Jump to content

Rok 28.11.


Josipa80

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Imam totalnu zbrku u glavi, napravila sam si medvjeđu uslugu jr sam išla u detalje i sad recimo ZUP, ZUS mislim da nemem pojma ni ono osnovno. Mučim se sa posebnim dijelom - uredsko, to mi je kao posao, ali ipak. :vrti:

A ono što sam prošla prije mjesec dana mislim da više nemam pojma, a nemem vremena ponavljati.

Tako da eto, šta bude.

Drži se!

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položila sam!!!

Bila sam gotova do pola 1, kao i većina moje grupe.

Koliko sam skužila bili smo pdijeljeni u 6 grupa i svaka je imala svoju komisiju. Grupa 1, moja je valjda imala najbolju i super tajnika, mladog gospodina Dukića koji nam je razbijao tremu.

 

USTAV, SUSTAV DRŽ. UPR.

Hrvatski sabor

Ustavni sud

Upravni nadzor

Poslovi državne uprave

Djelokrug ministarstava - poslovi

LOKALNA/SLUŽBENIČKI

Lake povrede i kazne, tko o njima odlučuje

Koje su to jedinice lokalne samouprave (obavezno spomenuti velike gradove)

ZUP/ZUS/UREDSKO

Načela, objasni

Supsidijarna primjena ZUP-a

Stranke u postupku

Sastavni dijelovi rješenja

Glavne knjige

Arhiviranje

POSEBNI DIO UREDSKO

Što sa oštečenom pošiljkom

Sve sa internom dostavnom knjigom

Povjerljive pošiljke

 

Čula sam da su jučer imali strožije ispitivače nego mi danas.

Eto toliko za sad, moram se naspavati i doći sebi!

Pozdrav svima! :palac:

:pljesce::jupii:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i mene. Položila :-D:-D:brije::jupii::jupii::jupii:

Sve u svemu iskustvo je isto, bila sam također u prvoj skupini. Pitanja su nam manje više bila ista. Pitali su najosnovnije i stvarno su se trudili da ne padnemo.

USTAV/SUSTAV

Sabor, pučki pravobranitelj, državno odvjetništvo,koliko ima izbornih jedinica (10, 11 - iseljenici, 12- nacionalne manjine), upravni nadzor, tko donosi uredbu o unutarnjem ustrojstvu tijela državne uprave

EU

osnivački ugovori, ombudsman, faze pregovora

LOKALNA/SLUŽBENICI

jedinice lokalne samouprave, statut, izvori financiranja gradova,uvjeti za prijem u službu, može li se primiti strani državljanin, tko odlučuje o primanju službenika, koje povrede postoje, mjere za lake povrede

ZUP, ZUS/UREDSKO

na koga se primjenjuje ZUP, supsidijarnost, vrste dokaza, javna isprava, dijelovi rješenja, poslovi pisarnice, glavne knjige, gdje se obavlja uredsko poslovanje

posebni dio mi je bio iz EU.

Na posebnom dijelu se sve može prepisati, dogovarati, jedino su kao mobiteli zabranjeni, no neki su se i time služili.

Sretno svima, a ja sad odoh :hrk:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bravo Valery navela si ona pitanja koja sam ja potpuno zaboravila, što nije ni čudo s obzirom u kakvom sam stanju bila. :tilt:

Zaboravila sam spomenuti pitanja iz EU, jer to stvarno nisam nešto znala budući sam inače euroskeptik, pa me to ne zanima, ali eto nekako me žena pustila. :klanja:

Moj dojam je da čak i nisu radili nekakvu veliku razliku između stručnih sprema, iako su na početku pitali i to zapisali.

Isto tako mislim da smo imali veliku sreću sa ispitivačima, jer su pitali osnove. Meni je sad žao što sam učila neke detalje koje nisam trebala i gubila vrijeme, ali eto.

Svima vama koje vas čeka ispit želim da to prođete bez problema. Olakšanje je neizmjeno!

Možda smo napravili cijelu nauku oko tog DSI-a, ali nije na odmet i ovaj forum mi je jako puno pomogao. :misli:

Ako ima kakvih pitanja i ako znam na njih odgovor pomoći ću.

Valery, nadam se da si se naspavala i drago mi je da smo se napokon upoznale i vidjele.

 

Pozdrav svima! :palac:

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cure, prvo čestitke na položenom DSI.

Evo ja se spremam za 18.12., to mi je drugi put da učim, s obzirom da sam prvi poziv imala 23.10. ali nažalost i moja curica i ja odležale smo si tjedan dana bolesne u krevetu.

Meni je sad jedino muka što su mi napravili preveliki razmak između ta dva roka i sad moram sve iznova ponavljati, a nemam više godišnjeg, ostalo mi je samo onih 7 dana što me pripada.

Najveća želja mi je da se riješim ispita i da sve prođe uredu- i reciti da li ispitivači pomažu, primjerice ako se ne možete odmah sjetiti odgovora, da li vas potaknu kakvim potpitanjem ili odmah idu dalje?Tog me najviše strah budući da materije ima mnogo ali nasreću nije teško gradivo (inače sam VSS-građevina, pa sam naučila imati teške ispite)?.

Čestitke još jednom i ukoliko budem imala koje pitanje mogu li Vam se obratiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naši su ispitivači stvarno bili super, pokušali su na sve moguće načine izvući odgovor, ako netko nije znao. Pr. pitanje je bilo Hrvatski sabor, tip se nije mogao sjetiti, pa je onda ispitivač počeo postavljati podpitanja koliko može biti zastupnika, koliko traje mandat, što radi sabor. Sve u svemu ako si imalo učila i to ti je negdje u glavi, ne možeš se ne sjetiti, jer uistinu pomažu. Ako inače skuže da znaš, a negdje malo zapneš neće ti to zamjeriti.

Ne ulaze u neke širine i dubioze, jer znaju da su zakoni toliko manjkavi, da može biti mali milion gluposti.

Jedino smo čuli ( a ja ju imala čast i osobno vidjeti na seminaru) da je gđa. Ruža iz ZUP-a strašna. Ne znam kako se preziva, no nama je laknulo što je nije bilo. No njezin su specijalitet pravnici, tako da se ne moraš bojati. :namiguje:

Ako imaš bilo kakvih pitanja, treba li ti neka skripta, slobodno se javi.

I bez ikakve nervoze, opusti se, nije strašno, završila si faks, koji je bio 100 puta gori od ovoga, ovo je samo usputna smetnja na tvom putu, jedna glupost da te trgne i podsjeti na studentske dane :palac::mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gđa Ruža Šimunec je malo zahtjevnija i drago mi je da smo ju izbjegle (ona pita petkom, zasad), dakle ZUP/ZUS i UREDSKO pritisni malo jače što se tiče ponavljanja čisto radi sigurnosti.Na jednom topiću imaš izvještaj od lisice, gdje piše da ju je pitala gdje se podnosi tužba u upravnom sporu i tko ga vodi, ona je odgovorila sudu, a trebala je reći Upravnom sudu. dakle :vrti:

Ja sam počela učiti krajem 8.mjeseca ali u širinu i malo po malo jer sam skeptična prema skriptama svih vrsta, a to nije trebalo.

A za ponavljanje prije ispita nisam više imala vremena, ali ipak je ostalo nešto u glavi.

Dakle, tih sedam dana i uz obiteljske obaveze bit će ti sasvim dovoljno za sve ponoviti.

I kao što je Valery rekla maksimalno izlaze u susret.

:palac:

Ako te još što zanima, pitaj.

Hvala na čestitkama i drži se!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morska curo još jedan savjet, budući sam vidjela da ti ispit pada u petak (pored onog da malo jače prilikom ponavljanja pritisneš ZUP/ZUS i UREDSKO) iako nisi pravnik po struci, nemoj da "nanjuši" imalo tvoje nesigurnosti ili straha u odgovorima i nastupu. Mogla bi zapiljiti još više u pitanjima.

To ti ja savjetujem, paničarka nad paničarkama! :vrti::smijeh:

Ali, bila sam na seminaru i stekla sam takav dojam plus prijašnje iskustvo sa sličnim ljudima.

Pozdrav! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neka od pitanja s ispita u petak 27.12. Pitanja su konkretna. Ustav i sdu je bilo meni nekako najlaganije, no ako ne znaš....ne znaš. No nije bed, pomažu i nije strašno ako na neko pitanje na znaš odgovor iz prve ili ga ne znaš uopće, naravno osim ako to nisu sva pitanja. Od svake grupe postavljaju 3 4 pitanja po osobi.

 

Sretno!

 

UPRAVNI POSTUPAK

Pojam upravnog postupka ?

Koji su upravni akti u upravnom postupku?

Načelo saslušanja stranke ?

Što je nadležnost?

Što je stvarna nadležnost ? Mjesna?

Sukob nadležnosti ? Tko rješava sukob?

Procesna sposobnost ?

Zakonski zastupnik ?

Tko može biti svjedok?

Dijelovi rješenja ?Zašto u dipozitivu rješenja mora biti navedeno da žalba ne odgađa izvršenje ? (jer je pravilo da odgađa, a ovo je iznimka od pravila, koja mora biti izričito utvrđena u zakonu, i u dispozitivu se mora navesti pravni osnov za to, …tako da stranka bude na vrijeme upoznata)

 

UPRAVNI SPOR

Kako se pokreće upravni spor ?

U kojem sastavu odlučuje upravni sud?

Koje akte donosi upravni sud?

Obvezatnost presude?

 

UREDSKO POSLOVANJE

Što je urudžbeni broj? Koliko rednih brojeva moža biti? (koliko god, dok se ne zaključi predmet)

Glavne uredske knjige ? (upisnici predmeta upravnog postupka tj. za UP I i UP II)

Tko ima ovlasti za izradu žigova i pečata s grbom RH ?Tko donosi rješenje o ovlaštenju za izradu žigova i pečata s grbom RH ?

Tko daje odobrenje za izradu žigova i pečata sa grbom RH ?

Za što se plaćaju upravne pristojbe

Što je to predmetno oslobođenje od plaćanja upravnih prisojbi ?

 

ZAKON O LOKALNOJ I PODRUČNOJ (REGIONALNOJ) SAMOUPRAVI

Što se uređuje Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi se uređuje ?

Što je veliki grad? Koje jedinice obavljaju još poslove izdavanja lokacijskih i građevinskih dozvolo? (županije)

Koji su oblici neposrednog odlučivanja građana?

Koja su tijela jedinice lokalne i područne samoprave? Koje tijelo može otpasti ako ima malo stanovnika u jedinici lokalne samouprave? (izvršno)

 

USTAV REPUBLIKE HRVATSKE

Što je Ustav Republike Hrvatske?

Koje su najviše vrijednosti ustavnog poretka?

Kako je ustrojena vlast u Republici Hrvatskoj? (dioba vlasti)

Što je Hrvatski Sabor?

Koliki je broj zastupnika u Saboru?

Koje su nadležnosti Sabora?

Kakva je snaga međunarodnih ugovora?

Tko može osnovati političku stranku? Kako se osniva?

 

DRŽAVNI SLUŽBENICI I NAMJEŠTENICI

Što se uređuje Zakonom o državnim službenicima i namještenicima?

Nalozi? S kojim načelom je povezana dužnost postupanja po nalogu? (načelo hijerarhijske podređenosti)

Ocjenjivanje? Koliko osoba sudjeluje u ocjenjivanju? (4, službenik nadređeni, njegov nadređeni i čelnik tijela)

 

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

Koja su tijela državne uprave?

Tko obavlja poslove državne uprave u prvom stupnju?

Koje poslove rade tijela državne uprave?

Koje su vrste provedbenih propisa i što se njima uređuje? Da li se objavljuju u Narodnim novinama?

Tko ih donosi?

Tko vrši inspekcijski nadzor? (inspektori i druge ovlaštene osobe)

Koje su upravne organizacije u sastavu ministarstva?

Tko stoji na čelu tijela državne uprave? Ministarstva, državnih upravnih irganizacija, središnjih državnih ureda, ureda državne uprave?

 

EUROPSKA UNIJA

Ustavni temelj EU?

Schengenski sporazum?

Koje su faze pregovora o pristupanju? (screening i pregovaranje o poglavljima) Što je screening?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo i mene da se kratko javim

 

položio sam i ja 28.11. i mogu reći da nije ništa strašno, ipak ne može se proći ako se nije učilo.

 

ja sam bio u grupi broj 5, i nakon pismenog dijela, relativo brzo smo išli od vrata do vrata, a ja sam bio gotov u 11.45.

 

pitanja su i meni bila uglavnom ista kao što su već i navedena

 

na kraju mogo reći, ful je dobar osjećaj nakon što se položi ispit.

 

sretno svima, posebno sanji i mariji u subotu 05.12.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio i ja na ispitu 28.11. u Grupi 4. Nije bilo strašno iako su neke kolege iz grupe imali probleme na posebnom dijelu probleme. EU, Ustav - SDU, Lokalna i SO, te na kraju ZUP-ZUS-Uredsko poslovanje. Sve oke, jedino je ispitivačica iz Lokalne - Sluzbenickih odnosa bila malo nervozna. Mislim da smo prvi bili gotovi, vec oko 11 ipo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

galamala imam jedno pitanje za tebe. naime kolegica mi ima ispit u petak i muči ju ovo pitanje koje si napisala za lokalnu samoupravu

"Koje tijelo može otpasti ako ima malo stanovnika u jedinici lokalne samouprave? (izvršno)"

Je li sigurno odgovor izvršno? Naime nema nam to nikakve logike :misli: Ja sam pokušala naći odgovor, ali ne znam gdje ga tražiti? Ako netko zna, pliz javite se, hitno je :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno, ni ja to nisam nigdje našla to pitanje, bilo je pitanje ili ili, razmišljam kako je predstavničko tijelo prebitno, pa sam to eliminirala i ostalo mi izvršno tijelo i bilo je točno.

 

Kasnije sam tražila i našla samo nešto slično, ali se odnosilo na poglavarstvo kojeg više nema. Tako da ni meni nije jasno otkud to pitanje i gdje je odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija