Jump to content

Rodiljna naknada - iznos?


danesaur

Preporučene objave

Povod ovom postu je izračunata rodiljna naknada od 1600 kn mjesečno za period 45 dana prije poroda odnosno prvih šest mjeseci nakon rođenja djeteta...

 

Radila sam 06.08.2008- 01.10.2008, te sam se u drugoj firmi zaposlila 01.12.2008. Prije toga nisam radila više od dvije godine te se nisam prijavljivala za HZZ...

 

Komplikacije u trudnoći ustanovljene su 17.02.2009 (primala iznos od oko 800 kn) i trajale do 28.05.2009. kada sam otvorila porodiljni dopust....(45 dana prije poroda..)

 

Zanima me da li je iznos porodiljne naknade minimalni ili prosjek plaća iz "druge firme" - iako imam samo 2 isplaćene plaće prije odlaska na komplikacije...

 

Unaprijed hvala!

Klara

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim da mi objasnite termin "neprekidni radni staž".

U mom slučaju prekid između poslova je bio 4 dana u 12. mj prošle godine. Na porodiljnom sam od travnja 2009. Isplaćuju mi naknadu od 1600 kn, radi prekida staža od 4 dana u 12. mj 2008.

Napominjem da sam redovito primala plaću prošle godine i sva davanja su uredno podmirena.

 

Unaprijed zahvaljujem, M.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To znači da doslovno nema prekida, pa ni 4 dana zbog kojih očito nisi ostvarila pravo na delimitiranu rodiljnu naknadu. Radi se o zakonom propisanom uvjetu (gore prenesenom citatu i iz nekog stručnog časopisa), kojeg nije moguće ni na koji način izuzeti prilikom određivanja visine iznosa isplate po priznatom pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tnx na odgovoru. Cudim se jer po zakonu o radu prekidom staža do 8 dana i dalje ostaju sva prava ( godišnji, porodiljni i td). Konzultirala sam i pravnika koji mi je rekao da taj termin- "neprekidni radni staž" iz zakona o porodiljnim naknadama NE IDE sa zakonom o radu( koji se nije mjenjao), gdje se tolerira prekid od 8 dana i da imam potpuno pravo tužiti HZZO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Imam i ja jedno pitanje u vezi rodiljnih naknada i o visini isplata komplikacija u trudnoći.

U radnom odnosu sam od veljače 2008.

Naime, ja sam 9.9.2008. godine rodila svoje drugo dijete i koristila rodiljni dopust u trajanju od godinu dana nakon čega sam se ponovno vratila na posao. Par dana po povratka na posao saznala sam da sam ponovo trudna. Moja primanja u prvih 6 mjeseci iznosila su 4200,00 kn, a slijedećih 6 mjeseci 2660,00kn. Doktor mi je savjetovao da idem na bolovanje, pa me zanima koliki bi iznos dobivala.

Također me zanima, kako sada imam pravo na tri godine porodiljnog, koliko će mi i ta naknada iznositi ako su mi primanja ostala ista.

 

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam i ja jedno pitanje jer mi nikako nije jasno što se je promjenilo u zakonu od 1.1.2009 i kako sad obračunavaju porodiljnu naknadu.Da krenemo ovako: moja je kći na porodiljnom od 05.01.2009 a rodila jr 04.02.2009.Prvi dio primala je oko 4500 kuna a sad kad je na drugih 6 mjeseci porodiljnog dobiva 1663 kune ( navedeno u riješenju).Da napomenem da je u stalnom radnom odnosu je od 2006 godine i primanja joj nisu nikad bila ispod 4500 kuna. U telefonskom upitu HZZO-u (nakon primitka riješenja) rekli su da joj je drugih 6 mjeseci porodiljni 1663 kune jer je bila na čuvanju trudnoće od 01.07.2008 a uzimaju se u "izračun" primanja u zadnjih 6 mjeseci prije porodiljnog??? Istina ili laž ?? I još jedno pitanjce usput. U istom tom riješenju piše da riješenje donose do 30.01.2010. Da li to znaći da se na posao mora vratiti 31.01.2010 iako će dijete napuniti godinu 04.02.2010.

:-?:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lluunnaa je napisao:

Imam i ja jedno pitanje jer mi nikako nije jasno što se je promjenilo u zakonu od 1.1.2009 i kako sad obračunavaju porodiljnu naknadu.Da krenemo ovako: moja je kći na porodiljnom od 05.01.2009 a rodila jr 04.02.2009.Prvi dio primala je oko 4500 kuna a sad kad je na drugih 6 mjeseci porodiljnog dobiva 1663 kune ( navedeno u riješenju).Da napomenem da je u stalnom radnom odnosu je od 2006 godine i primanja joj nisu nikad bila ispod 4500 kuna. U telefonskom upitu HZZO-u (nakon primitka riješenja) rekli su da joj je drugih 6 mjeseci porodiljni 1663 kune jer je bila na čuvanju trudnoće od 01.07.2008 a uzimaju se u "izračun" primanja u zadnjih 6 mjeseci prije porodiljnog??? Istina ili laž ?? I još jedno pitanjce usput. U istom tom riješenju piše da riješenje donose do 30.01.2010. Da li to znaći da se na posao mora vratiti 31.01.2010 iako će dijete napuniti godinu 04.02.2010.

:-?:misli:

 

Nije mi baš ovo jasno, trebalo bi detaljno pogledati kako prethodni staž osiguranja tako i sadašnji status. Ovak je nemoguće dati nekakav ni otprilike točan odgovor, no čini mi se da ste nešto pogrešno gore navela. Sve bi trebalo pisati u rješenju, pa dajte još jednom to pročitajte (obrazloženje) ................

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija