Jump to content

Postupak trazenja nuznog dijela?


barabara

Preporučene objave

Postovani!

 

Otac je umro prije godinu dana i ostavio testament kojim svu svoju imovinu ostavlja supruzi. Ja sam dijete iz prvog braka koje zeli traziti nuzni nasljedni dio. Oceva supruga je pokrenula ostavinski postupak pred sudom. Po rijecima njenog odvjetnika, s kojim sam imala priliku razgovarati nedavno, ja sam navedena kao nuzni nasljednik pred sudom. Taj odvjetnik mi je predlozio da njemu dam punomoc da u moje ime da izjavu pred sudom kojom se prihvatam nuznog zakonskog dijela (ja sam u inozemstvu i nemam mogucnost cestih dolazaka). Rekao je takodjer da dok ja ne dam izjavu da se prihvatam ili odricem nuznog zakonskog dijela, ostavinska rasprava ne moze biti okoncana. Da li je to tocno? Zanima me da li cu pronevjeriti svoje interese ako dam punomoc tom odvjetniku. Da li je postoji neki bolji nacin da trazim nuzni dio? Da li postoji neka pravna forma koju moja izjava treba zadovoljavati? Imate li neki primjer? Da li izjava moze biti upucena direktno sudu bez posrednika, s napomenom da ja mozda necu biti u mogucnosti da prisustvujem raspravi?

 

Srdacan pozdrav i unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dati punomoć odvjetniku koji zastupa protivnu stranku nije najpametnije, točno ste pretpostavili.

Naravno da možete dati punomoć za davanje nasljedničke izjave i za zahtijevanje nužnog dijela nekoj trećoj osobi od svog povjerenja.

Isto tako svakako možete sami sastaviti svoju nasljedičku izjavu u kojoj zahtijevate nužni dio i gdje se izjasnite priznajete li oporuku za istinitu i valjanu.

Sama nasljednička izjava nije dovoljna zbog toga što samo i jedino Vi kao zakonski nasljednik imate pravo osporavati oporuku (tj. njezinu istinitost i valjanost). Morate se izjasniti u tom pogledu (priznajem oporuku ili osporavam).

Nadalje:

Ako se nalazite u inozemstvu i nemožete prisustvovati ostavinskoj raspravi svoju izjavu morate ovjeriti i to na način da: 1. ako ste hrv. državljanin (imate hrv. putovnicu) odete na hrvatsko veleposlanstvo ili najbliži konzulat gje će vam ovjeriti potpis na toj izjavi.

2. ako niste hrv. državljanin onda kod notara te države na ovjeru potpisa pa nakon njega po Apostille. obično se ide na sud države na čijem području radi notar po taj Apostille. (nadovjera).On služi tome da se u Hrvatskoj može priznati dokument ovjeren u stranoj državi. (Haaška konvencija od 6.10.1961.čiji je RH potpisnik).

 

Svakako navedite u svojoj izjavi da vam se dostavi Rješenje o nasljeđivanju na koje ćete imati pravo prigovora. Uz to treba navesti točnu i potpunu adresu u inozemstvu kako bi vam se pismeno uspješno dostavilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija