Jump to content

poziv iz porezne


pepeljuga_ri

Preporučene objave

Pozdrav svima! U 12. mjesecu prošle godine tata mi je kupio stan. Točnije poslovni prostor koji koristim u stambene svrhe. Prilikom potpisivanja ugovora kod javne bilježnice, rečeno mi je da ne moram ići na poreznu "u onu gužvu" jer oni ionako moraju poslati kopiju ugovora njima. Kasnije sam saznala da sam morala otići na poreznu unatoč tome i to u roku od 30 dana. To sam saznala prekasno. Neki dan sam dobila poziv da dođem na poreznu "u svojstvu stranke". Mene sada zanima što da očekujem? Neku kaznu? Molim pomoć... Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da mi nitko ne odgovara ali ako se nađe neka dobra duša... Danas sam dakle bila na Poreznoj. Zvali su me radi procjene. Iako sam platila poslovni prostor 55.000 eura i ta je cijena naravno u ugovoru, on mi je danas procjenio nekretninu na 630.000 (bez izlaska na teren) po nekakvim minimalnim kvotama (?????) za područje gdje se pp nalazi. Kakve to veze ima? Ja sam stan platila 55.000 eura i porez bi mi trebao biti prema tome, zar ne? Ovako moram platiti porez 4300 eura što nije fer! Ako sam ja uspjela spustiti cijenu na 55.000 eura tko su onda oni da mi uzimaju više od onoga što sam platila?? Nije bitna tržišna cijena (koja sigurno nije puno veća) nego onoliko koliko sam ja platila nekretninu! Ili sam u krivu? Mislim da nisam... Jer onda nema smisla da prodavatelj uopće govori cijenu onoga što prodaje kada će Porezna napraviti svoju "cijenu" i naplatiti porez prema njoj. Uložiti ću žalbu kada dođe rješenje pa ćemo vidjeti...

E sada, imam jedno drugo pitanje. U kontaktu sam sa jednom djevojkom koja radi u Zagrebu u Poreznoj. Prema njezinom mišljenju, pošto sam ja kupila novogradnju, ja nebih trebala platiti porez već PDV (koji je uključen u tih 55.000 eura). Trebala bih platiti oko 1% od prodajne cijene za nekakvu razliku u vezi zemljišta. Zašto je onda to referent ignorirao? Da li ima veze kupnja od pravne ili fizičke osobe (ja sam kupila od fizičke). Koji se vrag tu događa?? Meni više ništa nije jasno... MOLIM VAS da mi pomognete...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Porez na promet nekretnina obračunava se i plaća prema odredbama Zakona o porezu na promet nekretnina .

 

Članak 5

 

1.Prometom nekretnina, u smislu ovog Zakona , ne smatra se stjecanje novosagrađenih građevina koje se oporezuju prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost.

 

2. Novosagrađenim građevinama iz stavka 1.ovog člana smatraju se građevine ili njihovi djelovi koji su sagrađeni, isporučeni ili plaćeni nakon dana primjene

Zakona o porezu na dodanu vrijednost.

 

3. Ako stjecatelj novosagrađenih građevina nije mogao odbiti zaračunati porez na dodanu vrijednost kao pretporez,u daljnjem prometu ove se građevine oporezuju prema odredbama ovog zakona .Ako je stjecatelj novosagrađenih građevina mogao samo djelomično odbiti zaračunati porez na dodanu vrijednost kao pretporez, u daljnjem prometu ove se građevine oporezuju prema ovom Zakonu u dijelu u kojem stjecatelj nije mogao odbiti porez na dodanu vrijednost,kao pretporez.

 

Članak 10

Porez na promet nekretnina plaća se po stopi od 5%.

 

Zatim Zakon predviđa porezna oslobođenja članak 11. poreznog Zakona

Radi se o rješavanju stambenog pitanja po svakom članu domaćinstva određeni broj m2 , kada je u pitanju višak m2 po članu domaćinstva tada se plaća porez samo na taj višak.

nekretnine se ne smiju prodavati u roku od 5 godina u suprotnom mora se platiti porez.

 

članak 12 .

 

Porezna oslobođenja pri unosu nekretnina u trgovačko društvo.

 

 

Tu se razlikuje situacija kada se građevina prvi put stječe , a u daljnjem prometu primjenjuju se odradbe Zakona o porezu na promet n nekretnina .

 

 

 

Nadalje porezna uprava ima utvrđene cijene za pojedina područja i iznos iz ugovora ukoliko je znatno manji od tržne cijene koja se može postići onda se porez obračunava po od nadležnog organa prihvaćena procjena po

m2 građevine.

 

Kod Vas je bitno da li je to prvo stjecanje te građevine ili je građevina stečena u daljnjem prometu.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Danas sam dakle bila na Poreznoj. Zvali su me radi procjene. Iako sam platila poslovni prostor 55.000 eura i ta je cijena naravno u ugovoru, on mi je danas procjenio nekretninu na 630.000 (bez izlaska na teren) po nekakvim minimalnim kvotama (?????) za područje gdje se pp nalazi. Kakve to veze ima? Ja sam stan platila 55.000 eura i porez bi mi trebao biti prema tome, zar ne? Ovako moram platiti porez 4300 eura što nije fer! Ako sam ja uspjela spustiti cijenu na 55.000 eura tko su onda oni da mi uzimaju više od onoga što sam platila?? Nije bitna tržišna cijena (koja sigurno nije puno veća) nego onoliko koli

 

Imo sam isti problem(ustvari moja mama) i trebala je donjeti racune i zvali su lika koji je prodavo stan pa im je on objašnjavo zasto je stan tako jeftin.Zapravo je stan prodavala firma ciji je on vlasnik.

Sve je na kraju prošlo bez problema,nije trebalo nista placat

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija