Jump to content

Problemi nakon parcelacije


marely

Preporučene objave

Poštovanje! Imamo veliki problem i molimo Vas za pomoć. Prošle godine u 8 mj. radili smo parcelaciju zemljišta na kojem je izgrađena 1980 god. kuća,kuća ima pravovaljanu dozvolu no problem je nastao ove godine kad smo pokušali tu kuću prodati.Naime,geodet koji je radio parcelaciju je zemljište na kojem je kuća zapisao kao "izgrađeno Zemljište" i sad katastar ne prihvaća tu građevinsku dozvolu jer je parcelacijom to zemljište dobilo broj xxxx/1 a na građevinskoj dozvoli je xxxx. Dobili smo informaciju da bi ured za izdavanje građevinskih dozvola trebao promjeniti građevinsku na osnovu dokumenata o parcelaciji no da se to nemože napravit legalno nego preko veze,što naravno ima svoju cjenu.

Unaprijed puno hvala na odg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Urudžbirajte dokumentaciju i zatražite provedbu parcelacije, pa neka ju službeno odbiju.Priložite kopiju dozvole i ostale dokumentacije, originale čuvajte. U popratnom dopisu pozovite se na Zakon o prostornom uređenju i gradnji, koji predviđa formiranje građevinske čestice, između ostalog, i Rješenjem o formiranju građevinske čestice. Takvim rješenjem se izgrađeni objekt sa okućnicom izdvaja iz neprimjereno velike čestice, i normalno je da nastaju najmanje dvije nove čestice. Napomenite u dopisu da oni kao službene osobe to trebaju znati, pa ako odbiju parcelaciju trebaju biti sankcionirani ili zato jer ne znaju Zakon, ili zato jer ga ne žele provoditi.

Ovo savjetujem pod pretpostavkom, kako ste napisali, da je jedini razlog njihovog odbijanja to što čestica ima novu oznaku, tj. nastavak /1 . Nisam upoznat sa konkretnim slučajem, možda postoje neke druge pravne prepreke za provedbu parcelacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Katastar upisuje promjene na temelju elaborata izrađenog od ovlaštene geodetske kuće koja pošalje mjernika sa preciznim aparatima da snimi postojeće stanje pa tako i spajanje ili dijeljenje čestica u skladu sa lokacijskom i građevinskom dozvolom . Elaborat se izrađuje u tri primjerka jedan za katastar jedan za stranku i za gruntovnicu .Taj elaborat mora sadržavati i prijavni list iza gruntovnicu .

 

Geodet ne može napisati samo" izgrađeno zemljište " već mora nacrtati tlocrt kuće položen na na građevinskoj čestici formiranoj ranije u skladu sa uvjetima građenja .

 

Ponavljam parcelacija se vrši radi spajanja čestica kada se formira građevinska čestica ili diobom veće čestice ,također radi formiranja građevinske čestice u skladu sa lokacijskom dozvolom i uvjetima građenja.

 

Konzultirajte se sa katastrom kako da riješite postojeće stanje .Katastar dalje rješava sa gruntovnicom .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini mi se da nisam bila dovoljno jasna. Naime,parcelacija je provedena prošle godine i taj drugi dio parcele je prodan a ostao je dio gdje je kuća.Navodno je geodet pogriješio jer nije odmah napravio elaborat za katastar i tražio upis kuće u novo nastaloj situaciji. On je doslovno napisao za tu novu česticu koja je sad /1 "izgrađeno zemljište". I naravno da katastar sad ne prihvača tu građevinsku dozvolu koja je izadana 1980 god. ni njegov elaborat. Geodet mi govori da treba promjenit građevinsku dozvolu al "na crno",tj da moram nekog podmitit a meni nije jasno zašto?! Kuća je izgrađena na građevinskoj parceli i ima pravovaljanu građevinsku dozvolu. Jedino je ta čestica podjeljena na dvije za šta imaju dokumentaciju.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marely je napisao:

Geodet mi govori da treba promjenit građevinsku dozvolu al "na crno",tj da moram nekog podmitit a meni nije jasno zašto?! Kuća je izgrađena na građevinskoj parceli i ima pravovaljanu građevinsku dozvolu. Jedino je ta čestica podjeljena na dvije za šta imaju dokumentaciju.

Pozdrav!

 

Ni u kom slučaju ništa raditi 'na crno'!!!

 

Ako je geodet pogriješio , neka griješku i ispravi.

 

Otiđite osobno u katastar, gruntovnicu i ured za graditeljstvo, pa neka vam točno objasne u čemu je problem.

Je li kuća upisana u katastru, tj. je li ucrtana na kopiji katastarskog plana? I u gruntovnici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

možda je geodet pogriješio, a možda nisu priloženi svi dokumenti potrebni za legalizaciju.

 

1. ako kuća nema sve dukumente, recimo ima građevinsku izdanu poslije lipnja 1991., a nema uporabnu dozvolu, umjesto kuće upisuje se izgrađeno zemljište, a to znači prijavu građevinskoj inspekciji. ako je kuća građena uz građevinsku dozvolu izdanu prije lipnja 1991., treba ishoditi potvrdu da se ne izdaje uporabna dozvola. ako sve to nije priloženo, kuća nije legalna bez obzira šta imate građevinsku i opet se prijavljuje kao izgrađeno zemljište. u svakom slučaju geodeta, ako već upisuje kuću kao izgrađeno zemljište, dužan je stranku upozoriti na posljedice - dakle prijava građevinskoj inspekciji, što treba biti navedeno u zapisniku o zgradama koji ste morali potpisati.

 

2. ovdje su pogriješili i katastar i geodeta, što nisu stranku upozorili šta sve treba da ostvari svoja prava, dakle legalizira kuću. po onom zakonom o općem upravnom postupku (predaja parcelacijskih elaborata u katastar to ponovo je) koji je važio prije 1991. (ne znam da li je izašao novi), postoji članak koji kaže da je službena osoba dužna stranku upozoriti na sve nedostake u podnesku.

 

tražite od geodeta i katastra da vam nađu način kako da isprave svoju pogrešku, dakle što vas nisu upozorili na posljedice nedostaka svih akata - dakle ili uporabne dozvole ili potvrde da se ne izdaje uporabna, ovisno o datumu izdavanja građevinske. naravno, ako u zapisniku o zgradama , koji ste vjerojatno potpisali piše da se upozoravate na čl... pravilnika o katastru zemljištas, koji govori da se kuće bez sve priložene dokumentacije upisuju kao izgrađeno zemljište, te da slijedi prijava građ. inspekciji, onda ....???

 

3. u svakom slučaju katastar mora naći rješenje kako da ostvarite svoja prava, dakle legalizirate kuću koju ste legalno gradili. ako ne budu susretljivi, tužite katastar državnoj geodetskoj upravi, a geodetu komori arhitekata i inženjera u graditeljstvu.

 

4. bez obzira kako će rješavati vaš slučaj, izmjenu građevinske zbog promjene broja k.č. ne bi trebalo tržiti, jer broj k.č. nije krivo upisan, već je došlo do promjene u broju k.č., a to se rješava potvrdom o identifikaciji katastrskih čestica, koje se prilaže uz dokumente izdane po starim brojevima. te potvrde o identifikaciji izdaje katastar i ne bi smjeli praviti problem što građ. dozvola glasi na stari broj k.č., a ne na ovaj novi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marely je napisao:

Ako dotičnom geodetu otkažem posao,hoče li se netko drugi primit toga?!

 

Nitko se neće rado primiti nečega što su drugi zaje.... , a ako hoće, to će dobro i naplatiti.

 

Nindy vam je dala pojašnjenja, ali teško je dati precizan odgovor bez uvida u dokumentaciju.

Na vašem mjestu uputio bih pismeni dopis katastru sa zahtjevom da se izjasne u čemu je točno problem. Napomenite da su plaćeni da odrade taj posao, da niste ništa radili protuzakonito, i da nemate namjeru nekoga 'podmazivati' da se problem riješi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Svima puno hvala na pomoči. Ja sam bila u katastru,rečeno mi je da moram novu građevinsku dozvolu tražit zbog nepoklapanja br. čestice. Svu dokumentaciju imaju ja više neznam šta da radim. Ja novaca nemam ni da tužim ljude koju ne rade svoj posao kako treba, a nemam ni za novu građevinsku dozvolu. A i pitam se zašto mi se to događa kad je s moje strane sve po zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marely je napisao:

Svima puno hvala na pomoči. Ja sam bila u katastru,rečeno mi je da moram novu građevinsku dozvolu tražit zbog nepoklapanja br. čestice. Svu dokumentaciju imaju ja više neznam šta da radim. Ja novaca nemam ni da tužim ljude koju ne rade svoj posao kako treba, a nemam ni za novu građevinsku dozvolu. A i pitam se zašto mi se to događa kad je s moje strane sve po zakonu.

 

Nova građevinska, to su gluposti!

Da vam krivo napišu broj u vozačku dozvolu, bi li netko tražio da ponovno polažete?

 

Urudžbirajte podnesak u kojem ćete zatražiti da vam u zakonskom roku odgovore, tj. neka to što su vam rekli neka stave na papir! I napišite u podnesku da ćete sa tim papirom ići u ministarstvo, medije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podnesak dostavite katastru i istovremeno kopiju državnoj geodetskoj upravi i komori arhitekata i inženjera u graditeljstvu. priložite kopije dijelova geodetskog elaborata koje ste morali dobiti, a možete i kopiju građevinske dozvole.

 

ne treba nikoga žaliti tko ne radi posao kako treba, a pogotovo onda kada stranke trpe egzistencijalne posljedice.

 

istina, ne bi se smjelo reći, ali službenici u katastru (a i u ostalim državnim tijelima), smiju se tome kada ih netko tuži. međutim, što se više bure digne, prije će se prestati smijati.

 

ne bih željela da netko pomisli da sam neki fanatik po pitanju rada i odgovornosti. razumijem da svi ponekad pogriješimo. i sama ponekad pogriješim i ponekad mi se ne da radit i nalazit rješenja za sve propuste i neznanja građana i službenika, ali kada se radi o nečijoj egzistenciji.....

 

konačno, možda neki ne shvaćaju, ali u pitanju je egzistencija sviju nas. ili ćemo uključiti mozak, početi raditi i pomagati jedni drugima, ili nastaviti po starome, pa.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija