Jump to content

naknada za uzdržavanje kod razvoda radi nezaposlenosti


andrea07

Preporučene objave

Sagradili smo zajedno firmu, a dala sam svoj rad, znanje, materijalne stvari i financije, a nije me nigdje stavio u dokumentaciju vlasništva firme. Jedini svjedok koji je započeo zajedno s bivšim suprugom i samnom umro je. Ostavila sam dobro radno mjesto, da krenem raditi u toj zajedno napravljenoj privatnoj firmi ali je tada naglo prestala potreba za mnom(shvatila sam da sam samo zatvorena u kuću) a zaposlena je... Sada je krenuo s razvodom a ja sam nezaposlena i na temelju ugovora o najmu stana u mom vlasništvu izborila sam se da dobijem maloljetno dijete. Da li mogu tražiti sada kakvu naknadu za mene od supruga radi moje nezaposlenosti jer se firma razvila a suprug je i suvlasnik i direktor a imaju i nove automobile kada su moga potpuno istrošili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obiteljskim zakon od čl.217 do čl.221 regulirano je pitanje uzdržavanja bračnih drugova,te način i vremenski rokovi kada se isto može zahtjevati.

 

 

II. UZDRŽAVANJE BRAČNOG DRUGA

 

Članak 217.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga

bračnog druga.

 

Članak 218.

(1) Bračni drug ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti.

(2) Iznimno ako u parnici za razvod ili poništaj braka nije postavljen zahtjev za uzdržavanje, bivši bračni drug može tužbom tražiti uzdržavanje u roku od šest mjeseci od

prestanka braka, ako su pretpostavke za uzdržavanje, predviđene u članku 217. ovoga Zakona, postojale u trenutku zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj

braka i trajale bez prestanka do zaključenja glavne rasprave u parnici za uzdržavanje.

(3) Bračni drug može tužbom tražiti uzdržavanje samo za vrijeme nakon njezina podnošenja.

 

Članak 219.

Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje bračnog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugog bračnog druga.

 

Članak 220.

(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja bračnog druga traje do godine dana, osobito kad je brak trajao kratko ili kad je tužitelj u mogućnosti u dogledno vrijeme na drugi način osigurati sredstva za život.

 

(2) U osobito opravdanim slučajevima sud može produljiti obvezu uzdržavanja.

 

(3) Tužba za produljenje uzdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje je uzdržavanje određeno.

 

Članak 221.

 

(1) Pravo na uzdržavanje prestaje kad razvedeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog

braka koji to pravo koristi sklopi novi brak.

(2)Pravo na uzdržavanje razvedenog bračnog druga ili bračnog druga iz poništenog braka prestaje i kad taj bračni drug zasnuje izvanbračnu zajednicu ili kad postane nedostojan tog prava ili kad prestane koja od pretpostavki iz članka 217. ovoga Zakona.

(3) Odredbe članka 212.a i 212.b ovoga Zakona primjenjuju se na odgovarajući način.

(4) Bračni drug koji je snosio troškove uzdržavanja drugog bračnog druga i nakon prestanka obveze za uzdržavanje, odnosno nakon njezina smanjenja ima pravo na

povrat vrijednosti danog uzdržavanja i za vrijeme prije podnošenja tužbe kojom je tražio da se utvrdi prestanak obveze uzdržavanja, odnosno da se ta obveza smanji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...
Obiteljskim zakon od čl.217 do čl.221 regulirano je pitanje uzdržavanja bračnih drugova,te način i vremenski rokovi kada se isto može zahtjevati.

 

 

II. UZDRŽAVANJE BRAČNOG DRUGA

 

Članak 217.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga

bračnog druga.

 

Jel nije taj članak protuustavan ?

Zar se nebi država tj socijana služba trebala brinuti o nesposobnima ili bolesnima ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tek kada konkretna osoba nema nikog drugog da o njoj brine.

 

Ok to jasno po sadašnjem zakonu.

Pitanje: Zar to nije protustavno?

Ako se ne varam ustav jamči slobodu , a ovakav zakon zadire u nečiju ekonomsku slobodu.

Primjer - žena se rastane od muža alkoholičara i dužna ga je uzdržavati , zar to nije van svake logike ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija