Jump to content

otkaz na porodiljnom dopustu


iva29

Preporučene objave

Kao prvo treba vidjeti dali je otkaz koji ste dobili zakonit.

Naime, prema Zakonu o radu radnica može početi koristiti rodiljni dopust 45 dana prije očekivanoga poroda i može ga koristiti do godine dana djetetova života. Za blizance, treće i svako sljedeće dijete radnica može koristiti rodiljni dopust do navršene treće godine djetetova života.

To je ono što je vaše pravo i što vi MOŽETE.

Uz to, radnica obvezno koristi rodiljni dopust u razdoblju od 28 dana prije poroda do šest mjeseci djetetova života (obvezni rodiljni dopust). To je ono što MORATE, ali vi možete naravno koristiti rodiljni dopust i do godine dana djetetova života!

Isto tako, kada prođe šest mjeseci djetetova života (odnosno obvezni dopust), radnica ima pravo raditi polovicu radnoga vremena do navršene jedne godine djetetova života, odnosno za blizance, treće i svako sljedeće dijete može raditi polovicu radnoga vremena do navršene treće godine djetetova života.

Dakle, ako vam je to prvo djete, vi imate pravo koristiti rodiljni dopust do godinu dana djetetova života.

Za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta, radnik koji ga koristi ima pravo na naknadu plaće prema posebnim propisima.

 

A ono što je najvažnije - ZABRANA OTKAZA (ne odnosi se na ugovor o radu na određeno vrijeme AKO je istekao rok na koji je ugovor sklopljen):

 

Zabrana otkaza

 

Članak 77.

 

(1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnoga dopusta, koriš­te­nja prava na rad u skraćenom radnom vremenu roditelja, odnosno posvojitelja, korištenja posvojiteljskoga dopusta i dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju te petnaest dana nakon prestanka trudnoće, odnosno prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne može otkazati trudnici, odnosno osobi koja se koristi nekim od spomenutih prava.

 

(2) Otkaz je ništav ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome pridonese odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugoga ovlaštenog tijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bila sam zaposlena na neodređeno.za drugih 6.mjeseci porodiljnog poslodavac mora dati suglasnost pa prema tome mislim da može dati i otkaz u tom drugom razdoblju.jer ja sam 9.mjeseci na porodiljnom.

mene zanima da li će mi hzzo isplaćivati naknadu do godine dana ili neću više ništa dobiti??!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iva29 je napisao:

bila sam zaposlena na neodređeno.za drugih 6.mjeseci porodiljnog poslodavac mora dati suglasnost pa prema tome mislim da može dati i otkaz u tom drugom razdoblju.jer ja sam 9.mjeseci na porodiljnom.

mene zanima da li će mi hzzo isplaćivati naknadu do godine dana ili neću više ništa dobiti??!!

 

Porodiljnu naknadu čete bez obzira na otkaz ugovora o radu dobivati do kraja. Jer i žene koje su bile prije poroda nezaposlene ostvaruju pravo na porodiljnu naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

bila sam kod odvjetnika.nisu mi smjeli dati otkaz dok sam na porodiljnom.poslala sam žalbu-tek toliko jer znam da od toga neće biti ništa.odgovor na žalbu nisam dobila i sad imam još par dana za pokrenut tužbu, ali spor traje minimalno godinu dana tako da opet ništa!!!!za godinu dana neće više biti ni moje firme...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija