitanju rupa na putu, poledica i sl.onda je u redu, ali u ovom slucaju mislim da bi bila pogresna pasivna legitimacija, ici tuzbom prema autocestama ili mozda grijesim!!??

:-):-):-):-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

macka je napisao:

ali mislim da je u ovome slucaju pogresno traziti naknadu stete od autocesta...kakve oni veze imaju sa tim??drugo je to da je bacva stajala godinama tu heheh sto je naravno nemoguce, pa oni nisu odrzavali itd.

hocu da kazem da je u pitanju rupa na putu, poledica i sl.onda je u redu, ali u ovom slucaju mislim da bi bila pogresna pasivna legitimacija, ici tuzbom prema autocestama ili mozda grijesim!!??

 

Pa tko bi po tebi onda trebao odgovarati?

Neka autoceste pronađu krivca, pa nadoknade odštetu isplaćenu vozaču.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Zakonu o javnim cestama, trgovačko društvo odnosno ustanova koja upravlja javnom cestom, sukladno članku 39., dužna je poduzeti sve mjere za sigurno odvijanje prometa.

 

Sukladno članku 74., stavak 4., ako ne poduzme mjere za otklanjanje opasnosti na javnoj cesti i mjere za siguran promet, kaznit će se sa 20.000 do 50.000 kn kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino tako, da isplate štetu oštećenom i pronadju krivca pa regresno od njega potražuju!! Ali čisto sumnjam da će se oni upuštati u to!!!

Ja sam ubjedjena da nema pravo od autocesta potraživati, ali eto :)

Što se tiče članka 39.,da je ustanova koja upravlja javnom cestom dužna poduzeti sve mjere za sigurno odvijanje prometa - to stoji, ali sumnjam da se to odnosi na staru metalnu bačvu koju je neko ostavio na sred puta ili se našla na putu, jer se radi o tom momentu!!!!!!!!!!!! Pa nije bačva bila zakovana na cesti i tu stajala mjesecima

:-o:-o:-o

:-):-):-):-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Autoceste su svakako krive; u protivnom ne bi bile krive ni za što.

Znam dvojicu koji su vodili spor sa njima, jedan zbog naleta na životinju na autocesti, drugi zbog poledice. Obojica su dobila odštetu. :frajer:

 

 

Ne znam, kada bi iz autoceste dokazali da se radi o namjernoj sabotaži, terorizmu ili sl., tada valjda ne bi bili krivi, nego bi trebalo tužiti državu?

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam dvojicu koji su vodili spor sa njima, jedan zbog naleta na životinju na autocesti, drugi zbog poledice. Obojica su dobila odštetu.

 

Niko to ne osporava!!U oba slučaja su zaista imali pravo!!!! Ali ovdje nije riječ ni o životinjama, niti o poledici, nego nečemu sasvim trećem!!!!!!!!!!!!

Pravilnik o održavanju i zaštiti javnih cesta propisuje postavljanje i redovito održavanje zaštitnih ograda.Postavlja se pitanje da li je na tom mjestu bila predvidjena zaštitna ograda, kao takva??

Ako ne postoji odgovarajuća zaštitna ograda,a u pravilu je trebala da bude i ukoliko je vozio po propisu, imaće pravo na naknadu štete , u suprotnom, nema sanse !!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što da je bačva ispala iz nekog kamiona 2 minute prije nailaska oštećenog automobila? Stigne li HAC reagirati u tom vremenu i ukloniti ju s autoceste? Razmišljam da se to meni dogodilo. Može li(u tom slučaju)policija intervenirati i zaustaviti dotični kamion na autocesti ili na naplatnim,ako uopće stigne? I kako dokazati da je nekome ispala bačva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 11 godina kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija