Jump to content

još o otpremnini...


struga

Preporučene objave

  • 1 mjesec kasnije...

odgovora nema, no pokušati ću ovako... pitam to stoga što u pravilniku o radu stoji članak da ukoliko radnik tijekom otkaznog roka prestane raditi na zahtjev poslodavca, isti mu je za taj period isplatiti naknadu plaće u visini 70% osnovne pl. određene ug.o radu.

moje pitanje glasi, nije li taj članak suprotan čl.12 ZOR-u??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

struga je napisao:

odgovora nema, no pokušati ću ovako... pitam to stoga što u pravilniku o radu stoji članak da ukoliko radnik tijekom otkaznog roka prestane raditi na zahtjev poslodavca, isti mu je za taj period isplatiti naknadu plaće u visini 70% osnovne pl. određene ug.o radu.

moje pitanje glasi, nije li taj članak suprotan čl.12 ZOR-u??

 

Struga,

sve si sam odgovorio. čl.12 ZOR-a govori o tome da se u tvom slučaju primjenjuje za tebe povoljnije pravo. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Zakon o radu kaže da radnik ima pravo na minimalnu otpremninu u iznosu od jedne trećine prosječne mjesečne plaće, koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

 

Ugovor o radu prestaje datumom otkaza i u izračun NE ulazi plaća za vrijeme otkaznog roka.

 

Nisam razumjela pitanje o naknadi za vijeme korištenja godišnjeg odmora. Da li ste mislili pitati kolika bi Vam bila plaća ukoliko ste u vijeme otkaznog roka koristili godišnji odmor? Onolika kolika bi bila da ste i inače koristili godišnji odmor, jer niste prestali raditi na zahtjev poslodavca nego ste otišli na godišnji. Da vas je poslodavac tražio da prekinete otkazni rok, bio bi Vam dužan isplatiti 70% osnovne plaće utvrđene ugovorom o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Hvala na odgovoru. Iz toga proizlazi sljedeće pitanje. Koje je max. vrijeme potrebno da bi se isplatila otpremnina - od prekida ug. o radu? I što mi je činiti ako je od otkaza ugovora o radu prošlo nekoliko mjeseci?

Ukratko, poslije rješenja o poslovno uvjetovanom otkazu poslali su me godišnji, pa na otkazni rok. Kao što sam naveo u ug. o radu stoji članak koji kaže "ukoliko radnik tijekom otkaznog roka prestane raditi na zahtjev poslodavca, isti mu je za taj period isplatiti naknadu plaće u visini 70% osnovne pl. određene ug.o radu." Naravno da je poslodavac zahtijevao da ne odrađujem otkazni jer je otkaz obrazložio nedostatkom posla, te mi smanjio naknadu za 30%.... Odjava je bila prije par dana, a otpremninu su obećali u siječnju, uvjeravajući me da u obračun ulaze 3 plaće prije odjave... Obračune plaća (bušte) nisam dobio zadnja 4 mjeseca... Ne mislim popustiti no nisam siguran kojim se sredstvima boriti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost treba mi jedan savjet vezan za visinu otpremnine. Postaviti ću jedan primjer pa bi molio da netko upućen odgovori na njega.

Poduzeće je spremno isplatiti otpremninu po zakonu o radu.

Po nekim mojim izračunima to izlazi ovako:

 

Prosječni bruto O.D. za protekla 3 mjeseca iznosi: 18000 kn

18000 x 33,34% = 6001,20 kn x 6.5 godina rada = 39007,80 kn

 

Dali se na ovaj iznos plaća porez ili je ovo iznos koji se dobija na ruke? :-?

Dali firma plaća nekakav porez na ovaj iznos?

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Desirebloom je napisao:

Zakon o radu kaže da radnik ima pravo na minimalnu otpremninu u iznosu od jedne trećine prosječne mjesečne plaće, koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

 

Ugovor o radu prestaje datumom otkaza i u izračun NE ulazi plaća za vrijeme otkaznog roka.

 

Je li ovo sigurno? Mislim da ne ulazi isplaćena plaća u toku otkaznog roka?? Jer u članku 125 zakona o radu stoji ovako:

- Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće, koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

- Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

 

Nekako to može biti i jedno i drugo :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

 

Mystic - gotovo si u pravu :) Naime, Zakonom o radu je pitanje otpremnine vrlo nekonkretno riješeno tako da se isto uređuje, nažalost ili na sreću, sudskom praksom. A ona je sljedeća - otpremnina dospijeva istekom otkaznog roka, jer se zakonska formulacija "prestanak ugovora o radu" ne tumači kao trenutak uručenja otkaza ugovora o radu već kao istek otkaznog roka(naime, sudska praksa tumači da radni odnos još traje i to sve do isteka otkaznog roka). Tako, za izračun otpremnine se računa plaća koju je radnik dobivao za vrijeme trajanja otkaznog roka. U zadnjih 5-6 godina bilo je dosta različitih tumačenja ovog problema, no u 2009. godini je dosta županijskih sudova zauzelo upravo ovo stajalište, a imate i već objavljene presude Vrhovnog suda koji potvrđuju spomenuto tumačenje, pa ih potražite.

 

Pozzz...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija