Jump to content

ortački ugovor


kira

Preporučene objave

Imam registrirani obrt, htio bih u taj postojeći obrt ugovorom "uključiti" još jednu osobu budeučeg ortaka, to znači da bih trebao napraviti ugovor o ortakluku.

Lijepo molim ako je moguće da mi netko pošalje primjerak takvog ugovora, ili pak mogu koristiti "klasnični" ugovor o ortakluku.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kira je napisao:

Imam registrirani obrt, htio bih u taj postojeći obrt ugovorom "uključiti" još jednu osobu budeučeg ortaka, to znači da bih trebao napraviti ugovor o ortakluku.

Lijepo molim ako je moguće da mi netko pošalje primjerak takvog ugovora, ili pak mogu koristiti "klasnični" ugovor o ortakluku.

Hvala

 

evo jedan primjer koji je naravno podložan promjenama ovisno o vrsti ortakluka, a i ovaj post spada u trgovačko pravo :)

 

Ugovor o ortakluku radi zajedničkog obavljanja obrta

 

Na osnovu članka 37. Zakona o obrtu uz primjenu odredaba Zakona o obveznim odnosima ugovorne strane i to:

 

........................... iz ......................... ulica ........................ broj .......

 

........................... iz ......................... ulica ........................ broj .......

 

zaključili su dana ..................... u .......................... ovaj

 

UGOVOR O ORTAKLUKU

 

radi zajedničkog obavljanja obrta

 

Članak 1.

 

Ovim ugovorom o ortakluku radi zajedničkog obavljanja obrta (dalje u tekstu: ugovor) ugovorne strane se udružuju radi zajedničkog obavljanja obrta i ovim ugovorom uređuju:

 

- zajedničku tvrtku i sjedište zajedničkog obrta,

 

- djelatnosti koje se u zajedničkom obrtu obavljaju,

 

- unošenje i visinu ortačkih uloga u zajednički obrt,

 

- poslovodstvo i zastupanje zajedničkog obrta,

 

- odgovornost za štetu,

 

- sudjelovanje obrtnika u dobiti i gubitku zajedničkog obrta,

 

- istup, isključenje ortaka iz zajedničkog obrta,

 

- pristupanje i istupanje iz zajedničkog obrta,

 

- prestanak zajedničkog obrta i dioba zajedničke imovine

 

TVRTKA

 

Članak 2.

 

Zajednički obrt koji se obavlja temeljem ovog ugovora posluje pod zajedničkom tvrtkom ................…………………………..

 

SJEDIŠTE

 

Članak 3.

 

Sjedište zajedničkog obrta pod tvrtkom ..................... je u ...................... ulica .................... broj ..............

 

DJELATNOST ZAJEDNIČKOG OBRTA

 

Članak 4.

 

Djelatnost ovog zajedničkog obrta su:

 

..................................

 

..................................

 

...............................…

 

…………………………

 

ORTAČKI ULOZI

 

Članak 5.

 

Ortaci su suglasni da radi zajedničkog obavljanja obrta unose u zajednički obrt slijedeće ortačke uloge:

 

1 ............................ unosi poslovni prostor u ...................... ulica ................... broj ...... koji se sastoji od ................. prostorija, hodnika s wc-om i kupatilom ukupne površine ............. m2, te dvorišta ukupne površine od ............. m2 čija je procijenjena vrijednost .................. kn, kao i opremu potrebnu za obavljanje obrta ................. u cijelosti procijenjene vrijednosti od ...................... kn. Prileže popis opreme i cijena.

 

2. ............................. unosi opremu potrebnu za obavljanje obrta u cijelosti procijenjene vrijednosti od .................... kn, a prilaže popis i cijenu opreme, te kamion od 7 tona sa prikolicom i kombi volkswagen ukupno procijenjene vrijednosti ...................... kn.

 

3. ................................ unosi opremu potrebnu za obavljanje obrta ....................... u cijelosti procijenjene vrijednosti ....................... kn te novčani ulog od ..................... kn.

 

4. ................................. unosi opremu potrebnu za obavljanje obrta u cijelosti procijenjene vrijednosti ......................... kn te novčani ulog od .......................... kn.

 

POSLOVODSTVO I ZASTUPANJE

 

Članak 6.

 

Pravo na vođenje poslova zajedničkog obrta i pravo na zastupanje pripada samo 4. ………………. obrtniku kao punomoćniku, a ostala trojica imaju pravo nadzora nad poslovanjem ortakluka, što znači da mogu zahtijevati izviješće o poslovima ortakluka i pravo uvida u poslovne knjige, te u druge isprave.

 

ODGOVORNOST ZA ŠTETU

 

Članak 7.

 

Svaki od ortaka obrtnika odgovoran je za štetu koju nanese zajedničkom obrtu izuzev ako ne dokaže da je do štete došlo bez njegove krivnje.

 

DOBIT I GUBITAK

 

Članak 8.

 

Svaki od obrtnika ima pravo na jednak udio u dobiti, ali i u gubitku zajedničkog obrta.

 

Kako je ovaj ugovor potpisan kao ugovor o dugoročnim poslovima koji donose godišnji prihod, polaganje računa i podjela dobiti vršit će se krajem svake poslovne godine kao i kod svakog takovog ortakluka.

 

OTKAZI I ISKLJUČENJE

 

Članak 9.

 

Svaki od ortaka može otkazati ovaj ugovor u bilo koje doba. Međutim, otkaz ugovora ne može se dati u nevrijeme ili na štetu ostalih ortaka.

 

Svaki od ortaka koji otkaže ovaj ugovor suprotno od odredbe iz prethodnog stavka odgovara ostalim ortacima – obrtnicima za štetu koja im zbog toga nastane.

 

Članak 10.

 

Iz ovog ortakluka može se isključiti ortak ako za to postoje važni razlozi. To su prije svega povreda bitne obveze iz ovog ugovora, potpuno ili djelomično oduzimanje poslovne sposobnosti ili gubitka povjerenja zbog učinjenog kažnjivog djela.

 

Odluka o isključenju može biti donesena samo po svim ostalim ortacima jednoglasno.

 

PRISTUPANJE ZAJEDNIČKOM OBRTU I ISTUPANJE IZ NJEGA

 

Članak 11.

 

Ovom zajedničkom obrtu može pristupiti novi ortak – obrtnik.

 

Da bi moglo doći do pristupanja novog ortaka – obrtnika potrebna je suglasnost svih postojećih ortaka – obrtnika potpisnika ovog ugovora.

 

Prilikom pristupanja novog ortaka – obrtnika zajedničkom obrtu obavezno se zaključuje aneks ovom ugovoru.

 

Aneksom iz prethodnog stavka uređuje se ortački ulog novog ortaka, kao i sva druga pitanja od interesa za obavljanje zajedničkog obrta.

 

Aneks stupa na snagu i primjenjuje se od dana stavljenih potpisa.

 

Članak 12.

 

Svaki od ortaka – obrtnika može istupiti iz zajedničkog obrta. Na istupanje ortaka – obrtnika iz ortakluka primjenjuju se odredbe ovog ugovora o otkazu ugovora odnosno aneksa.

 

Članak 13.

 

U slučaju da zajedničkom obrtu pristupi novi obrtnik – ortak ili ako iz zajedničkog obrta istupi postojeći ortak, obrtnik obavljanje zajedničkog obrta se nastavlja.

 

Istupanje ortaka – obrtnika iz zajedničkog obrta i/ili pristupanje novih ortaka – obrtnika zajedničkom obrtu prijavljuje se nadležnom uredu radi upisa u obrtni registar.

 

PRESTANAK UGOVORA

 

Članak 14.

 

Ovaj ugovor prestaje:

 

- sporazumom strana (ortaka),

 

- propašću zajedničke imovine,

 

- ostvarenjem zajedničkog cilja odnosno utvrđenjem da je ostvarenje zajedničkog cilja postalo nemogućim,

 

- protekom vremena na koje je zaključen ugovor o ortakluku,

 

- istupom dvojice ortaka.

 

DIOBA ZAJEDNIČKE IMOVINE

 

Članak 15.

 

Nakon utvrđenja da je ortakluk prestao ortaci pristupaju diobi zajedničke imovine.

 

Iz zajedničke imovine se najprije podmiruju dugovanja ortakluka. Nakon podmirenja zajedničkih dugovanja vraćaju se ortacima ulozi, a nakon toga što ostane dijeli se ortacima prema načelu podjele dobiti, a ukoliko to nije posebno određeno na jednake dijelove.

 

ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 16.

 

Ovaj ugovor zaključuje se na neodređeno vrijeme.

 

Sve izmjene i dopune ovog ugovora važit će pod nazivom aneks samo onda ako su sačinjene u pisanoj formi i u istom broju primjeraka kao ovaj ugovor.

 

Članak 17.

 

Ovaj ugovor stupa na snagu i primjenjuje se od dana potpisa, kao što to vrijedi i za sve anekse ovog ugovora.

 

Ugovor se zaključuje u 5 istovjetnih primjeraka i to za svakog obrtnika – ortaka po jedan i jedan primjerak se prilaže nadležnom uredu prilikom upisa zajedničkog obavljanja obrta u obrtni registar.

 

Isto pravilo iz stavka 2. ovog članka primjenjuje se na anekse ovog ugovora.

 

Potpisi obrtnika – ortaka:

 

1.

 

2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
  • 8 godina kasnije...

Moraju li osobe koje su ortaci imati zajedničko sjedište obrta? Jer ja recimo imam paušalni obrt, i imam kolegicu s kojom bih mogla djeliti troškove i obveze,djelatnosti su nam slične, no moje sjedište je na adresi na kojoj živim i radim. Ona također radi od kuće, ali njezina adresa je različita od moje, u istom smo gradu. Kako bi se to moglo izvesti? Također pitanje, ne znam jesam li dobro shvatila, u slučaju ortaka, plaća se pola pola doprinosa, ili svaka za sebe mora cijele doprinose platiti? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 25. 03. 2022. at 20:16, Sara1993 je napisao:

Moraju li osobe koje su ortaci imati zajedničko sjedište obrta? Jer ja recimo imam paušalni obrt, i imam kolegicu s kojom bih mogla djeliti troškove i obveze,djelatnosti su nam slične, no moje sjedište je na adresi na kojoj živim i radim. Ona također radi od kuće, ali njezina adresa je različita od moje, u istom smo gradu. Kako bi se to moglo izvesti? Također pitanje, ne znam jesam li dobro shvatila, u slučaju ortaka, plaća se pola pola doprinosa, ili svaka za sebe mora cijele doprinose platiti? 

zajednički obrt mora biti na jednoj adresi, na kojoj se dogovorite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija