Jump to content

smanjena isplata bolovanja


elvis123

Preporučene objave

završio sam na bolovanju u 6.mj. javio sam se u firmu isti dan jer je šefica racunovodstva tako tražila. rekla mi je da nemoram na komisiju rada vec da ce me nekako provuci da dobijem 100% placu (bolovanje). nakon 40 dana tražila je da zatvorim bolovanje i odem na g.o. tjedan dana i da onda nastavim bolovanje (ja sam i to napravio). dva mjeseca sam dobio punu placu a onda pakao, objasnjava mi da sam spao pod HZZO i da mi je bolovanje sada 70%. Isto tako mi objašnjava da ce mi uplatiti 2500kn a ne cijelu placu jer je to neoporezivo. da li mi netko može pomoći jer sam i tako imao malu placu (3400) a sad su mi još i uzeli 850kn

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

elvis123 je napisao:

završio sam na bolovanju u 6.mj. javio sam se u firmu isti dan jer je šefica racunovodstva tako tražila. rekla mi je da nemoram na komisiju rada vec da ce me nekako provuci da dobijem 100% placu (bolovanje). nakon 40 dana tražila je da zatvorim bolovanje i odem na g.o. tjedan dana i da onda nastavim bolovanje (ja sam i to napravio). dva mjeseca sam dobio punu placu a onda pakao, objasnjava mi da sam spao pod HZZO i da mi je bolovanje sada 70%. Isto tako mi objašnjava da ce mi uplatiti 2500kn a ne cijelu placu jer je to neoporezivo. da li mi netko može pomoći jer sam i tako imao malu placu (3400) a sad su mi još i uzeli 850kn

lp

 

Elvis,

nejasno je na kakvom si ti bolovanju bio? Pretpostavljam da je bila povreda na radu, kad govoriš o 100% iznosu naknade za bolovanje. Dakle je moje pitanje: dali si ti tu povredu na radu prijavio nadležnom tijelu odnosno ljiečniku medicine rada koji vodi tvoju firmu i što si rekao svom obiteljskom liječniku i na temelju čega ti je isti dao potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad? Dakle sa tvojim bolovanjem nikakove veze nebi trebala imati tvoja šefica, nego tvoj obiteljski liječnik, ili u tvom slučaju liječnik medicine rada. Dakle nikakav prekid bolovanja nemožeš sprovoditi niti ti, niti tvoji šefovi(godišnji). Meni se čini da su te preveslali tvoji iz firme, možebitno niti nemaju svog liječnika medicine rada,što se protivi zakonu o zaštiti na radu. Dakle učinjeno je nekoliko prekršaja od strane tvog poslodavca a i tebe osobno. Mislim da ti tu ništa nemožeš vezano 100% naknade zbog privremene nesposobnosti za rad, jer ista nije zakonski provedena kao povreda na radu.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

elvis123 je napisao:

povreda se desila na radu , isti dan sam bio kod svoje doktorice koja mi je otvorila bol. i dala mi je potvrdu o nesposobnosti za rad koju sam odmah predao u firmu. sve doznake uredno nosim u firmu. firma me je trebala poslati na medicinu rada. kako dalje.

lp

Elvis, nikako dalje. Firma te nije poslala liječniku medicine rada jer joj se to nije htjelo. sad je kasno za to. Možda je povreda takva da su se tvoji uplašili inspekcije rada radi eventualni kršenja zakona o zaštiti na radu, pa su te nagovorili da pristaneš na "obično bolovanje" a da će ti oni "refundirati razliku do 100%. To je išlo dpk nisi došao na teret HZZO.a. (nakon 42 dana). Da su slučaj prijavili medicini rada, odmah bi bio na teret HZZO-a, ali nisu. Ti, mislim sada više ništa ne možeš, osim da se dogovoriš da ti razliku i dalje "refundiraju". To što ti nisi znao postupak i što si "nasjeo" na priću tamo neke šefice ne amnestira te u slučaju da tražiš zaštitu prava.Odeš li na inspekciju rada i prijaviš firmu,firma će vjerojatno platiti kaznu ali ti osobno nečeš od toga ništa imati. Ako tužiš firmu , što ćeš reći sudu? Da nešto nisi znao? A i muljao si zajedno s njima. To ti neće proći. Najbolje je da se pomiriš sa situacijom kakva je i "odradiš" to bolovanje do kraja kako si ga u stvarnosti i započeo.Bit će nezgodno ako ćeš radi te povrede imati trajne posljedice. U svakom slučaju bilo bi dobro da se posavjetuješ sa kakvim odvjetnikom koji se bavi radnim pravom (možda ja i nisam 100% u pravu).

Osim toga Elvis, ti nešto tu muljaš. Na ovoj stranici otvorio si temu "rada na poslodavčevoj" kuči" Tu nekaj "smrdi Elvis: Ti nama :laze: . :ceka: da vidimo. Ne radiš li kod gazde dok si na bolovanju? Ha Elvis? :sofer: jedna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

elvis123 je napisao:

povreda se desila na radu , isti dan sam bio kod svoje doktorice koja mi je otvorila bol. i dala mi je potvrdu o nesposobnosti za rad koju sam odmah predao u firmu. sve doznake uredno nosim u firmu. firma me je trebala poslati na medicinu rada. kako dalje.

lp

 

Postupak kod ozljede na radu je slijedeći:

1. svaki poslodavac MORA imati izabranog liječnika medicine rada, koji je jedini ovlašteni otvarati i zatvarati bolovanje po toj osnovi,

2. Kad se dogodi ozljeda na radu, radnik odlazi odabranom liječniku medicine rada s obrascem Prijave ozljede na radu kojeg u 8 primjeraka popunjava poslodavac,

3. Liječnik medicine rada popunjava svoj dio Prijave ozljede na radu (zadnja stranica - dijagnoza, tj. medicinski dio),

4. Radnik, poslodavac, bilo tko donosi prijavu u nadležni HZZOZZR (ne u HZZO!)koji provodi postupak priznavanja ozljede na radu,

5. Bolovanje po PRIZNATOJ ozljedi na radu od 1. dana ide na teret HZZOZZR-a (odnosno države) i iznosi 100% 6-mjesečnog prosjeka plaće koji prethodi mjesecu u kojem je nastala ozljeda na radu.

 

Ako je isplata bolovanja 70% znači da se radi o bolovanju preko HZZO-a, a ne HZZOZZR-a.

 

Elvis123, imaš li Potvrđenu prijavu ozljede na radu? Jesi li dobio svoj primjerak od HZZOZZR-a?

 

Cigo1, čovjek pita pomoć, a ne traži kritike. I nemoj čovjeka upućivati u krivu ustanovu. HZZO i HZZOZZR su dvije različite firme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O tedi :dvoje: dušo opet smo se našli i opet ti ne čitaš ili površno čitaš moj post. Čini mi se da sam ga uputio na pravnika. ne da mi se čini nego sam siguran ko što sam siguran da si se ti javila i to "pravovremeno".Eto sad bu Elvis sve znao kam treba ići....pa kaj iz njegovog posta ti ne vidiš (od silnih HZZOR........i sl) da su čovjeka "zvozali ko mladog m.....a". Po meni je taj "vlak u koji se Elvis trebao ukrcati" ...................protutnjo bez njega. Teško da on retroaktivno išta može. A to da li će mu novce da ovaj ili onaj HZZ ....i td. za njega je čini mi se, svejedno. Kaj ti to ne vidiš?

:-D:mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Tedi,

pa nema prijavu za ozljedu na radu.Nije bio kod liječnika medicine rada.Kaj sad da radi? To je pitanje????????? Je..i ga. :-? Da sve to ima, nebi sad o tome razgovarali. :-o

 

Joj cigo1, što ću ja s tobom??

 

elvis123, lijepo idi sutra u kadrovsku ili računovodstvo (ne znam kako ste organizirani) i pitaj najprije tko je Vaš liječnik medicine rada, jer želiš prijaviti ozljedu na radu. Ti moraš dobiti tu informaciju. Obrazac Prijave ozljede na radu možeš isprintati na www.hzzozzr.hr

 

Ako ti poslodavac ne želi popuniti prijavu, ti možeš neispunjenu odnijeti liječniku medicine rada da ispuni svoj dio, ili s izjavom u najbliži HZZOZZR, gdje će pokrenuti postupak priznavanja ozljede na radu po službenoj dužnosti.

 

Postupak pokretanja priznavanja ozljede na radu možeš tražiti u roku od 3 godine od dana nastanka ozljede.

 

Također pogledaj moj prijašnji naputak - točke 1.-5.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija