Jump to content

savjet - mogu li me umiroviti dok sam na bolovanju


billynik

Preporučene objave

Danas sam bio na "savjetovanju" u postrojbi i s obzirom da navodno nemam mogućnost daljnjeg profesinalnog razvoja stavljena sam na listu za izdvajanje. Ponuđena mi je mogućnost da prihvatim 6a mirovinu s rokom izlaska iz službe 30.09.09. ili u protivnom silom u starosna mirovina s izlaskom 30.05.09. S obzirom da sam 40% HRVI odbio sam oba njihova prrijedloga s namjerom da idem na bolovanje i tražim mirovinu temeljem ZOPHBDR. Međutim sad me muči mogu li me poslati u tu starosnu mirovinu bez obzira na bolovanje. Također me zanima mogu li prihvatiti tu 6a da dobijem na vremenu a u međuvremenu pokrenuti postupak za ovu meni povoljniju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam bio na bolovanju pa su mi dali otkaz RAČAN i onaj ministar onog doba MUPA!!!! ali prije otkaza sam predao zahtjev za mirovinu, nisam znao da ću dobiti otkaz, a ti znaš šta te čeka ,,

moj savjet vidim da imaš rvi idi na bolovanje i predaj zahtjev za mirovinu, izvadi potvrdu dragovoljca ako si bio :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm, stvarno specifičan slučaj, 40 HRVI a na kraju će izgleda završiti u 6a mirovini, još se malo propitaj, ali ako ti se i desi da završiš na kraju u 6a mirovini to nije kraj, jer ako su se i ovi što su tek prije 1-2 god postali HRVI uspjeli prebaciti iz čl.6a u 11. onda ne vidim zašto to ne bi mogao i ti (za starosnu mirovinu ne znam ali ovo za 6a je sigurno da su se prebacivali)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vinkovci, misliš li da mogu u tom periodu do kraja 9 mj. izaći pred te komisije i otići ipak u pravu invalidsku?

ne znam, stvarno je kratko vrijeme, trebao bi se posavjetovati sa liječnikom OP da vidiš šta će ti on reći, možda i nije kasno, sad bubam napamet, ali nakon možda nekih dva mjeseca bolovanja, (dotad mu doneseš sve nalaze od ranjavanja, rješenje rvi, ratni put itd...), doktor napravi obradu i šalješ to MORH-ovoj liječničkoj komisiji. kažem još vidi sa svojim liječnikom, ako ne zna on idi kod drugog koji ima iskustva s tim, ako treba i promijeniš liječnika OP, nemoj da te preveslaju, dobro se raspitaj i kreći u akciju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mrljo je napisao:

... prikupljanjem dokumentacije za prevođenje mirovine ...

Prevođenje biko kakvog prava pa tako i mirovine obavlja se po službenoj dužnosti, a ne na zahjev stranke.

U ovom konkretnom slučaju nema nikakve mogućnosti za prevođenja mirovine 6.a u invalidsku mirovinu po ZPHBDR.

Nakon odlaska u invalidsku mirovinu po članku 6.a, jedina opcija za priznavanje invalidske mirovine po drugom Zakonu jest pokretanje novog postupka kod nadležnog tijela HZMO-a radi utvrđivanja promjena u stupnju invalidnosti (postupak na forumu poznatiji kao "obnova").

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na trudu i savjetima, pretpostavimo da odem u 6a, a u međuvremenu prikupim dodatnu potrebnu dokumentaciju, (što mi je sve potrebno?) koliko otprilike taj postupak traje. Nisam potpuno razumio ovo od morskywoka "U ovom konkretnom slučaju nema nikakve mogućnosti za prevođenja mirovine 6.a u invalidsku mirovinu po ZPHBDR" zašto?

Pretpostavljam da govorite iz vlastita iskustva ali zar stvarno treba toliko vremena da me lječnik uputi pred tu komisiju. Većinu tih papira imam i vjerujem da mogu brzo skupiti potrebnu dokumentaciju. Zar nije postojača mogućnost da HRVI može tražiti procjenu preostale radne spospbnosti svaki 6 mjeseci, ili to nije to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

billynik je napisao:

Nisam potpuno razumio ovo od morskywoka "U ovom konkretnom slučaju nema nikakve mogućnosti za prevođenja mirovine 6.a u invalidsku mirovinu po ZPHBDR" zašto?

 

Jedostavno zato što nije riječ o prevođenju, već o pokretanje novog postupka kod nadležnog tijela HZMO-a radi utvrđivanja promjena u stupnju invalidnosti ("obnova").

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedostavno zato što nije riječ o prevođenju, već o pokretanje novog postupka kod nadležnog tijela HZMO-a radi utvrđivanja promjena u stupnju invalidnosti ("obnova").

nije g o v n o nego se ker usr'o,

onda mu objasnite "obnovu"

nemojte zbunjivat čovjeka, ima pravo na vojnu invalidsku mirovinu (pošto je 40% rvi trajno, ranjavanje, dragovoljac itd...) , koja će mu biti veća (a sad, kako se zove postupak, jel to obnova il prevođenje manje je bitno)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vinkovci je napisao:

nije g o v n o nego se ker usr'o,

onda mu objasnite "obnovu"

nemojte zbunjivat čovjeka,

Ne vidim razloga za ovakvo slikovito izražavanje vašeg viđenja problema iz jednostavnog razloga što je ovo Pravni forum, podforum Pravni savjeti u svezi prava branitelja i mnogi pojmovi koji su i meni bili nepoznati ili "mutni" su već x puta "raščišćeni" na ovom forumu, ako netko ne želi razlikovati neke stvari nema potrebe za prozivanjem onoga koji vam ukazuje na razliku i da je različitost u određenju postupanja u pravno značenju pa čak može biti i u samom rezultatu postupka.

 

 

ima pravo na vojnu invalidsku mirovinu (pošto je 40% rvi trajno, ranjavanje, dragovoljac itd...) , koja će mu biti veća (a sad, kako se zove postupak, jel to obnova il prevođenje manje je bitno)

Osoba koja ima status HRVI i nalazi se u DVS nema pravo na invalidsku mirovinu samo zato što je HRVI i ranjavan pa makar bio i dragovoljac. Ako ste vi u pravu onda bi trebalo svima koji imaju status HRVI "dati" odmah invalidske mirovine, ali onda i preispitati kako je osoba sa statusom HRVI uopće primljena u DVS (jer po vama ona automatski ima radnu nesposobnost...)...

Kada i ako ode u mirovinu po 6.a može (a to mu se direktno i indirektno i preporučuje) podnijeti zahtjev za novo (ponovno) odeđenje prava na ivalidsku mirovinu ali sada zbog toga što smatra da je invalidnost - nesposobnost za rad nastala zbog njegovog sudjelovanja u obrani suvereniteta RH, pa čak i tada ne znači da je automatizmom mora "dobiti" (ima pravo...).

 

Pojedinci se trude mišljenjem, navođenjem određenih pojmova i postupaka, te ukazivanjem na potrebu njihovog razlikovanja kao i savjetom pomoći čovjeku, te stvarno nema potrebe za ovakvim vašim komentarom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svima kojima moj komentar ružno izgleda ja se ispričavam, :moli: nikoga ne prozivam i samo sam želio pomoći čovjeku jer vidim da se izgubio u igri riječi "prevođenje" , "obnova" i pomislio da nema pravo tražiti mirovinu po ZOPHBDR, nismo svi pravnici i ne razumijemo svi sve pravne izraze, ponekad je potrebno zakonske i pravne izraze malo laički pojasniti da se lakše snađemo u tom moru zakona :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

branitelj HRVI nema pravo na invalidsku mirovinu!!!!!!!!! pa tko onda ima pravo na invalidsku mirovinu ako nema HRVI pa sama riječ govori da je invalid čovječe!!!!!!!!!!!!

ako je ranjen to ne znači da ne može raditi!!!!!!!!

pa ljudi u kolicima rade svoj posao po tome bi trebali u mirovinu ići ka ne invalidske osobe već 100% zdrave osobe!!!!!!!!!!! :palac::-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lipi je napisao:

branitelj HRVI nema pravo na invalidsku mirovinu!!!!!!!!! pa tko onda ima pravo na invalidsku mirovinu ako nema HRVI

Pravo na invalidsku mirovinu ima kao i svi ostali, ali ne automatizmom i ne zbog toga jer je HRVI, već ako postoji invalidnost - nesposobnost za rad.

 

pa sama riječ govori da je invalid čovječe!!!!!!!!!!!!

Čovječe, riječ invalid se odnosi i na invalida rada, na invalida oštećenog organizma zbog prometne nesreće ...

Da on je invalid i to HRVI što znači da postoji oštećenje organizma u svezi sudjelovanja u DR, a ne da je invalid rada tj. da postoji invalidnost - nesposobnost za rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DURO ,,,,,,se izgubio, !!!!

pa naš prijatelj je vojni invalid!!

sad je pitanje dali će u mirovinu otići kao ( invalid rada ili po profesionalnoj ilipo općoj nesposobnosti i dr )

Ovako nešto prvi put čujem da je netko RVI a da neće otići u mirovinu kao invalid!!!!!

DRAGI MOJ DURO zato našeg prijatelja guraju i daju mirovinu samo da ga se riješe a poslije se ti snalazi.......... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lipi je napisao:

DURO ,,,,,,se izgubio, !!!!

...Ovako nešto prvi put čujem da je netko RVI a da neće otići u mirovinu kao invalid!!!!!

...

Nakon što sam jutros pročitao Mrljavčev post koji je na neki način bio odgovor na vaš post nisam imao namjeru i ja odgovarati i na taj naćin otvarati nepotrebnu polemiku, ali kako je taj post "nestao" ipak ću napisati: nemojte iz svog nepoznavanja nekih pojmova brzopleto izvoditi zaključke i na taj način i direktno druge zbunjivati! :predaja::mase2::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na savjetima, nažalost bio sam prisiljen podnijeti zahtjev za 6.a kako bi dobio na vremenu i u tom razdoblju pokrenuo preko mog doktora taj postupak za komisiju i odlazak u pravu invalidsku mirovinu. Zatražio sam prekid s 31.12.09. ako bi mi to dozvolili možda bih uspio u tom periodu napraviti sve potrebno tako da odem u mirovinu po članku 11. a ne 6.a, eznam samo kako će to tumačiti s obzirom da sam sada podnio zahjev za odlazak po članku 6.a. Ako netko imam kakvih iskustava bio bi zahvalan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lipi je rekao:

branitelj HRVI nema pravo na invalidsku mirovinu!!!!!!!!! pa tko onda ima pravo na invalidsku mirovinu ako nema HRVI pa sama riječ govori da je invalid čovječe!!!!!!!!!!!!

 

Pa je nadodao (da stvar bude ljepša):

DURO ,,,,,,se izgubio, !!!!

pa naš prijatelj je vojni invalid!!

sad je pitanje dali će u mirovinu otići kao ( invalid rada ili po profesionalnoj ilipo općoj nesposobnosti i dr )

Ovako nešto prvi put čujem da je netko RVI a da neće otići u mirovinu kao invalid!!!!!

DRAGI MOJ DURO zato našeg prijatelja guraju i daju mirovinu samo da ga se riješe a poslije se ti snalazi........

 

Što na ovo reći?

Duro, odustao sam od odgovora jer se na "ovo" stvarno ne isplati gubiti vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija