Jump to content

Moram tužiti mirovinsko za zaostatke


Magnum

Preporučene objave

Čekao sam rješenje DLP preko godinu dana.

Kad je nepokon došlo, poslao sam ga u mirovinsko da mi usklade mirovinu prema tome rješenju (kao što sam i zadnji puta napravio).

No, ovaj puta su mi isplatili razliku samo od dana predavanja zahtjeva za novi izračun, a ne retroaktivno (kao što su zadnji puta napravili) od kada mi vrijedi rješenje.

 

Normalo, žalio sam se, nazvao sam referenta u mirovinski i lijepo mi je objasnio da nemam pravo na godinu dana zaostataka prema članku 121. Zakona o mirovinskom.

 

Sada ih moram tužiti.

 

Kako je prošli puta to išlo, a sada ih moram tužiti?

 

A što da radim s DLP koje je preko godinu dana rješavalo predmet?

 

Najbolje od svega što već imam poziv za PLP.

 

Lud, zbunjen i (ne)normalan... :palacdolje:

 

P.S.

 

Najbolja stvar je u tome što sam platio dobar komad poreza u prošloj godini na te zaostatke, a čak ni porezna mi ne želi vratiti porez.

 

Krenulo me... :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima nas još.....vrlo zanimljivo

Ne znam da li si imao prigodu čitati moj pos.(o kojem pišem već goinu dana)ja pak potražujem deset godina unatrag, sad zasad bezuspješno.Mirovinsko se poziva s pravom na taj članak, pa i Upravni sud.Mislim da će ići teško gotovo nikako. O ovome je u nekoliko navrata pisao Mrljavc i Duro.

Pretpostavljam da nas ima još ali nitko ne poduzima ništa da bi se eventualni izmijenila zakonska odredba, riječ je samo o neusklađenosti Zakona o braniteljima i Zakona o mirovinskom...

Sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Magnum je napisao:

No, ovaj puta su mi isplatili razliku samo od dana predavanja zahtjeva za novi izračun, a ne retroaktivno (kao što su zadnji puta napravili) od kada mi vrijedi rješenje.

 

..pa obično je praksa da se u mirovinski dostavi potvrda da je postupak u tijeku ( kada istekne privremeno rješenje o statusu hrvi-a ) i dalje se dobiva mirovina bez obzira što je privremeno rješenje isteklo, mirovina ide i dalje sa statusom hrvi-a...

...kada se dobije ponovno drugostupanjsko rješenje ponovno se isto dostavi mirovinskom i ništa drugo, nema zaostataka jer mirovina nije ni dirana od kada je prestalo rješenje do dostave drugog rješenja, bez obzira na vremenski rok...

 

...ne znam zašto tako nije bilo i u vašem slućaju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekad bilo,!!! mislim do konca 1999.g, više ne,u mom slučaju mirovinsko donijelo rješenje o smanjenju mirovine iz razloga jer se nema rješenje o statusu.Ja sam konačno rješenje dobio 2005, g,ne mojom pogreškom, mirovinsko mi je priznalo samo mjesec dana unatrag od od dana kada sam im dostavio novo rješenje.

 

To je sigurno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

Magnum je napisao:

No, ovaj puta su mi isplatili razliku samo od dana predavanja zahtjeva za novi izračun, a ne retroaktivno (kao što su zadnji puta napravili) od kada mi vrijedi rješenje.

 

..pa obično je praksa da se u mirovinski dostavi potvrda da je postupak u tijeku ( kada istekne privremeno rješenje o statusu hrvi-a ) i dalje se dobiva mirovina bez obzira što je privremeno rješenje isteklo, mirovina ide i dalje sa statusom hrvi-a...

...kada se dobije ponovno drugostupanjsko rješenje ponovno se isto dostavi mirovinskom i ništa drugo, nema zaostataka jer mirovina nije ni dirana od kada je prestalo rješenje do dostave drugog rješenja, bez obzira na vremenski rok...

 

...ne znam zašto tako nije bilo i u vašem slućaju...

 

Pa, nažalost, fraza "obično je praksa" nije pojam koji postoji u mome riječniku...

 

Kratko rečeno, nisam znao za to.

Nažalost, susretljiva gospoda iz Ureda za branitelje (oni su tamo za nešto, kao dio našeg ministarstva ?!) ne spominju takvu mogućnost dok se ne desi da zbog neznanja ostanem bez 8000 kuna....

 

Eto, sada mi ide ponovni postupak (nadam se zadnji) pa ću sada tako i ja napraviti.

 

U svakome slučaju hvala na odgovoru, sad sam pametniji...

Da sam barem to znao prije godinu dana... :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprosti, nisam razumio "sad idem u obnovu postupka" ako misliš na obnovu postupko u Mirovinskom ista je stvar, opet mjesec dana unatrag...

Ovaj "problem" treba pokušati ishoditi preko ministarstva Branitelja, na način da Ministarstvo svojom uredbom regulira ovakve slučajeve.. ali mislim teško.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kira je napisao:

Oprosti, nisam razumio "sad idem u obnovu postupka" ako misliš na obnovu postupko u Mirovinskom ista je stvar, opet mjesec dana unatrag...

Ovaj "problem" treba pokušati ishoditi preko ministarstva Branitelja, na način da Ministarstvo svojom uredbom regulira ovakve slučajeve.. ali mislim teško.

 

Ne, ne, sorry, PLP/DLP za HRVI... Taj postupak.

Mirovina mi je riješena 2005. Tu nemam problema, jedini problem su mi ta vještačenja DLP koje čekam po godinu dana...

 

Probati ću ovaj puta odmah čim dobijem rješenje PLP iz Ureda za branitelje uzeti potvrdu da je postupak u tijeku i poslati u mirovinsko. Nadam se da ću uspjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ti je status HRVI priznat unatrag, kako čitam iz tvog. pos.onda po toj logici trebali bi ti biti i isplaćena razlika mirovine unatrag od dan kada ti je priznat status HRVI, da li si to tražio...dali si dobio rješenje od Mirovinskog za vrijeme kada nisi imao status HRVI, mislim da im potvrde o tome da ti je postupak u tijeku mislim ne vrijedi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kira je napisao:

Ako ti je status HRVI priznat unatrag, kako čitam iz tvog. pos.onda po toj logici trebali bi ti biti i isplaćena razlika mirovine unatrag od dan kada ti je priznat status HRVI, da li si to tražio...dali si dobio rješenje od Mirovinskog za vrijeme kada nisi imao status HRVI, mislim da im potvrde o tome da ti je postupak u tijeku mislim ne vrijedi.

 

Ma da, status mi je priznat (drugi puta privremeno)od 01.11.2007. godine.

U rješenju mirovinskog piše da sam imao status do 31.10.2007.

E, sad stoji da sam 01.11.2007. izgubio status HRVI (iako je postupak bio u tijeku, čekala se DLP).

 

Zahtjev prema mirovinskom (uz rješenje MOBMS) išao 20.10.2008. (jer sam čekao godinu dana).

 

Mirovinsko mi daje rješenje s 01.11.2008. (i isplate s višim koeficijentom počinju tada)

 

Na razliku od 01.11.2007. do 01.11.2008. nemam pravo, jer prema njima ja statusa nisam imao. Pošto sam tek sada dobio status, njih se ne tiče ono prije, nego koriste članak 121. stavak 2. ZOMO-a i isplaćuju mi mjesec dana nakon predaje zahtjeva.

 

 

Ma nije stvar u tome, nego, zadnji puta kada sam imao takav problem, napravili su novo rješenje i platili razliku od dana napisanog u rješenju MOBMS. Ovaj puta, banana... :misli:

Ako nemam pravo, nemam, nije bitno (hmmmm..), ali kako jednom može, drugi puta ne?!

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kira je napisao:

mislim da im potvrde o tome da ti je postupak u tijeku mislim ne vrijedi.

 

...meni je u uredu za obranu u mom gradu rečeno da izdaju iste potvrde i da kada oni izdaju istu potvrdu neće biti diranja u mirovinu do rješenja ide kao da imam status hrvi ( ove godine u 5 mjesecu mi je tako rečeno )...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz suport dobrog odvjetnika mislim d imate šanse za dobivanje tužbe u svoju korist radi propusta HZMO tj.netraženja potvrde o vođenju postupka utvrđivanja statusa HRVI-nastavno.

 

Sukladno čl.129.st.1 ZOPHB DR NN.broj 174/04.i 92/05 propisano je da svako prvostupanjsko rješenje kojim se utvrđuje status HRVI podliježe reviziji koju obavlja MOBMS po službenoj dužnosti kao drugostupanjsko tijelo.

 

Ukoliko se iz objektivnih razloga nemože donijeti riješenje o obavljenoj reviziji,odnosno donijeti novo rješenje o pravu koje je prethodnim rješenjem utvrđeno privremeno,dostavlja se potvrda da je postupak u tijeku,te da se postupak vodi prema čl.158. st.2 Zakona iz 2005.g.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Uz suport dobrog odvjetnika mislim d imate šanse za dobivanje tužbe u svoju korist radi propusta HZMO tj.netraženja potvrde o vođenju postupka utvrđivanja statusa HRVI-nastavno.

 

Sukladno čl.129.st.1 ZOPHB DR NN.broj 174/04.i 92/05 propisano je da svako prvostupanjsko rješenje kojim se utvrđuje status HRVI podliježe reviziji koju obavlja MOBMS po službenoj dužnosti kao drugostupanjsko tijelo.

 

Ukoliko se iz objektivnih razloga nemože donijeti riješenje o obavljenoj reviziji,odnosno donijeti novo rješenje o pravu koje je prethodnim rješenjem utvrđeno privremeno,dostavlja se potvrda da je postupak u tijeku,te da se postupak vodi prema čl.158. st.2 Zakona iz 2005.g.

 

...A može li se mirovinskom dostaviti ista potvrda i prije njihovog traženja ili se treba čekati da oni prvo zatraže potvrdu pa je tek onda zatražiti i poslati u područnu službu HZMO-a...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

... radi propusta HZMO tj.netraženja potvrde o vođenju postupka utvrđivanja statusa HRVI-nastavno.

 

Kao i za korisnika prava iz ZOPHBDR, tako je i u ZOMO propisano da je korisnik prava dužan u roku od 15 dana prijaviti HZMO-u svaku promjenu nastalu u osobnim ili u stvarnim okolnostima koja utječe na pravo ili na opseg korištenja prava.

Bilo bi dobro da HZMO u ovakvim slučajevima po službenoj dužnosti traži potvrde da je postupak nastavnog priznavanja statusa HRVI u tijeku, ali, na žalost, oni to nisu nikada radili niti sada rade, već je dužnost stranke (korisnika) da prijavi svaku promjenu pa tako i činjenicu da postupak nastavnog priznavanja statusa HRVI nije završen (ali ne po članku 158. stavku 2. Zakona, kako navodite), te o tome priložiti odgovarajuću potvrdu Ureda državne uprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-ako si prvi puta dobio RVI odnosno prvi puta rješenje od DLP tada imaš pravo na zaostatke od onoga dana kada si predao riješenje od DLP na mirovinsko na ponovni obračun mirovine a nikako unazad od dana kada ti se priznaje RVI , unazad od kada ti se priznaje RVI imaš pravi samo na invalidninu koji ti isplačuje Ministarstvo Branitelja (provjereno nekoliko puta)

-kada ti izađe riješenje odnosno prije nego ti izađe riješenje (nekih 60 dana)DLP na mirovinsko odneseš potvrdu da si u postupku te ti mirovina ostaje ista a po dobivanju novoga riješenja od DLP predaješ ga na mirovinsko

-upitan porez na mirovinu za to sam išao pitati ali mi je rećeno da mi nemaju na osnovu čega smanjiti porez pošto nemem novo riješenje od DLP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaša su tumačenja vrlo jasna i razumljiva i hvala Vam na tome..

Ovdje je zaista riječ o nelogičnosti i neusklađenosti zakonske regulative to jest ova dva zakona Zakona o mirovinskom....i Zakona o braniteljima.....

Ja sam postupak za priznavanje statusa HRVI, vodio od 01.01.1999. g, pa sve do 2005, g, kada sam dobio stalni status, privremeni sam status imao samo godinu dana to jest 1999. g, Mirovinsko je donijelo rješenje mislim po službenoj dužnosti 2000, g da mi se mirovina umanjuje budući nemam status HRVI,i u rješenju su naznačili kada dobijem status HRVI da će mi se od tog dana priznati uvećana mirovina, što naravno nije učinjeno, dakle samo mjesec dana unatrag, Zakon o mirovinskom...Ja znam da su priznavali potvrde da su postupci u tijeku, ne znam temeljem kojeg zakona i za koje razdoblje mislim da se to više ne primjenjuje.

No mislim da su branitelji kojima se priznaje pravo statusa HRVI, dali privremeno ili stalno oštećeni. Naime ako im se priznaje status HRVI unatrag, neznam iz kog razloga se ne crpe i sva druga prava, primjerice razlika mirovine, porez i sl.,kada nemaš status, mirovina se automatski umanjuje od dana kada ste izgubili status ili je postupak u tijeku, a kad status dobijete, onda je od dana kada ste predali zahtjev na mirovinsko, mislim da je to apsurd.

Sjetimo se razdoblja 1999-2004, koliko je zakona primjenjeno, pa i ministara,kada su branitelji kroz ovu šumu zakona i neusklađeniosti tražili svoja prava ili vodili postupke,i kada su svoje pravo napokon ostvarili onda im se samo invalidnina prznaje unatrag a nikako i druga prava koja prizilaze iz priznatog statusa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ja kažem ono što su meni rekli na Mirovinskom, RVI mi izlazi krajem 7 mj. prošli mjesec sam predao potvrdu da sam u postupku te mi je pravnica na moj upit pošto mi izlazi RVI u 7mj. dali će mi mirovina biti umanjena odgovorila je da neće samo da predam spomenutu potvrdu, jedino što se tiće poreza na mirovinu to stvarno neznam to ću vidjeti kada mi izađe RVI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mrljo je napisao:

evo ja kažem ono što su meni rekli na Mirovinskom, RVI mi izlazi krajem 7 mj. prošli mjesec sam predao potvrdu da sam u postupku te mi je pravnica na moj upit pošto mi izlazi RVI u 7mj. dali će mi mirovina biti umanjena odgovorila je da neće samo da predam spomenutu potvrdu, jedino što se tiće poreza na mirovinu to stvarno neznam to ću vidjeti kada mi izađe RVI

 

...meni je od strane mirovinskog u tijeku donošenje novog rješenja sa novim većim izračunom mirovine a na osnovi ostvarenog statusa hrvi-a koji mi vrijedi privremeno do kraja 6. mj 2009 god...

...znači, na osnovu ostvarenog statusa hrvi još nisam dobio novo rješenje o visini mirovine sa većim koeficjentom od 1,85, ali ipak sam danas izvadio i predao potvrdu u mirovinsko...( mirovinsko je poslalo zahtjev u moju bivšu pu o novom večem zvanju na osnovu statusa hrvi i sada se čeka odgovor mup-a )

...potvrda mi je izdana od ureda državne uprave a u istoj se navodi da mi postupak o priznavanju statusa hrvi-a nije okončan več se moj predmet nalazi na vještačenju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

citat morskywuk :

 

Bilo bi dobro da HZMO u ovakvim slučajevima po službenoj

dužnosti traži potvrde da je postupak nastavnog priznavanja statusa HRVI u tijeku, ali, na žalost, oni to nisu nikada radili niti sada rade,

 

Još uvijek to rade i radili su neću tvrditi za sve područne

službe ali znam nekoliko koje provode tu pozitivnu praksu !!

 

E sad nije niti problem izvaditi potvrdu u uredu državne uprave jer se kod njih treba takođe predati nova lječ.dok. i to isto 30-45 dana prije isteka privremenog rješenja o čemu također dobivate pismenu obavijest ili će se isti obustaviti shodno čl.133.st.3.zakona

 

Kompa kod vas se sve koliko sam iščitao iz redova zakompliciralo vašom žalbom inače se takvi postupci od donošenja rješenja DLP u HZMO rješavaju relativno brzo u roku 1-2.mj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

citat morskywuk :

 

Bilo bi dobro da HZMO u ovakvim slučajevima po službenoj

dužnosti traži potvrde da je postupak nastavnog priznavanja statusa HRVI u tijeku, ali, na žalost, oni to nisu nikada radili niti sada rade,

 

Još uvijek to rade i radili su neću tvrditi za sve područne

službe ali znam nekoliko koje provode tu pozitivnu praksu !!

 

Stariji članovi će se sjetiti naputka koji je HZMO donio nakon donošenja ZOPHBDR-a, a radi uvođenja ujednačenosti u postupcima za ostvarivanje mirovinskih prava HB i članova obitelji smrtno stradalih HB, jer se o istoj dosta pisalo na ovom PF.

Dakle, čelnik HZMO svojim aktima daje upute područnim službama HZMO-a (PS) u smislu ujednačavanja postupka, tako da bi (u teoriji) sve PS HZMO-a trebale raditi u bitnome isto, bez velikih oscilacija u provođenju pozitivnih propisa. To je, kažem, uobičajeni postupak u državnoj upravi.

E sada, ukoliko neke službe ne provode naputke Središnje službe ili ih provode nejednako, korisnik ima osnova zahtjevati primjenu za njega povoljnijeg postupka. Konkretno, ukoliko neke PS po službenoj dužnosti traže potvrde o trajanju postupka revizije kod nastavnog priznavanja (te PS su poznate Plemenitome), a PS koja je nadležna za kirin predmet to ne radi, pa kira time gubi neka svoja prava, on ima osnova pobuniti se protiv takvog postupka njegove PS i to na način da se, za početak, obrati čelniku HZMO-a u Središnjoj službi i upozori ga na takvu (pogrešnu) praksu.

Naravno, u svojoj predstavci kira će morati, po prirodi stvari, navesti PS gdje se po službenoj dužnosti pribavljaju potvrde od Ureda državne uprave, kao i one gdje se ne pribavljaju, već se ćeka da stranka donese navedenu potvrdu.

Ne znam iz koje je županije kira, ali evo ja ću, za početak, navesti gdje PS ne traži po službenoj dužnosti potvrde o nastavnom priznavanju statusa HRVI: PS u Splitu, Dubrovniku, Šibeniku i Zadru.

Nakon što Plemeniti (ili netko drugi) navede PS HZMO u kojima se navedene potvrde traže po službenoj dužnosti od Ureda državne uprave, kira će imati dovoljno činjenica za navedenu predstavku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

 

Kompa kod vas se sve koliko sam iščitao iz redova zakompliciralo vašom žalbom inače se takvi postupci od donošenja rješenja DLP u HZMO rješavaju relativno brzo u roku 1-2.mj.

 

...je bio sam se žalio a u međuvremenu sam ( dok je još uvijek žalba bila u tijeku poslao u područnu službu hzmo-a zahtjev za novim izračunom mirovine na osnovu hrvi statusa ) im poslao rješenja o statusu hrvi, žalba je bila riješena 13.03.2009. a moji svi predmeti arhivirani 22.05.2009. te se po mojoj zamolbi vezano za gore navedeno uopće nije postupalo nego su predmet bez da ga pregledaju jednostavno arhivirali i za njih je stvar riješena...

...ali stvar nije bila ni približno kraju , zvao sam ih da vidim kada ću dobiti rješenja na to što su arhivirali ali nikakva rješenja se nisu napisala...

...poslušao sam savjete sa legalisa ( HVALA JOŠ JEDNOM SVIMA ) i obratio se glavi u hzmo-područnoj službi i evo samo 2 dana nakon što sam se obratio stvar se pokrenula iz arhive i sada je u tijeku, pa sam im poslao potvrdu danas od državne uprave da opet ne bi bilo problema...

 

...eto svima drugima na znanje: " dok vam je žalbeni postupak u tijeku ništa vam drugo neće rješavati dok se isti postupak ne završi i to je pitanje "...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija