Jump to content

saobracajna nezgoda


highbury

Preporučene objave

Pozdrav svima. Prije par dana imao sam saobracajnu nezgodu u kojoj je ucestvovao i pjesak ,ispostavilo se bez ikakvih povreda bar dva dana od navedene nezgode, naime nezgoda se desila u Republici Hrvatskoj, ja sam drzavljanin BiH. Licna dokumenta su mi izuzeta od strane policajaca i nagovjestili su mi da cu dobiti poziv od suda u neko dogledno vrijeme. Sada cu vam u kratkim crtama opisati dogadjaj pa ako ima ko da poznaje zakon RH i da bi na osnovu mog opisa mogao reci koliko sam u pravu ili krivu, bio bih zahvalan,

 

Naime, nakon prelaza granicnog prelaza prisika iz BiH u RH pratio sam autobus nekih par minuta dok nismo izasli na pravac koji je duzine sigurno jedan kilometar, na pocetku tog pravca bilo je ogranicenje brzine 60 km/h. autobus se kretao vrlo sporo ne preko 30km/h, pri samom izlasku iz krivine uvjerio sam se da iz suprotnog pravca ne dolaze nikakva vozila u susret i tada zapocinjem preticanje i samim tim ubrzavam, napominjem da je bila isprekidana linija, nakon sto sam se skoro poravnao sa autobusom primjecujem pjesake ledjima meni okrenuta koji se krecu lijevom stranom (trakom za preticanje) pjesaci su gazili kolovoznu traku bar metar ipo jedan spram drugog, napominjem da brzina nije prelazila zadano ogranicenje, istog momenta pocinjem stiskati sirenu sigurno nekih 3 do 4 sekunde kako bih pesake upozorio a instiktivno pritiscem i kocnicu , i u tom se aktivira abs pa auto pocinje usporavati al nedovoljno brzo, za to vrijeme pjesaci se nisu ni pomakli sekunde u stranu i ja tada bjezim skroz na autobus( nije doslo do kontakta) medjutim dolazi do udara retrovizora od ruku i ledja pjesaka. Zaustavljam se nekih 15ak metara i izlazim da vidim sta se desilo. na prvi pogled ljudi su u soku, jedna osoba je bila slijepac dok ju je druga vodila , predlazem da ih odvezem do lokalne gostionice da dodju sebi a oni odgovraju da ce pjesice a da ja dodjem za njima, U tom momentu moja djevojka je primjetila da se oni i dalje krecu kolovoznom traku kao i prije udara pa smo pomocu digitalnog aparata to i zabiljezili neznajuci da li ce nam to biti i od kakve koristi. Na toj fotografiji se tacno vide nase tvrdnje i osobe koje gaze magistralnim putem po samom kolovozu. Takodje se na slici vidi da uz kolovoz nema trotoar ali ima pjesacka zona koja je pokosena u sirini od jednog metra. Nakon sto smo stigli u gostionu, pjesak se neckao bi li pozvao policiju ko govori osjeca se ok malo ima bolova ali ja sam se odlucio ipak da zovnem policiju a pjesaka sam prebacio u obliznju ambulantu gdje je pregledan od dezurne lijecnice koja je konstatovala da nema vidljivih povreda ali mu je dala uputnicu za slikanje. Kroz neko vrijeme dolazi policija i obavlja standardnu proceduru, uzima izjave aktera S/N , od svjedoka , alkotestiranje i slicno , otisli smo na lice mjesta ,oni su nesto skicirali, Od jednog policajca sam saznao da su pjesaci pravo zasticeni i da cu dobiti kaznu od suda, buduci da sam i sam radio kao pripravnik u policijskoj stanici i poznajem pomalo tu proceduru svasta ocekujem od sudije i nisam siguran nikakko u povoljan ishod u ovom slucaju. Pa me zanima vase misljenje ako ko ima kompetentan da mi odgovori, i ako ima koja nejasnoca slobodno pitajte,

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaci niko nema sta za nadodati u ovom slucaju, sada u nedjelju istice 8 dana od izuzimanja licnih dokumenata sto je inace maksimalni rok izuzimanja dokumenata do pocetka sudjenja. U BiH zakonu ukoliko je rijec o stranom drzavljaninu ako mu se izuzmu dokumenti i osoba je u pritvoru ,mora mu se obezbjediti sudija u roku od 12h, a ukoliko su strancu izuzeti dokumenti a nije pritvoren, strancu se mora obezbjediti izlazak pred sud u roku od 24h...

 

Moguce je da i ne dobijem poziv , al sta onda???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Upravo sam proćitao ovaj slućaj i nećudi me da nitko nije odgovorio.

 

Tu je odgovor jako težak.

Opisano je da:

Cesta je bila pregledna i da se pješake upozorava sviranjem a oni ne reagiraju.

 

Znaći vidili ste ih ali oni neće da se maknu i vi nastavljate obilaženje i tu dolazi do dodira.

 

ABS vam je pomogao da ostanete na cesti i da ne pokupite cijelu grupu pješaka, npr bez abs- bi se to dogodilo.

 

Nemojte mi zamjeriti ali po vašem pismu vidim da vi sami sebe opterećavate.

 

Jedan sudionik u saobraćaju bi trebao tako brzo voziti da u svakoj situaciji može pravovremeno reagirati i vozilo zaustaviti.

To je moje mišljenje ! ! !

 

Pozdrav..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dare hvala na odgovoru. U medjuvremnu sam vec bio na sudu i prosao sam sa kaznom od 1000kn , tu su bile uzete u obzir olaksavajuce okolnosti inace je kazna trebala biti minimalno 2000kn. Na moje pitanje da su ti pjesaci mogli svojim kretanjem prouzrokovati i teze posljedice i sta je s njihovom odgovornoscu, ona kaze da niko protiv njih nije podnio prekrsajni zahtjev i da bi svako razmatranje njihove krivice izlazilo iz tih nekih sudskih okvira. Po meni je ovo van svake pameti. Jer kretati se pjeske van naselja po sred kolovoza gdje se moze voziti 70 km/h i ne pozvati te osobe za neku odgovornost stvarno mi nije jasno. Inace praska u BiH je kad ucestvuju u saobracajnoj pjesak i vozilo da se po automatizmu protiv vozaca podize postupak sto ne znaci da je kriv a na sud sudija treba to da razmotri, znaci taj zahtjev koji podignu sluzbenici policije je formalnost i nista ne znaci posto sam i ja radio u policiji ko pripravnik pa znam, a u mom slucaju sutkinja se pozvala na zahtjev tih sluzbenika gdje nije bilo sanse da se branim. Dalje greska suda je sto su mi oduzeli dokumenta i drzali ih i vise od deset dana od maksimalno dozvoljenog za strane drzavljane i za to niko nije prihvatio odgovornost, nisam dobio poziv na sud vec sam ih sam kontaktirao i navodno nisu imali moj tel. tj pogresno ga zapisali pa me nisu mogli kontaktirati. U svakom slucaju bilo je tu prilicno nepravilnosti al nisam se pozivao na to jer u stranoj drzavi si i moras se pomiriti da nemas nikavih prava, nazalost , al eto bitno je da pjesaku nije nista ostalo se sve moze nadoknaditi :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija