Jump to content

oslobođenje od poreza na promet nekretnina


nbdav

Preporučene objave

2001. sam kupio stan od 60 m2 i platio porez na promet nekretnina od 5%.

Nakon toga sam se vjenčao i dobio dijete, a sada kupujemo (zajedno supruga i ja) stan od 82 m2 (nije novogradnja).

 

Imamo li pravo na oslobođenje od poreza na promet nekretnina za 80 m2, sto se smatra rješenjem stambenog pitanja 3-člane obitelji?

 

Takodjer - ima li ikakvih poreznih prepreka ili komplikacija u tome što sam prvi stan kupio sam, a drugi kupujemo zajedno supruga i ja?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih za pojasnjenje...

 

Stranica porezne uprave kaze:

 

http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/view.asp?file=kupprvnek.XML

 

http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/view.asp?file=stapit.XML

 

Primjer:

Građanin porezni obveznik koji prvi put kupuje kuću kojom rješava vlastito stambeno pitanje svoje obitelji, a ima u vlasništvu stan od 68m², a zadovoljava ostale uvjete iz Zakona, ostvaruje pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina na površinu do 80m² stambenog prostora, kao građanin koji kupnjom prve nekretnine rješava vlastito stambeno pitanje, jer se vlasništvo stana od 68m² ne smatra riješenim stambenim pitanjem tročlane obitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o porezu na nekretnine N.N. 69/97,26/02(pročitaj ga -zanimljivo štivo)

 

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

 

15. Građani koji su iskoristili pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina iz točaka 9., 11. i 13. nemaju pravo na ponovno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.

? pitaj u poreznoj upravi za mogučnosti poreznog oslobođenja zbog nekorištenja prava pri nabavi prve nekretnine

 

probaj ako možeš nekretninu prodati(zadržati pravo stanovanja do nabavke nove nekretnine)

kupiti novu nekretninu na supruzino ime(po prodaji vaše nekretnine) ako ona nema drugu nekretninu.

 

na taj način je novonabavljena nekretnina prva za vašu suprugu a vi kao član obitelji nemate u vlasništvu nekreninu.

 

dio nove nekretnina je bračna stečevina pa prema tome i vaša.

dio kupljen osobnom imovinom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nbdav je napisao:

Ali ja nisam iskoristio oslobodjenje od poreza - prvu nekretninu sam kupio 2001. kada taj zakon nije bio donesen.

 

Taj zakon vrijedi prilikom kupnje prve nekretnine. Tko već posjeduje useljivu stambenu nekretninu, nema pravo na olakšicu.

Nijedan zakon nije pošten prema svima, tako je u životu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Brošuri Porezne Uprave (Oporezivanje prometa nekretnina) piše:

 

Primjer:

Državljanin Republike Hrvatske vlasnik je stana od 45 m2 u kojemu živi sa suprugom i dvoje djece. U ožujku 2008. godine zbog rješavanja stambenog pitanja kupuje stan od 72 m2. Građanin je oslobođen od plaćanja poreza na promet nekretnina, bez obzira {to je i dalje vlasnik manjeg stana, pod uvjetom da ispunjava ostale zakonske uvjete.

 

 

Meni se čini da se potpuno uklapam u ovu priču. Zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija