Jump to content

strano pravo


marre

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

Dopuštam da ste u pravu, budući da u toj sferi međunarodnog privatnog prava nemam direktnog iskustva.

Ostavinama i nasljeđivanjem se bavim već nekoliko godina, i nikad se nisam susrela ni ja osobno, ni kolege iz mojeg kruga, s takvim slučajem.

U biti sve ostavitelje koje sam imala su imali hrvatsko državljanstvo.

Zato bi vas lijepo molila, poučite mene i druge koji s tim nemaju iskustva, na nekom praktičnom primjeru kada i pod kojim uvjetima i za koju imovinu stranog državljanina bi vi primjenjivali strano pravo na hrvatskom sudu.

Zahvaljujem unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Renvoi !

 

 

Ako se pročita "Izvadak iz Zakona o rješavanju sukoba zakona s propisima drugih zemalja u određenim odnosima "

 

prilog III strana 509 , članak 71.72.i 73. Zakona o nasljeđivanju 2005. J Crnić - M Končić,

 

treba priznati da je Moderator -Notarica u pravu .

 

 

Stvari su iste još kako je iznio u svojoj knjizi 1979.

Dr. Nikola Gavela

 

 

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ude, bio bi Vam jako zahvalan da mi malo prokomentirate svoj odgovor. Jer ne znam na što točno mislite pa ne mogu ni odgovoriti na Vašu konstataciju.

 

Notarice, ne znam za slučaj u kojem je primjenjeno strano pravo u ostavinskom postupku. Ja sam samo dao odgovor na pitanje koje je postavljeno i to tumačenjem ZRSZ-a. Naime, hrvatske kolizijske odredbe (sadržane u ZRSZ-u) imperativnog su karaktera te ih sud mora primijenjivati u svakoj situaciji s međunarodnim obilježjem. Ako ga kolizijsko pravilo uputi na primjenu stranog prava, sud mora primjeniti strano pravo! U suprotnom koji će nam vrag ZRSZ i odredbe o mjerodavnom pravu.

 

Probajmo sa jednim hipotetskim primjerom:

Ostavitelj je francuski državljanin sa domicilom u RH. Uzmimo da je predmet ostavinske rasprave nekretnina na području RH. Isključivo je nadležan hrvatski sud u skladu sa člankom 72. ZRSZ-a. Međutim na ostavinski postupak se primjenuje francusko pravo u skladu sa člankom 30. istog Zakona. Dužnost je hrvatskog suda da tada poznaje francusko nasljedno pravo te da ga primjeni (npr. rokove). Tada nije relevantan hrvatski već francuski Zakon o nasljeđivanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Zahvaljujem ude na lijepom i nadasve preciznom odgovoru. Drugi put ako Već tvrdite da je netko u pravu (u ovom slučaju notarica) dajte to argumentirajte pa da vidim o čemu Vi zapravo govorite. A ne tu navodite neku pravnu literaturu kao da ću ja sad skakat po knjižnicama.

Jer i mene zanima gdje griješim pa bi Vas molio malo precizniji komentar.

 

S poštovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Renvoi !

 

 

U mojem postu spomenuti su neki izvori prava ,koji rješavaju te dileme .Vjerujem da svaki pravnik ima u vlastitoj biblioteci tu literaturu koja ga može na to podsjetiti.

Što se tiče korisnika pod nazivom Notarica moram reći da su postovi vrlo stručni , korisni i čovjek stiče dojam da su pisani jedino željom da pomognu onima kojima je to potrebno.

Svakako treba se zahvaliti i Vama , zato što želite rasčistiti svaku dilemu .

Citiranjem nekih članaka iz Zakona dat je moj skroman

doprinos.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se vi ovdje natječete tko je pametniji?

 

Međutim, to nije važno.

 

Važno je da li se za slučaj ostavinskog postupka iza smrti stranog državljanina u odnosu na imovinu u RH može primjenjivati strano pravo tj. pravo države čiji je državljanin, a vidim da se radi o nekretnini.

 

Evo ja kažem - ne može!

 

Ne morate ništa čitati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprosti što raspravljamo na FORUMU i razmjenjujemo mišljenja!

A to što ti tvrdiš vrijedi možda u Tanzaniji. Kod nas se naime primjenuje Zakon o rješavanju sukoba zakona, te isti zgrabi u ruke i nauči nešto. Ili nemoj, kako želiš... :namiguje:

 

iz sudske prakse:

 

U-III / 987 / 2007

 

"Tijekom prvostupanjskog postupka utvrđeno je da je ostaviteljica bila talijanska državljanka, a na području Republike Hrvatske, Općinskog suda u Krku da je imala u vlasništvu nekretnine..."

"...stoga kako se u konkretnom slučaju radi o materijalno pravnom odnosu s međunarodnim elementom, primijenjene su odredbe hrvatskog zakona koji upućuje na primjenjivo materijalno pravo - članak 30. stavak 1. ZRSZ-a, koji propisuje da je za nasljeđivanje mjerodavno pravo države čiji je državljanin bio ostavitelj u vrijeme smrti, a u ovom slučaju talijansko pravo..."

 

Ja sam rekao i argumentirao svoj odgovor na postavljeni upit i nemam namjeru, volju, želju više o tome pisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija