Jump to content

uzdržavanje bivše supruge


fabijan150

Preporučene objave

Ispričavam se ako postoji već slična tema, ali ja je nisam našao.

 

Trebao bih pomoć oko jednog pitanja. Roditelji mi se razvode, tj. pokrenuta je brakorazvodna parnica.

 

Čuo sam da moja majka može tražiti/dobiti 1/3 mirovine moga oca za uzdržavanje (?).

 

Oboje su u mirovini, otac ima nešto veću mirovinu od nje i nemaju malodobne djece.

 

Ako mi dakle može netko objasniti ili me bar uputiti gdje da tražim, može li majka dobiti i pod kojim uvjetima uzdržavanje tj. ovih rekla-kazala 1/3 očeve mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uzdržavanje bračnog druga,način i vremenski rokovi traženja istog, kako i ostalo vezano za uzdržavanje, određeni su člancima 217,218,219,220 i 221 Obiteljskog zakona.

Zakon ne predviđa postotak od ukupnih primanja koji bi davatelj uzdržavanja bio dužan mjesečno davati na ime uzdržavanja bračnog druga.

Obzirom da navodite da vaši roditelji imaju podjednake mirovine (otac nešto višu od majke) nije osnovano očekivati da bi sud dosudio uzdržavanje vašoj majci od strane vašeg oca samo na osnovu te činjenice.

Ako vaša majka smatra da nema dovoljno sredstava za život svakako može istaknuti zahtjev za uzdržavanje za vrijeme trajanja brakorazvodne parnice, ali konačnu odluku će donijeti sud.

 

II. UZDRŽAVANJE BRAČNOG DRUGA

Članak 217Obiteljskog zakona.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje

imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga

bračnog druga.

Članak 218.

(1) Bračni drug ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne

rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti.

(2) Iznimno ako u parnici za razvod ili poništaj braka nije postavljen zahtjev za

uzdržavanje, bivši bračni drug može tužbom tražiti uzdržavanje u roku od šest mjeseci od

prestanka braka, ako su pretpostavke za uzdržavanje, predviđene u članku 217. ovoga

Zakona, postojale u trenutku zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj

braka i trajale bez prestanka do zaključenja glavne rasprave u parnici za uzdržavanje.

(3)Bračni drug može tužbom tražiti uzdržavanje samo za vrijeme nakon njezina

podnošenja.

Članak 219.

Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje bračnog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugog bračnog druga.

Članak 220.

(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja bračnog druga traje do godine dana, osobito kad je brak trajao kratko ili kad je tužitelj u mogućnosti u dogledno vrijeme na drugi način osigurati sredstva za život.

(2)U osobito opravdanim slučajevima sud može produljiti obvezu uzdržavanja.

(3) Tužba za produljenje uzdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje

je uzdržavanje određeno.

Članak 221.

(1) Pravo na uzdržavanje prestaje kad razvedeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog braka koji to pravo koristi sklopi novi brak.

(2) Pravo na uzdržavanje prestaje sudskom odlukom ako sud utvrdi da razvedeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog braka koji to pravo koristi živi u izvanbračnoj zajednici ili da je postao nedostojan tog prava ili ako više ne postoji koja od pretpostavki iz članka 217. ovoga Zakona.

(3) Sud će odrediti da pravni učinak odluke o prestanku uzdržavanja iz stavka 2. ovoga članka

nastaje prije njene pravomoćnosti, od dana kad su nastupile pretpostavke za prestanak uzdržavanja.

(2) Pravo na uzdržavanje razvedenog bračnog druga ili bračnog druga iz poništenog braka prestaje i kad taj bračni drug zasnuje izvanbračnu zajednicu ili kada postane nedostojan tog prava ili kad prestane koja od pretpostavki iz članka 217. ovoga Zakona.

(3) Odredbe članka 212.a i 212.b ovoga Zakona primjenjuju se na odgovarajući

način.

(4) Bračni drug koji je snosio troškove uzdržavanja drugog bračnog druga i nakon prestanka obveze za uzdržavanje, odnosno nakon njezina smanjenja ima pravo na povrat vrijednosti danog uzdržavanja i za vrijeme prije podnošenja tužbe kojom je

tražio da se utvrdi prestanak obveze uzdržavanja, odnosno da se ta obveza smanji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija