Jump to content

alimentacija ''po novom''


travanj

Preporučene objave

Poštovani,

 

zanima me da li je točno da od 01.01.2009., nakon što sud utvrdi sve potrebe djetetovog mjesečnog uzdržavanja (odnosno potvrdi izneseno od osobe sa kojom dijete živi), kompletan taj iznos plaća roditelj sa kojim dijete ne živi, dakle u 100% iznosu???

 

Odnosno ako dijete ima mjesečne potrebe od 2000 kn, svih 2000 treba platiit roditelj sa kojim dijete ne živi? :-o

 

puno hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja osobno nisam čuo za tu odredbu zakona! Nisam siguran da će se ono moći i provesti s obzirom na mogućnosti plačanja roditelja sa kojim dijete ne živi i na mnoge modifikacije koje bi trebalo napraviti da bi taj Zakon zaživio. Dijete ima svoje potrebe i to je evidentno, ali po ovoj odredbi, postoje velika mogućnost zloupotrebe, pa osobno ne vjerujem da će to zaživiti u praksi, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste mislili na ovo...

 

Prije:

Članak 233.

U parnici o uzdržavanju djeteta sud će roditelju s kojim dijete živi posebno uzeti u obzir rad i brigu koju ulaže u podizanje djeteta i sukladno tome umanjiti njegov novčani doprinos za uzdržavanje djeteta.

 

Sada:

Članak 233.

Čuvanje, njega i skrb koju za maloljetno dijete ili dijete nad kojim roditelji ostvaruju skrb nakon punoljetnosti, ulaže roditelj s kojim dijete živi, vrijednosno su izjednačeni s novčanim iznosom kojeg daje za uzdržavanje roditelj s kojim dijete ne živi.

 

Između ostalog, uveden je jedinstveni minimalni iznos koji je dužan plaćati roditelj koji s djetetom ne živi, ovisan o uzrastu i iz godine u godinu se mijenja (za razliku od prije kada se objavljivalo minimalan ukupni iznos potreban djetetu) itd.

 

Da je baš baš novo i nije: Zakon o izmjenama i dopunama je stupio na snagu 1.1.2008., dakle pred godinu i po'...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Ako ste mislili na ovo...

 

Prije:

Članak 233.

U parnici o uzdržavanju djeteta sud će roditelju s kojim dijete živi posebno uzeti u obzir rad i brigu koju ulaže u podizanje djeteta i sukladno tome umanjiti njegov novčani doprinos za uzdržavanje djeteta.

 

Sada:

Članak 233.

Čuvanje, njega i skrb koju za maloljetno dijete ili dijete nad kojim roditelji ostvaruju skrb nakon punoljetnosti, ulaže roditelj s kojim dijete živi, vrijednosno su izjednačeni s novčanim iznosom kojeg daje za uzdržavanje roditelj s kojim dijete ne živi.

 

Između ostalog, uveden je jedinstveni minimalni iznos koji je dužan plaćati roditelj koji s djetetom ne živi, ovisan o uzrastu i iz godine u godinu se mijenja (za razliku od prije kada se objavljivalo minimalan ukupni iznos potreban djetetu) itd.

 

Da je baš baš novo i nije: Zakon o izmjenama i dopunama je stupio na snagu 1.1.2008., dakle pred godinu i po'...

 

 

i dal to onda znači da ako sud utvrdi da je za djete potrebno mjesečno 2500 kn, da će kompletan iznos plaćati roditelj sa kojim dijete ne živi ili to znači nešto drugo?

 

hm, ne razumijem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Ovisno i o mogućnostima onoga tko je plaćati uzdržavanje dužan.

Dakle, o svim primanjima, imovinskom stanju, stvarnim mogućnostima stjecanja povećane zarade, vlastitim potrebama i drugim zakonskim obavezama uzdržavanja.

 

Ja se ispričavam što se uplićem ali na ovu tvrdnju moram reagirati.

Draga newbie, možda je to tako na papiru ali je u praksi malo drugačije. Meni sud uopće nije uzeo u obzir moje financijsko stanje, kao ni činjenicu da imam dijete sa novom partnericom. Samo mi je mahala pred nosom (sutkinja) sa obiteljskim zakonom i prijetila da će nas sve izbaciti van.

Moja bivša supruga se izlagala na sve moguće načine dok ja nisam rekao 2 riječi, nije mi bilo dozvoljeno.

Na presudu sam se žalio ali na takve žalbe postoji špranca (dokazano) na kojoj se samo mijenjaju osnovni podaci, znači nema smisla se žaliti.

 

Da skratim, imam 2 velika kredita (auto i stambeni) koji su postojali još za vrijeme trajanja bračne zajednice,tako da dosudjenu alimentaciju od 1300 kuna (6 godina ima dijete) ja nemam da plaćam nego svaki mjesec "posudjujem" od mame 300-500 kn.

 

Sve u svemu, sud je jedan veliki lopovluk kojeg ne zanimaju činjenice, mi smo njima samo jedan slučaj u nizu kojeg treba riješiti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darko-zg je napisao:

 

Da skratim, imam 2 velika kredita (auto i stambeni) koji su postojali još za vrijeme trajanja bračne zajednice,tako da dosudjenu alimentaciju od 1300 kuna (6 godina ima dijete) ja nemam da plaćam nego svaki mjesec "posudjujem" od mame 300-500 kn....

 

Tko živi u tom stanu? Ti ili bivša sa djetetom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darko-zg je napisao:

...imam 2 velika kredita (auto i stambeni) koji su postojali još za vrijeme trajanja bračne zajednice,tako da dosudjenu alimentaciju od 1300 kuna (6 godina ima dijete) ja nemam da plaćam nego svaki mjesec "posudjujem" od mame 300-500 kn.

"Vlastite potrebe" ne podrazumjevaju svaki postojeći trošak koji je napravljen.

Pitanje bračne stečevine je rješivo ukoliko je kome u interesu.

Naročito znajuć' da prilikom prisilne naplate uzdržavanje ima prioritet pred svim ostalim tražbinama, neovisno o vremenu njihovog nastanka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx:

ja sam u toj kući, ona je pokupila dijete i otišla

 

newbe:

stvar je u tome sto se ne sagledava situaciju u cijelosti, majka sa djetetom je po default-u u prednosti. Ona je zaposlena, ima stan koji je dobila, uzela je dijete. Meni je ostao auto na kredit (kojem je tržišna vrijednost trenutno puno manja nego mi je ostalo za odplatiti), ostala mi je kuća sa 30-godišnjim kreditom. Ja moram svaki mjesec posudjivati da imam za kruh, a da ne spominjem kupnju garderobe. Odrekao sam se svega što sam mogao, ne pušim, ne izlazim po birtijama, na posao se švercam u tramvaju (dok onaj isti auto na kredit stoji u dvorištu).... etc etc

Jedino čega se još mogu odreći je život, jer mi ništa drugo nije preostalo. Ali naše sudstvo (u suradnji sa pokvarenim i korumpiranim CZSS) ne želi uopće slušat, lupi presudu i j... im se baš kako ću ja živjeti. Za dijete mora bit.

 

Ali kao će dijete imat kad ja nemam???? Neki odvjetnici i sudstvo žive u crtićima i ne žele se probuditi, ljepše je igrati se tudjim životima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darko-zg je napisao:

felixx:

ja sam u toj kući, ona je pokupila dijete i otišla

 

Ali kao će dijete imat kad ja nemam???? Neki odvjetnici i sudstvo žive u crtićima i ne žele se probuditi, ljepše je igrati se tudjim životima.

 

Nažalost , život nije fer.

Otplatu kredita ne možeš odbiti , tj. računati da ti nije prihod.

Uložio si u imovinu, koja je tvoja i koju sada otplaćuješ. Sada trpiš posljedice loše procjene, uzimanja preskupog kredita i ulaganja u tada precijenjeni auto i kuću.

 

Za koji mjesec zatraži da se korigira iznos alimentacije, i prosječna plaća će se smanjiti sa ovim rebalansima proračuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se radi o bračnoj stečevini, nepotraživanje polovice stečenog za trajanja bračne zajednice je zapravo poklonjen iznos, ako tako u konačnici i ostane. Ako vam je u interesu, potegnite vi pitanje rješavanja imovinskih odnosa koje vučete iz braka.

 

Oko rebalansa koji će utjecati na minimalne iznose, trebat će voditi računa i o vremenu tj. govori se o prosječnoj plaći isplaćenoj po zaposlenome u pravnih osoba- za proteklu godinu. Prema tome će minimalni iznosi koje je dužan plaćati roditelj koji s djetetom ne živi biti korigirani objavom krajem ožujka sljedeće godine, obzirom da je rok za to 1.4.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam svojoj bivšoj supruzi ostavio sve i izašao sa koferima imam mld. sina i plaćao sam uzdržavanje, kasnije su povisili a ja živim u drugom braku i imam troje djece jednostavno nisam u mogućnosti više plaćati iznose koji se potražuju od mene. Dobio sam prije šest mjeseci da mi se ukida uvjetna osuda i da moram na izdržavanje kazne zatvora u trajanju od šest mjeseci do sada mi je dva puta odgođeno tako da neznam što učiniti a za mjesec dana moram na izdržavanje, pošto do sredstava ne mogu doći iako sam priložio dokumentaciju koja opravdava moje istinite činjenice i navode kao i svim državnim institucijama do samog ureda predsjednika- pomilovanje nisam dobio niti jedan konkretan odgovor! Ako nisam u mogućnosti plaćati određene iznose za uzdržavanje kao i što sam ostao bez stalnog zaposlenja upravo iz navedenih razloga pitam se što će moja djeca bez oca koji ovise o mom uzdržavanju a samim činom doveli su me do socijalnog statusa, ne vidim kome je to u interesu uništiti jednu obitelj i da ne postoji rješenje za moju situaciju molio bih odgovor hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija