Jump to content

II i III nasljedni red u Italiji i Hrvatskoj


mali_dalmatinac

Preporučene objave

Poštovanje,

postavio bih pitanje iz nasljednog prava, koje se odnosi na Italiju, a pod pretpostavkom da su zakoni slični ili isti.

Naime, radi se o tri brata i dvije sestre.

Svi imaju djecu (nasljednike) osim sestre koja je bila udata i dugo živjela u Italiji.

Nakon smrti sestre u Italiju (suprug joj je umro prije), u II nasljednom redu (nadam se da se tako kaže) ostao je jedino jedan brat koji je još živ ovdje u Hrvatskoj. Druga dva brata i sestra (također svi u Hrvatskoj) umrli su prije.

Sada moj stric, jedini živi od njih petero, polaže pravo na cijelo nasljedstvo naše tete (svoje sestre) u Italiji, tvrdeći da smo mi, djeca druga dva brata i jedne sestre, III nasljedni red i da nemamo nikakva prava na nasljedstvo u Italiji.

Molim vas za odgovor, da li je moj stric u pravu i što mi je raditi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz Zakona o nasljeđivanju:

 

Ostaviteljeva braća i sestre i njihovi potomci

 

Članak 12.

 

(1) Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja koji nije ostavio bračnog druga, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuju njegova djeca (ostaviteljeva braća i sestre), njegovi unuci i praunuci i njegovi daljnji potomci, po pravilima za slučaj kad ostavitelja nasljeđuju njegova djeca i ostali potomci.

(2) Ako su oba ostaviteljeva roditelja umrla prije ostavitelja koji nije ostavio bračnog druga, dio ostavine koji bi svakome od njih pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuju potomci, kako je određeno u stavku 1. ovoga članka.

(3) U svim slučajevima ostaviteljeva braća i sestre samo po ocu nasljeđuju na jednake dijelove očev dio ostavine, braća i sestre samo po majci nasljeđuju na jednake dijelove majčin dio, a braća i sestre nasljeđuju na jednake dijelove s braćom i sestrama po ocu očev dio, a s braćom i sestrama po majci majčin dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tetu koja nije ostavila potomke i koja je bez muža (nasljednik) nasljeđuju njeni roditelj.

ako roditelj nisu živi nasljeđuju je brača i sestre.

prema tome sva imovina tete djeli se na tri brata i sestu

s tim da nasljedni dio umrle brače djele njegova djeca .

tetu nasljeđuje bratća i sestra i to 1/4

vi nasljeđujete svog oca i djelite njegovu 1/4.

 

nemože sve biti samo od strica nego i od njegove braće (koje ako nisu živi nasljeđuju djeca)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija