Jump to content

pravni savjet


Iceman

Preporučene objave

ako se supruga i ja dogovorimo ( hvala Bogu, nazire se kraj agoniji) da imamo pravo na suživot pola pola ( svaki drugi dan i svaki drugi vikend ili tako nekako)s djetetom i to navedemo u zajedničkom zahtjevu za razvod braka da li se sud ima pravo na to oglušiti i recimo dati dijete na suživot s majkom ili samnom ili će on prihvatiti navedeno u zahtjevu

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

zanima me još ako je moguće saznati da li postoji nekakva mogućnost poslijebračnog ili bračnog ugovora po kojem bi mi bez suda riješili svoj imovinski problem i problem viđanja dijeteta bez obzira na odluku suda

naime, ja bih trebao otići u podstanare a u stanu koji glasi na mene i suprugu /1/2 na svakoga/ bi treble ostati njih dvije i ona bi od svojih novaca otplaćivala stan / teoretski /, drugo auto koji glasi na nju bi trebao meni ostati i ja bih trebao još 5 godina plaćati kredit a ne mogu ga prepisati jer mi banka neda / dakle, teoretski bi ga ona meni mogla uzeti u bilo kojem trenutku / i treće dogovorili smo iznos alimentacije koji je cca pola rate za stan i pola režija a dijete bi bilo bez obzira na odluku suda kod mene svaki drugi dan i svaki drugi vikend

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imovinu uvijek možete riješiti bez suda. Možete i sami sastaviti ugovor i ovjeriti ga u javnobilježničkom uredu.

 

Ako će dijete podjednako provoditi vrijeme kod oba roditelja, i ako ćete dijeliti i ostale troškove vezane uz dijete, ne postoji razlog da jedan od roditelja plaća drugome alimentaciju. Druga je priča kakvu će odluku sud donijeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice imovine to mozete dogovoriti, sastaviti ugovor, ovjeriti i onda necete to morati rjesavati sa sudom nego ce se taj vas ugovor-sporazum moci uvrsititi u dokumentaciju te samim time nitko od vas naknadno nece ici u osporavanje ugovora i reviziju. Sto se tice djece, alimentaciju mora placati roditelj kod kojega dijete ne zivi. Naime, sud ce bez obzira na provedeno vrijeme koje moze biti i 50-50 kod vas i kod supruge, odrediti da dijete zivi s nekim od vas. Oboje mozete biti suglasni da taj iznos bude najmanji i sud ce ga vjerovatno prihvatiti. Kako rece i newbie, sud moze i ne mora prihvatiti prijedlog czss ili vas roditelja. AKo je razuman i na dobrobit djeteta, najvjerovatnije ce biti prihvaceno. Nikakvi sporazumi vezani za imovinu ne mogu se kombinirati sa prebijanjima iznosa alimentacije i slicno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Klupe je napisao:

Sto se tice imovine to mozete dogovoriti, sastaviti ugovor, ovjeriti i onda necete to morati rjesavati sa sudom nego ce se taj vas ugovor-sporazum moci uvrsititi u dokumentaciju te samim time nitko od vas naknadno nece ici u osporavanje ugovora i reviziju. Sto se tice djece, alimentaciju mora placati roditelj kod kojega dijete ne zivi. Naime, sud ce bez obzira na provedeno vrijeme koje moze biti i 50-50 kod vas i kod supruge, odrediti da dijete zivi s nekim od vas. Oboje mozete biti suglasni da taj iznos bude najmanji i sud ce ga vjerovatno prihvatiti. Kako rece i newbie, sud moze i ne mora prihvatiti prijedlog czss ili vas roditelja. AKo je razuman i na dobrobit djeteta, najvjerovatnije ce biti prihvaceno. Nikakvi sporazumi vezani za imovinu ne mogu se kombinirati sa prebijanjima iznosa alimentacije i slicno.

 

Sličan slučaj, molio bi za savjet!

Već 8 godina od rastave, kćer živi tjedan dana kod majke, tjedan dana kod mene. Za vrijeme boravka kod mene, kćer ima sve svoje, znači od odjeće, obuće, majka za to vrijeme nema apsolutno nikakvih troškova niti briga. To svi znaju od učitelja, prijatelja, rođaka. Plačam punu alimentaciju sve te godine. Bivša žena ima veću plaču od mene. Svo to vrijeme ne želim razmišljati o tome jer me iskreno strah u bilo što krenuti da to riješimo, jer slušajući razno razne priče da bude mi se još na kraju moglo i uskratiti viđanje djeteta. No potaknut Icemanovim slučajem, molim za savjet.

 

Postoji li mogučnost da pokrenem sudski postupak da se smanji ili (kaj bi bilo realno) ukine alimentacija pošto je ona zaista apsurdna u našoj situaciji.

Ako da, koji je prvi korak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazalost zakon je tu prilicno neumoljiv, dijete se dodjeljuje jednom roditelju na zajednicki zivot i uz se odredjuje alimentacija. To je pravo djeteta. E sad, poznata je i cesta prica da dijete malo koristi vidi od tog novca jer roditelj koji prima ta sredstva moze taj novac trositi i njime raspolagati kako oce. Tesko je dokazati ili bilo sto drugo da se taj novac ne trosi na dijete. No, i u situacijama gdje dijete realno provodi 50-50 vrijeme kod oba roditelja jedan je u povoljnijoj poziciji jer prima alimentaciju. Pokusajte sporazumno sa bivsom suprugom vidjeti da se ta alimentacija smanji na zakonski minimum ili vidite neki drugi nacin da se djetetu to valorizira (uplatom zivotnog osiguranja, stambene stednje ili slicno). No, ono sto vas moram upozoriti jest da bivsa supruga moze jako lose prihvatiti cinjenicu da ocete smanjiti iznos alimentacije ili ga potpuno ukinuti (tj da alimentacija postoji no da se uplacuje osiguranje ili nesto slicno) te si time mozete narusiti dobre odnose koje imate.. Novac je ipak novac i u danasnjim prilikama ostati bez tih novaca mozda joj nece "sjesti" najbolje.. Zato probajte prvo razgovorom s njom vidjeti kako dise bez da prethodno idete na sud pa da preko sluzbenog dopisa sazna o vasim namjerama. Primjetite li da joj bas ne lezi vasa ideja, sami ocjenite koliko vam se isplati ratovati oko toga s njom jer u takvim situacijama, mozete na puno mjesta procitati, djeca postaju oruzje te vam se lako moze dogoditi da cete ostati bez tog idealnog omjera susreta s vasim djetetom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sud ne određuje skrbnika, (skrb je zajednička, bez obzira da li su roditelji u braku ili nisu, a može se oduzeti u posebnom postupku koji nema veze s razvodom jednom ili oboma roditeljima samo u slučaju gruboga kršenja djetetovih prava), nego određuje roditelja kojem će se dijete dodijeliti na zajednički život i brigu, a drugom će se odrediti iznos alimentacije, kao i ritam susreta i druženja s djetetom; u hrvatskom zakonodavstu drugih mogućnosti naprosto nema; ukoliko se dobro slažete i možete se dogovarati s bivšom suprugom, ne morate se držati sudskoga rješenja kao pijan plota, ali vaš je dogovor, o tome da dijete živi malo kod mame a malo kod tate, sastavili ga vi usmeno ili pismeno, pravno ništavan i ne znam tko bi vam uopće htio ovjeriti takav pisani ugovor.

podjela bračne imovine može se provesti kako su Vam savjetovali ostali forumaši (mislim da se takav ugovor ne naziva niti bračnim, niti poslijebračnim ugovorom, ali naziv i nije od presudnoga značenja...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko ja znam,a dobro sam proučio Obiteljski zakon i iz razgovora i ssavjeta s mojim odvjetnikom,bračni ili poslijebračni ugovor je svaki pravovaljan na sudu ako je ovjeren kod javnog bilježnika ili suda.U slučaju izjave tu se nemože ništa jer o skrbi nad djetetom i količini te rasporedu viđanja s roditeljem koji nije skrbnik odlućuje ISKLJUČIVO sud,koji može i nemora uvažiti mišljenje czss i ili dogovor roditelja.Jedino se na rješenje suda može izjaviti žalba višem sudu ili podnijeti dokaze da skrbnik brani ili zloupotrebljava i to malo vremena ili da su se bitno promijenile okolnosti skrbništva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. skrbništvo se nad djecom povjeravanjem ne dobiva...

2. nakon razvoda/povjeravanja ni jedno neće postati njihov skrbnik...

 

pa kaaaže (ponovno refren, zborski):

1. ...

2. ...

 

:hekla:

PS. čisto zato da netko kasnije, razmišljajući o (razvodu i) djeci, ne pomisli da će se nešto takvog dogoditi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija