Jump to content

GPP- pitanje-


metalni

Preporučene objave

... može li parnični sud odlučivati o postojanju kaznenog djela kao o prethodnom pitanju?

 

Poštovani kolege,

pomozite jer sam u nedoumici!

Pitanje glasi: može li parnični sud odlučivati o postojanju kaznenog djela kao o prethodnom pitanju?

Pitanje sam našao ovdje na forumu a postavio ga je sudac Mikšič u sklopu ispitivanja iz GPP-a!

Hvala svima na suvislim odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da može čl. 12 st. 2 ZPP kaže da parnični sud samostalno može riješiti sva pitanja o kojima zavisi njegova odluka o glavnoj stvari pa i kaznenopravna ali pod uvjetom da kazneni sud još nije riješio o takvom kaznenopravnom pitanju.

- stav parničnog suda ima pravni učinak samo u parnici u kojoj je to pitanje riješeno

 

- sve piše u skripti PREJUDICIJELNA PITANJA -PARNIČNI I KAZNENI POSTUPAK

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, ne...išla sam jednom prilikom slušati ispit samo da vidim kako to izgleda. Možda je bilo prije 1,5 mjeseci ali zapamtila sam si to pitanje (a i odgovor) koje su postavili jednom kolegi. Vole ga postaviti. :-)

 

Pitanje je bilo može li parnični sud doći u situaciju da sam utvrđuje postojanje kaznenog djela. Odgovor je da može, ako postoji nemogućnost kaznenog progona.

 

Daklem, rini je ipak dobro primjetila. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tocno. na ovom je roku buljan pitala kolegu koji je rekao da moze bilo kada odlucivati o kd (osim naravno ako postoji presuda), na sto je buljan upozorila kandidate, a i auditorij, s naglaskom da to zapamte jednom svagda:

 

 

prethodna pitanja o kojima parnicni sud ne moze odlucivati su ista u svakom postupku, upravnom, parnicnom, itd.

 

tako da tu samo odgovorite ono kaj pise u ZUP-u, mislim da je to tamo najbolje sroceno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Parnični sud može odlučivati o ništetnosti kao o prethodnom pitanju, jer o takvom pitanju sud odlučuje po prigovoru u istoj parnici, a odluka se donosi ili kao međupresuda ili kao deklaratorni preambul u izreci presude. Međutim o pobojnosti ne može odlučivati po prigovoru, već se mora podnijeti tužba, jer je takva odluka suda konstitutivne naravi pa tužbeni zahtjev i presuda glasi: "Poništava se ..."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija