Jump to content

tutorstvo/skrbništvo nad starijom osobom


kdosen

Preporučene objave

molim pomoć,

 

Mlađe sestre su našeg oca smjestile u duševnu bonicu sa sumnjim u deminenciju. Sumnjam u tu dijagnozu jer prilažu samo nalaz iz hitne bez ikakve druge dokumentacije. Otac ima 71 godinu, u poslijednje dvije godine proživio je strašne traume, suicid sina (sam se zapalio i podlegao ozljedama), vidio je sina takvog..supruga (naša majka) umrla je prije 6 mjeseci, ostao je sam, nije se obazirao na naše molbe da dođe živjeti kod nekoga od nas. Ja osobno sam to htjela prije dvije godine, da dođu i on i mama jer su mi djeca odrasla i imam mjesta, svi su mi suglasni i njegovateljica sam po struci. Odbijali su radi propagande o gradu u kojem živim (vukovar), jer su se bojali ne znam ni sama čega. Otac je sad u bonici svjestan gdje se nalazi i šta će biti s njim, hoće sad kod mene, ja bih to rado prihvatila, ali se bojim da se 15 dana ne predomisli i da ne izgubi mjesto u domu za psihičke bolesnike, ako mu se stanje naglo pogorša. Naglašavam da mi je otac uvijek bio priseban, nije pokazivao nikakve znakove psihičkih smetnji, zanima me da li mu se može nametnuti skrbnik, na temelju čega, da li može samo na osnovu njegove starosti. (postupak tutorstva je u tijeku jedne druge sestre)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

CZSS je najvjerojatnije pokrenuo postupak za lišavanje poslovne sposobnosti vašeg oca.

 

Zdravstvene ustanove dužne su na zahtjev centra za socijalnu skrb ili po službenoj dužnosti dostaviti podatke centru za socijalnu skrb o duševnim smetnjama i drugim uzrocima radi kojih osoba nije sposobna brinuti se o svojim pravima i interesima.

 

Sud će u izvanparničnom postupku punoljetnu osobu koja zbog duševnih smetnji ili drugih uzroka nije sposobna brinuti se o osobnim potrebama, pravima i interesima ili koja

ugrožava prava i interese drugih osoba, djelomice ili potpuno lišiti poslovne sposobnosti.

 

Sud treba pribaviti stručno mišljenje liječnika vještaka o zdravstvenom stanju osobe za koju je pokrenut postupak lišenja poslovne sposobnosti i o utjecaju tog stanja na njezine sposobnosti zaštite svih ili pojedinih osobnih potreba, prava i interesa te na ugrožavanje prava i interesa drugih osoba.

 

Odlukom o djelomičnom lišenju poslovne sposobnosti sud će odrediti mjere, radnje i poslove koje osoba nije sposobna samostalno poduzimati, primjerice raspolagati imovinom,

plaćom ili drugim stalnim novčanim primanjima, upravljati imovinom itd.

 

Centar za socijalnu skrb osobi o kojoj je pokrenut postupak za lišenje poslovne sposobnosti imenuje posebnog skrbnika na kojeg se primjenjuju odredbe o skrbništvu za

posebne slučajeve.

 

Osobu koju je sud djelomice ili potpuno lišio poslovne sposobnosti centar za socijalnu skrb stavit će pod skrbništvo i imenovati joj skrbnika u roku od trideset dana od pravomoćnosti

sudske odluke.

 

Za osobe lišene poslovne sposobnosti liječnik primarne zdravstvene zaštite dužan je svake tri godine na zahtjev centra za socijalnu skrb dostaviti mu mišljenje o stanju zdravlja štićenika s obzirom na razlog lišenja poslovne sposobnosti.

 

Skrbništvo prestaje kad sudska odluka o vraćanju poslovne sposobnosti postane pravomoćna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala lijepo na odgovoru,

 

pitala bih još nešto

 

danas sam razgovarala s liječnikom mog oca u toj duševnoj bolnici. Nema naznaka agresivnosti, samo je omamljen lijekovima i u jako lošem stanju. Čekaju CT da bi dijagnoza bila konačna. On mi nešto pokušava reći, ja ga ne razumijem. Željela bih da mi se javi netko tko je imao sličan problem. Naglašavam da nas ima petero djece, ja se razilazim u mišljenju od ostalih četvero. Ne znam šta da radim,da će za sve biti kasno i da neće ni dočekati riješenje od centra za socijalnu skrb, a kamloli sudsku odluku. Da li, ako sam ja sama protiv očevog boravka u duševnoj bolnici imam ikakve šanse da nešto postignem, jer su ostali da on tamo ostane i sve prepuštaju vremenu, a ja vidim da vremena nema.

 

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kdosen je napisao:

...Željela bih da mi se javi netko tko je imao sličan problem. Naglašavam da nas ima petero djece, ja se razilazim u mišljenju od ostalih četvero. Ne znam šta da radim,da će za sve biti kasno i da neće ni dočekati riješenje od centra za socijalnu skrb, a kamloli sudsku odluku. Da li, ako sam ja sama protiv očevog boravka u duševnoj bolnici imam ikakve šanse da nešto postignem, jer su ostali da on tamo ostane i sve prepuštaju vremenu, a ja vidim da vremena nema.

 

unaprijed hvala

 

Postovana,

Misljenje lijecnika - psihijatra tj. njegova preporuka za eventualno pokretanje postupka oduzimanja trajne ili djelomicne poslovne sposobnosti je vrlo vazno, kao i pitanje tko je od clanova obitelji u mogucnosti Vasem ocu najbolje osigurati (24 h) skrb i njegu.

Imate pravo znati kakvi lijekovi su Vasem ocu administrirani. U skladu sa Zakonom o zastiti pacijenata (naci cete ga u Propisima Legalisa), imate pravo i na drugo lijecnicko misljenje npr. neurologa.

Takodjer, u svezi Vasih sumnji oko demencije, tretmana iste i mogucih pravnih implikacija i savjeta mozete se obratiti i Udruzi za alzheimer (www.alzheimer.hr).

U skladu s Obiteljskim zakonom kao kcer Vaseg oca teoretski se nalazite u jednakopravnoj ulozi s Vasim sestrama. Da bi bilo tko od Vas postao privremeni (dok traje postupak oduzimanja poslovne sposobnosti) ili trajni (po sudski pravomocnoj presudi) skrbnik, potrebna je (i) Vasa pismena suglasnost. A morala bi se, ukoliko je to zdravstvenim stanjem potencijalnog sticenika omoguceno, postivati zelja Vaseg oca o tome koga zeli za skrbnika.

Dobronamjerno Vam savjetujem da posjetite navedeni Centar u kojem je pokrenut postupak te nadasve smirenim i uravnotezenim nastupom zatrazite uvid u predmet. Ako mozete, posavjetujte se i s nekim specijaliziranim odvjetnikom obzirom da problem koji Vas muci zadire duboko u podrucje etike (ne samo) u psihijatriji, a o cemu cete najvise naci sami na internetu nego nazalost u bilo kojoj drugoj nadleznoj instituciji.

LP

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja lijepo molim pomoć u vezi ove teme. Moja teta je prije cca dva mjeseca imala težak moždani udar. Oduzeta joj je jedna strana, dakle nepokretna je,ne može govoriti. Sada je kod kuće , bratić se brine o njoj. Ima muža, međutim nisu u dobrim odnosima, već godinama on živi na jednoj etaži, oni( teta i bratić) na drugoj etaži kuće. Muž daje novac za režije, kuhaju svaki za sebe... Uglavnom pitanje je: pošto još nitko nije ništa poduzeo službeno da se za tetu utvrdi poslovna nesposobnost, tko to mora pokrenuti, ja mislim da sami preko centra za soc. skrb, ali nisam sigurna da li sam u pravu. Ako ništa ne poduzmu, da li mogu snositi kakve pravne poslijedice, naročito u slučaju da ona umre? I konačno da li se skrbnik dodjeljuje po nekoj logici , zahtjevu? Naime bratić se 24 sata dnevno brine o mami, hrani ju, pere sve kaj treba.Da li bez obzira na to centar automatikom dodjeljuje skrbništvo mužu i kakave su pravne poslijedice.Ako sin dobije skrbništvo da li muž mora pomagati financijski obzirom da teta ima jako malu mirovinu, a bratić je nezaposlen.Troškove pelena i ostalog potrošnog materijala da ne spominjem jer ono kaj se dobi preko HZZO nije dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dobar dan!

I ja trebam pomoć u vezi skrbništva nad punoljetnom osobom.Bit ću skrbnik punoljetnoj,duševno bolesnoj osobi.Raspitala sm se i upućena sam u svoje obveze kao skrbnik a sad me zanimaju prava.Da li se štićenikov stan može prodati i tim novcem kupiti kuća gdje bi zajedno živjeli?Zanima me što se događa sa imovinom štićenika nakon njegove smrti?Da li ostaje skrbniku ili ne?da li je moguće to nekako pravno napraviti,pošto se sa štićenikom ne može sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju?Inače,štićenik je član moje šira obitelji.

Molim vas pomoć

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Molim Vas za pomoć.

 

dvije godine sam pomagala starici koja živi sama. Nisam sklapala ugovor o doživotnom uzdržavanju. Starica prije tjedan dana pala i hitna pomoć ju dopremila u bolnicu Jankomir. Sa dijagnozom progresivne demencije Centar za socijalnu skrb pokreće postupak lišenja poslovne sposobnosti i kako sam saznala od socijalne radnice centra trajno će smjestiti staricu u ustanovu.

Starica ne želi ići u ustanovu hoće da potpišemo ugovor o doživotnom uzdržavanju međutim na CZSR to ne dozvoljavaju navodno da njen potpis nije pravovaljan.

Starica se boji da će ju na silu smjestiti u dom moli me za pomoć.Šta da radim i kome da se obratim kako bi joj pomogla.

Voljna sam skrbiti za nju i u mene ima puno povjerenje.

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dobar dan!Trebam pomoć-majka psihički bolesnik živjela kod mene otkako sam shvatila da više ne može sama i jedno vrijeme je bilo sve ok no međutim pogoršanjem stanja preporučili su nam lječilište "Strmac" i odvezla sam ju tamo no međutim socijalna radnica kaže da ju se mora lišiti radne sposobnosti i preuzeti skrbništvo nad njom.E sad odakle da krenem i di da se obratim-prvi put se susrećem s tim pitanjem,a ona ima samo mene.pomagajte molim vas

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Može li se neku osobu prisiliti da bude skrbnik osobi lišenoj poslovne sposobnosti?pa čak ako je lišenoj osobi to sin koji nikako ne želi biti skrbnik???sin govori da bi mu se to skrbništvo iznimno teško se odrazilo na njegovo psihofizičko zdravlje...može li centar za socijalnu skrb njega prisilit??osoba je na početku bila pristala (prije okončanja postupka lišavanja poslovnesposobnosti) pismeno biti skrbnik ali u međuvremenu vidjela je da to jako utječe na njeno zdravlje i normalno funkcioniranje????djelatnici centra tvrde da oni sina mogu PRISILIT na to da bude skrbnik???što vi mislite????molim odgovorite mi!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Molim pomoć!

Da li skrbnik ima pravo na bolovanje na temelju skrbništva od CZSS-a? Znači ako je potrebno ići na specijalističke preglede u bolnice zbog štićenikovog zdravlja, mogu li na temelju toga tražiti bolovanje(obzirom da na poslu radi toga nemogu izaći niti dobiti godišnji)? I kome se trebam obratiti, ako je to moguće naravno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija