Jump to content

Prisustvovanje raspravi - javnost


nn2928

Preporučene objave

Molio bih da netko objasni tko, kako i pod kojim uvjetima može biti prisutan na raspravi u kaznenom postupku. Koliko mi je poznato u našem sudstvu ne postoji građanska porota (ili sam u krivu...). Ali to nije ni bitno, nego me zanima, pošto su rasprave javne, mogu li građani zainteresirani za praćenje postupka biti prisutni u sudnici. Svijestan sam da se zbog tehničkih uvjeta to ne može omogućiti svima, ali poanta moga pitanja jest može li opća javnost koja nema konkretne veze sa samim optuženikom i postupkom biti prisutna kao određeni nadzorni organ. A i oni koji bi htjeli o samom procesu nešto naučiti...

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Javnost glavne rasprave regulirana je u Zakonu o kaznenom posputku (ZKP) člancima 292 - 295. Pravo prisustvovati na glavnoj raspravi imaju svi punoljetni građani, ali to često ovisi o prostornim mogućnostima sudnice.

 

No, iz određenih razloga (sigurnost i obrana RH, zaštita maloljetnika, čuvanje tajne, čuvanje javnog reda i mira, zaštita osobnog i obiteljskog života okrivljenika, oštećenika i drugih sudionika u postupku) javnost može biti isljučena.

Takvu odluku donosi sud na vlastitu inicijativu ili na zahtjev stranaka.

 

Neopravdano isključivanje javnosti s glavne rasprave predstavlja bitnu povredu odredaba kaznenog postupka.

 

Isključenje javnosti se nikada ne odnosi na stranke, oštečenika te njihove zastupnike i branitelja.

 

Nadam se da sam pomogao odogovorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na brzom i preciznom odgovoru.

 

Jedino što me još zanima jest kome se treba obratiti za prisustvovanje raspravi. Kakva je procedura? Mora li se tražiti odobrenje tj. najaviti se glasnogovorniku suda, predsjedniku suda ili... I to pisanim putem ili nekim drugim oblikom komunikacije?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče najava za praćenje rasprave nas su profesori na faksu najavljivali sudu jer nas je puno dolazilo pa zato.

 

Ako se radi o individualnom posjetu smatram da će osobna iskaznica biti dovoljna za ulazak i pregled oglasne ploče sa rasporedom raspava pa se odlučite koju ćete pratiti. čini mi se da tako novinari rade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija