Jump to content

EU, mup ,beneficije, otpremnine, mirovina


eex

Preporučene objave

pozdrav svima.

zadnjih mjeseci pa i koju godinu unatrag sve su jače glasine o ukidanju beneficiranog radnog staža koja se izgleda i definivno ukida ulasko RH u EU.

koji će status biti u tom slučaju hrvatskih policajaca,a prvenstveno mislim na populaciju zapošljenu u periodu domovinskog rata.

razne su priče i svi imaju neku svoju viziju raspleta.

ono što sam načuo je da je racimo slovencima ponuđena opcija ostanka do redovne mirovine ili pak prihvaćanja umirovljenja uz određenu sumu kao otpremnine.

obzirom se govori o dobi od 65 godina i 40 godina staža odnosno za žene 60 godina i 35 staža,sumnjam da će uz ovakav sustav rada djelatnici htijeti i dalje raditi ovaj složen i odgovoran posao.

hvima unaprijed hvala na mišljenju,savjetu ili saznanju o pomenutom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eex je napisao:

obzirom se govori o dobi od 65 godina i 40 godina staža odnosno za žene 60 godina i 35 staža,sumnjam da će uz ovakav sustav rada djelatnici htijeti i dalje raditi ovaj složen i odgovoran posao.

hvima unaprijed hvala na mišljenju,savjetu ili saznanju o pomenutom.

 

Hoće, bit će djelatnika koji će htjeti ostati raditi. Osobno znam nekoliko kolega koji spadaju u spomenutu skupinu djelatnika mup-a i koji bi željeli raditi isti posao do 65 godine života, razlog je naravno financijska strana - stambeni krediti od 30 godina sa ratom od 4000 kuna i na više.

 

Govorili su da će ovima koji se odluće za prekid radnog odnosa zbog mirovine - jer su ispunili uvjete ili općenito - davati po 1000 eura po godini staža kao otpremninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok,svjestan sam toga,malo nas koji smo u sustavu imamo obezbjeđeno sve.

mislim da se ljudima mora dati izbora,jer je to svakako novina u RH i dobar dio stare garde se neće moći prilagoditi uvjetima,a čitajući po forumima i u razgovoru sa kolegama,većina većinu ih još jedino drži beneficija i nada koliko toliko normalni nastaviti jedan mirniji život.

dolaze druge generacije,mup svakako treba osvježenje a i vjerujem da će se nadolazećih godina raditi na usavršavanju mup-a zašto vjerovatno mnogi nisu spremni,odnosno odvojiti više od života za službu.

ljudima je dosta sistematizacija,smjena,navikavanja i sveg što ovaj posao čini još težim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dečki lijep pozdrav.

Pohvala što se može naći i neka poruka za nas koji smo još u sastavu mup-a, a nemamo status hrvi-a.I ja sam jedan od onih koji imamo 30-ak godina staža sa benificijom, kreditom i malom djecom.U mup-u od 1991.g.,ali budimo relani, ulaskom u EU raditi do 65. godine, teško. Pitanje da li će biti za nas koji smo došli i sudjelovali u ratu ipak biti kakvi povoljniji uvjeti za odlazak u prijevremenu mirovinu.

Hvala za sve odgovore.

Pohvale za "legalis". :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

država će nači načina da vas se "riješi" da tako kažem pošto sam upučen u događanja u hv(odakle sam i sam umirovljen), to znaju svi oni što još uvijek rade da dolaze liste za "odstrel" i nema onoga "pa ja bi još radio imam kredita i drugo" kao što se je već navodilo ovdje daju ti dvije mogučnosti čl.6a ili čl.6 pa ti biraj u svakom slučaju svi ti koji su na tim listama nemogu ostati raditi i mogu vam reći da večina njih koje poznajem i koji su na tim listama (u razgovoru sa njima) i uz to što imaju višegodišnje kredite da se odlučuju za čl.6a znači otpremnina (sa kojom će riješiti dobar dio kredita) i mirovina kakva takva jer kao što ste naveli i sami što dalje sve će biti gorje i teže će se ići u mirovinu odnosno dočekati ju a i pritisci na poslu, premještaji u druge gradove to je veliki problem što su to ljudi koji imaju svoje obitelji i sada sa svojih 45,50 godina moraju putovati na posao i nema ih od jutra do mraka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da su malo i ljudi sami sebi krivi za neke situacije u kojima su se našli jer su puno kalkulirali i htjeli iči na sigurno..a o čemu govorim..kada je 2005 godine dozvoljeno ostvarivanje statusa hrvi-a temeljem ptsp-a i shodno tome ostvarivanje puno povoljnije vojne mirovine,to je bio vrlo jasan znak hrvatske vlade da je to posljednje zeleno svijetlo za branitelje da iz sistema odu relativnosolidnu mirovinu...ja kada sam otvorio bolovanje 2005 godine od strane svojih kolega lagano sam doživljavao podsmjeh i čekali su kako čemo mi proči pa da i oni onda konačno vide kako išta...nažalost danas je kao što znate nemoguče ostvariti hrvi jer je odavno prošla 2005 godina,sve teže je skoro nemoguče dobiti povoljan vojni omjer za odlazak u mirovinu,sada je i ta recesija..tako je da mnogima zbog pametovanja prošao zadnji vlak..kada se zađe u uniju morat če raditi do 65 godine starosti,a da su na vrijeme reagirali mogao je biti umirovini sa 35 godina i ostalih 30 godina posvetiti obitelji a ne policiji...neka se ovaj moj text neshvati zlonamjerno,samo sam htio reči da povoljnije prilike kao što je bilo2005 godine bez obzira na status hrvi-a za odlazak u mirovinu nije biloi neče biti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, neću reći da je Planina, zlonamjeran, ali nisam se mogao suzdržati i da ne napišem nekoliko slova, a koja se mogu pročitati ovako, " Dragi prijatelju, 2005 godine imjao sam brdo problema, i nisam bio u situaciji da kalkuliram kao i ti, pa sam ostao raditi, a evo danas sam na bolovanju, i liječim se uredno. Jessam li napravio propust što se nisam otišao liječiti do 31.12.2005 vjerojatno kad bi se gledalo kroz medecinu nisam, jer i tebi se eto naglo pogoršalo pa si to riješio 2005 goidne ( ili koju godinu ranije ). Ponavljam, razgovarao sam s mnogo liječnika, i sve u svemu se u jednom se slažu, a to je da se zakon stavio ispred bolesti), tj. glupo je da su se svi morali razboljeti u jednoj godini, a zna se da se PTSP može javiti i nakon 20 godina, ali se struka ne sluša, već netko Vladi RH, nekog tekstilca ili tko već tamo sjedi........I zato prijatelju, nemoj trčati po tartan stazi, a bolestan si, i još o tome pišeš ovdje, a vjerojatno nemaš pojma o čemu govoriš, jer sad, ovog trena, ima branitelja koji su bolesni ali se boje okoline, sebe samih, ili imaju puno kredita, ili još 1001 razlog zašto se ne usude.....osobno, nemoj više ispadati sa takvim stvarima, osim ako možeš nekome pružiti ruku i pomoći mu, ujedno mislim da nisi zlonamjeran, ali iritira.....I na kraju, svima koji se lijče od početka 2006 godine, želim sve najbolje u životu i Sretan Uskrs!

Pozdrav svim braniteljima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dečki pozdrav!

Svatko za sebe odlučuje ono što misli da je najbolje i nitko nikome ne zamjera što se netko odlučio liječiti 2005.g.. Ja kao i mnogi drugi ipak mislimo da je rad najbolja terapija poslije svega što smo prošli, ali ipak boli i osjećamo kao da smo kažnjeni što smo ostali raditi ako ćemo ulaskom u EU raditi do 65.god.(nešto manje).Pa valjda će MUP i za nas naći neko rješenje a ipak u ovom vremenu, tješimo se što imamo posao i redovna primanja.

Svim posjetiteljima stranica Legalisa, također sretan Uskrs!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...u mirovinu se može i bez statusa hrvi...možda čak nekome tko nema status hrvi omjer rat - mir bude povoljniji glede rata nego onome tko ima status hrvi...

 

...što se tiče rada ili ne... to je sada več pitanje...osobno ne bi radio ništa niti ja niti bi želio da mi supruga radi ali mjesečna primanja su nam katastrofa mala ( mala mirovina a i ženina plaća mala ) pa se mora raditi...

...radit se mora ali pitanje je; " jeli se može "...a to je li se može ne pitaju nego ti daju neku malenu mirovinu i ko te je... ne pitaju imaš li dovoljno za mjesec dana pokriti režije, hranu i ostalo...ali ja neću dopustiti da moja djeca oskudjevaju pa makar radio i ne legalno i legalno...djeca ne znaju što to znači mogu li ja ili ne mogu ...oni imaju svoje potrebe a na kraju krajeva djeca nisu došla sama mi smo ih željeli i nema ništa ljepše od toga i za njih če čovijek dati sve ...pa i zadnji atom snage...

...baš me briga šta će tko misliti o ovome ali to je moj stav o radu - ne radu...

...sada se borim za svoju obitelj...za djecu... i nema toga zakona i te bolesti koji će me spriječiti da njima pružim dostojanstveno djetinstvo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja samo želim reči da više nisam mogao raditi posao policajca,i nisam više podnosio nočne,intervencije..bio sam u fazi da ili ču ja nekoga ubiti ili če mene netko ubiti..i tu je došao famozni zakon 2005 godine i ja sam krenuo sa bolovanjem,a kasnije i mirovinom..ja i žena imamo dva kredita stambena,ali jednostavno nemožeš raditi..blokada u glavi...a treba ti svaka kuna..nije nam bilo lagano..nisam radio bio sam na bolovanju,ali ni tu nije kraja,kao što svi znaju neizvjestnost ostvarivanja hrvi-a,čekanje poziva za komisiju,liječenje dugotrajno,dugovi se gomilaju..mislim da svi na ovom forumu razumiju o čemu pričam...da sam mogao raditi ostao bih u mup-u..ali nažalost bilo je mojih kolega koji nisu razumjeli što znači biti bolestan,nego su mi rekli mi čemo čekati da vidimo kako češ ti proči,nadali se kako ču završiti na ulici bez primanja da mi se mogu smijati i reči..vidi budale...no ja sam bio uporan i uspio se riješiti posla i stresa koji je sa njim dolazio..a da bi nakon toga kada sam ostvario sva svoja prava došli ti isti moji kolege i pitali kako da oni krenu,da im preporučim doktore,bolnice..i da su puno kalkulirali te da su trebali krenuti kada i ja...ja im kažem ja nisam kalkulirao,ja više nisam mogao raditi..a tko god može raditi čemu mirovina..pogotovo ako ima siguran državni posao..ali svejedno nisam zlopamtilo..pomegnem tim ljudima,provedem ih kroz sustav,objasnim..nisam zlopamtilo..ali kada mi je trebalapodrška nailazio sam samo na podsmjeh..i zato sam gore napisao da je danas to puno teže ostvariti zato što su neki kalkulirali..a to se ne odnosi na sve branitelje..bolest nepita kada če doči,meni se potrefilo da se poklopi sa 2005 godinom..zakon nije u redu,čak je smiješan..data je 2005 godina i to je to...smiješno..bolest nepita kada če doči...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima

naravno ,smatram da smo svi koji smo ovdje prijavljeni i koji jedni drugima pišemo ovako javno da želimo tom drugom pomoći svojim proživljenim iskustvom a svako je iskustvo ovdje iskazano pa evo koliko ja sve pratim i koliko dugo ,svako iskustvo je različito a opet slično, još tamo davne 1996g. kada sam se počeo "aktivno" liječiti od ptsp-a bilo je nas 2 ili 3 koji smo bili kritični sa živcima (u to vrijeme u vojarni), mogu vam reći ono što je planina naveo samo još puno gorije što sam doživljavao te davne 96 od svojih ratnih kolega, podsmjeh, dobacivanja u onom stilu eno onog puknutom,prolupalog i da sve ne nabrajam što su mi dobacivali, mislite da je meni bilo lako tada da mi netko govori luđak,puknuti i sve što ide uz to, napominjem, da se tada nije mogla invalidnost dobiti na temelju oboljenja, da ne duljim nakon komisije mirovinskog vračen sam na posao sa ograničenjima te 2005 podnosim zahtjev za rvi koji je i rješen, umirovljen sam 2007 po č11, još ču reći samo ovo 2005 me je supruga odgovarala od podnošenja zahtjeva za rvi od odlazaka na bolničko lječenje, citira" nemoj sramota je" pa šta je sramota biti bolestan a danas kada malo gledam unatrag te 2005 oni koji su mi se smijali u facu sada imaju rvi i bolje mirovine od mene a svi su išli na ptsp, neka ja sam rekao da ne zamjeram nikome ništa svatko ima svoj život i neka ga živi i svatko se bori za sebe (oprtostite ako sam bio malo naporan ali eto krenulo me je morao sam se da kažem ispucati, nadam se da nitko ništa ne zamjera)

SVIM HRVATSKIM BRANITELJIMA ŽELIM SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako velik broj policajaca polako več ispunjava uvjete za mirovinu.Jasno zboh male mirovine u odnosu na olaču večina če odbit mirovinu i nastavit radit.Po čl.4 nemože se nikog prisilno umiroviti te če stoga vjerojatno počet jače lječničke kontrole kojom prilikom če mnogi ostajat bez ovlaštenja te i radnih mjesta.Osobno znam neke dečke koji su iz sis.mos uprave otišli u mirovinu iako to nisu planirali.U zagrebačkoj upravi još čini mi se nisu počele lj.kontrole bar ne u mojoj postaji.Nije to bez vraga.U toj upravi ima najviše "staraca" čak i iz starog sistema.Ako maknu te ljude treba postaviti nove.To če se desiti kad se iškoluje iduča generacija policajaca.Logična smjena generacije na ovaj ili onaj način.Ostat če samo nužno potreban kadarm i miljenici svoga šefa. Možda i nisam u pravu ali sumnjam. :frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

 

Imam pitanje, pa ako mi može tko pomoći. Podneo sam zahtjev za prijevremenu mirovinu. Imati ću o.g. 60 g., 36 god. staža, nešto kao branitelj - dragovoljac(potvrdu predao u HZMO)... ali me muči jedna stvar - navodno nemam nikakva prava na povećanje mirovine na temelju čina. Naime, 1992. sam bio zastavnik, a od 1999. poručnik.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

posljednja moja saznanja su da će mup-ovci koji su zapošljeni u vrijeme trajanja domovinskog rata imati mogućnost izbora mirovine ili ostanka u radnom odnosu po novim kriterijima,s tim što bi se nudila otpremnina u visini 1000eura i 70%od plaće kao mirovina,a sve po nalogu evropske unije.

ovo se odnosi na sve "OSO" bez obzira da li zadovoljava uvjete staža i mirovinskog,dakle bilo da ima 30godina mirovinskog ili 20.

u razgovoru sa kolegama svi nešto kao znaju,negdje su čuli glasine isto kao i ja,ali nitko ne zna ništa konkretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav!

svojevremeno sam i ja pisao o nekakvim mirovinama (HV) od 80% plače te otpremninama 1000eura po mjesecu pa su me ovdje da kažem popljuvali a samo sam prenosio ono što sam ćuo tako da od toga ništa, a sada eto onaj tko je malo upučen u događanja zna što se radi i koliko ljudi iz HV odlazi ove godine po sili zakona, stari moraju otići jer treba mladima napraviti mjesta a i naš je rok trajanja prošao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

darkoh je napisao:

70 % plače mirovina????? :majstor::tikvan::tikvan::tikvan:

da li ima itko tko ozbiljno može povjerovati u to?

koja je to zemlja ušla u EU i policajci imaju mirovinu 70% od plače.

sve su to priče i želje, ali stvarnost je gorka, kada ide u mirovinu policajac ima mirovinu oko 2.500 kuna, pa koliko je to posto od plače?

 

zato i pitam jer su sve jače glasine.

to bi kao bila nekakva povlaštena mirovina i dobar dio ljudi bi ju prihvatilo,jedan dio neće jer se sa 3000kn ne može živjeti.

u svakom slučaju će se jednog dijela riješiti.

isti slučaj je bio i sa slovencima,ako netko ima informaciju sa te strane bilo bi je dobro čuti,ja sam imao priliku prije godinu ipo čuti upravo ovo i to od policajca koji je prihvatio uvjete a nije imao niti 15 godina staža.

oni su bili u prilici ići i po povoljnijim uvjetima,ali njih je bilo malo,i sve se to navodno odigralo pod palicom e.unije jer je ona tako htjela.

zašto se to nebi dogodilo u RH.

na dalje,prije neki dan sam razgovarao sa kolegama koji su na državnoj granici i 100% su uvjereni u ovo što pišem jer je granica prva koju će EU ustrojit po svojoj želji i namjere su da se dobar dio "ratnih"skloni u mirovinu po tkz povlaštenim uvjetima.

mislim da je svakako "fer" ponuditi ljudima drugu opciju,jer dobar dio nas ne želi branati uniformu do 65-te,a zapošljeni smo po drugačijim uvjetima.

nismo svi tou iz ljubavi,dobar dio policajaca je u toj službi upravo zbog beneficija.

osim toga uzmimo u obzir povećanje plaće koje bi se trebalo dogoditi u slučaju ukidanja beneficija,pa ćemo doći do toga da se jeftinije riješiti jednog dijela ljudi "nepodobnih" i uposliti mlade,a vjerujem da je EU određeni dio novaca spakovala upravo za tu namjeru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slovencima su ukinuli beneficije pri ulasku u EU s tim da su ostavili onima koji su imali preko 25 g mirovinskog staža.Ukinuli su im i prijevremenu mirovinu s obzirom na staž te ostavili uvjet da može ići sa 50 godina života bez obzira na staž pa koliko dobije dobije.Ovih naših 65-40 god odnosi se na one koji budu počeli radit bez beneficija i radit će 40 godina pa će otprilike doć do 65-te godine života.Po Zakonu nemožeš ostat radit do kad te volja jer imaš kredite(jer to ne zanima ni jednu državu-kredit uzimaš svojevoljno a ako neznaš računat tko ti je kriv)nego dok ne ispuniš 40 god mirovinskog staža + max 6 mjeseci da završiš neke započete poslove.Što se tiče famoznih 1000 eura otpremnine po godini rada to ako i EU da preusmjerit će se za opremanje policije(a tko će koristit i za šta mislom da je do sada poznato).To i one fore "policija od rata" bacaju ljudi kojima bi to odgovaralo(i ja bi htio da mi EU uvali 25 milja eura) ali ništa od toga.Da li bi tko od Vas ili ja dao nekoliko miliona eura bilo kojoj državi da umirovi određenu svoju populaciju da bi im bilo lakše startat u umirovljeničke dane.Vi ne bi a ni ja jer imam svoje umirovljenike.Nema nikakve logike.Tu možemo stavit onu staru "Vojnik o skraćenju,kurva o poštenju" jer im to ide uz mlin.Kako su stranice oba policijska sindikata čisti šrot za razliku od ovih tamo odgovor nećete dobit.Svojevremeno je SPH slao dopis u svezi toga ali po pravilu mnogo napisanoga a ništa objašnjenoga.Kako "Gospoda" od gore ne znaju kad ćemo u EU treba skupljat godinice i prije ulaska otić u mirovinu pa kolika bude jer tko zna šta će ovi još izmajmunirat.Bolje bit policajac do 65 za 5 milja nego kopat kanale za 2-2,5.Živi bili pa vidjeli šta će se izrodit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sivko je napisao:

Slovencima su ukinuli beneficije pri ulasku u EU s tim da su ostavili onima koji su imali preko 25 g mirovinskog staža.Ukinuli su im i prijevremenu mirovinu s obzirom na staž te ostavili uvjet da može ići sa 50 godina života bez obzira na staž pa koliko dobije dobije.Ovih naših 65-40 god odnosi se na one koji budu počeli radit bez beneficija i radit će 40 godina pa će otprilike doć do 65-te godine života.Po Zakonu nemožeš ostat radit do kad te volja jer imaš kredite(jer to ne zanima ni jednu državu-kredit uzimaš svojevoljno a ako neznaš računat tko ti je kriv)nego dok ne ispuniš 40 god mirovinskog staža + max 6 mjeseci da završiš neke započete poslove.Što se tiče famoznih 1000 eura otpremnine po godini rada to ako i EU da preusmjerit će se za opremanje policije(a tko će koristit i za šta mislom da je do sada poznato).To i one fore "policija od rata" bacaju ljudi kojima bi to odgovaralo(i ja bi htio da mi EU uvali 25 milja eura) ali ništa od toga.Da li bi tko od Vas ili ja dao nekoliko miliona eura bilo kojoj državi da umirovi određenu svoju populaciju da bi im bilo lakše startat u umirovljeničke dane.Vi ne bi a ni ja jer imam svoje umirovljenike.Nema nikakve logike.Tu možemo stavit onu staru "Vojnik o skraćenju,kurva o poštenju" jer im to ide uz mlin.Kako su stranice oba policijska sindikata čisti šrot za razliku od ovih tamo odgovor nećete dobit.Svojevremeno je SPH slao dopis u svezi toga ali po pravilu mnogo napisanoga a ništa objašnjenoga.Kako "Gospoda" od gore ne znaju kad ćemo u EU treba skupljat godinice i prije ulaska otić u mirovinu pa kolika bude jer tko zna šta će ovi još izmajmunirat.Bolje bit policajac do 65 za 5 milja nego kopat kanale za 2-2,5.Živi bili pa vidjeli šta će se izrodit.

 

 

 

 

U potpunosti se slažem s kolegom, priče o silnim otpremninama i nekim astronomskim mirovinama, zaboravite, i ove sadašnje invalidske mirovine na "interesantan" način su manje nego neke mirovine iz prijašnjih godina, samo uzmite ovo sa omjerom rat/mir, nekad toga nije bilo i čovjek koji je ranjen isrti dan kao i vi i ima istu invalidnost kao i vi,a otišao je prije vas u mirovinu i ima manje staža, i manji čin ima veću mirovinu....i kaj sad :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija