Jump to content

Moja radna prava


Afrika

Preporučene objave

trebam pomoć!

 

Skratka zaposlila se u maloj firmi, rasturili me u mjesec dana, razboljela se burnout + teže dijagnoze itd.

 

1) da li mi poslodavac može dati otkaz prvog radnog dana nakon bolovanja?

2) U ZOR-u Čl. 82 pravo povratka na posao nakon što je ustanovljeno da je čovjek radno sposoban, ali više ne postoji potreba za obavljanje tih poslova, poslodavac je dužan ponuditi nešto drugo, ali nitko ne navodi ništa za uvjete, određeno, neodređeno, da li plaća ostaje ista ili je mogu smanjiti itd.?

3) da li se burnout smatra - profesionalnom bolešću?

4) Da li mogu pregovarati da odradim GO iz 2009 i dio 2010 nakon BO, pa na otkazni rok?

5) da li nakon BO mogu tražiti otpremninu (radni staž + vrijeme provedeno na BO)?

6) ako dogovorimo stimulativnu otpremninu i bez otkaznog roka da li to ovisi o međusobnom dogovoru ili postoji neka referentna tablica? (firma nema kol. Ugovor)

7) koliko iznosi jednokratna pomoć za osobe koje su na bolovanju dulje od 90 dana po godini ili to ovisi od firme do firme?

8) da li me firma mora obavjestiti prije ukidanja doprinosta ili to oni mogu sami, naime u interesu mi je koristiti GO, a to ne mogu ako me skinu?

 

Evo mislim da je to to!

Zaista bi cijenila za pomoć!

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Afrika je napisao:

trebam pomoć!

 

Skratka zaposlila se u maloj firmi, rasturili me u mjesec dana, razboljela se burnout + teže dijagnoze itd.

 

1) da li mi poslodavac može dati otkaz prvog radnog dana nakon bolovanja?

2) U ZOR-u Čl. 82 pravo povratka na posao nakon što je ustanovljeno da je čovjek radno sposoban, ali više ne postoji potreba za obavljanje tih poslova, poslodavac je dužan ponuditi nešto drugo, ali nitko ne navodi ništa za uvjete, određeno, neodređeno, da li plaća ostaje ista ili je mogu smanjiti itd.?

3) da li se burnout smatra - profesionalnom bolešću?

4) Da li mogu pregovarati da odradim GO iz 2009 i dio 2010 nakon BO, pa na otkazni rok?

5) da li nakon BO mogu tražiti otpremninu (radni staž + vrijeme provedeno na BO)?

6) ako dogovorimo stimulativnu otpremninu i bez otkaznog roka da li to ovisi o međusobnom dogovoru ili postoji neka referentna tablica? (firma nema kol. Ugovor)

7) koliko iznosi jednokratna pomoć za osobe koje su na bolovanju dulje od 90 dana po godini ili to ovisi od firme do firme?

8) da li me firma mora obavjestiti prije ukidanja doprinosta ili to oni mogu sami, naime u interesu mi je koristiti GO, a to ne mogu ako me skinu?

 

Evo mislim da je to to!

Zaista bi cijenila za pomoć!

hvala

 

Pooooooooooozzzz Afrika,

pogledaj svoj PM. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Afrika je napisao:

trebam pomoć!

 

Skratka zaposlila se u maloj firmi, rasturili me u mjesec dana, razboljela se burnout + teže dijagnoze itd.

 

1) da li mi poslodavac može dati otkaz prvog radnog dana nakon bolovanja?

2) U ZOR-u Čl. 82 pravo povratka na posao nakon što je ustanovljeno da je čovjek radno sposoban, ali više ne postoji potreba za obavljanje tih poslova, poslodavac je dužan ponuditi nešto drugo, ali nitko ne navodi ništa za uvjete, određeno, neodređeno, da li plaća ostaje ista ili je mogu smanjiti itd.?

3) da li se burnout smatra - profesionalnom bolešću?

4) Da li mogu pregovarati da odradim GO iz 2009 i dio 2010 nakon BO, pa na otkazni rok?

5) da li nakon BO mogu tražiti otpremninu (radni staž + vrijeme provedeno na BO)?

6) ako dogovorimo stimulativnu otpremninu i bez otkaznog roka da li to ovisi o međusobnom dogovoru ili postoji neka referentna tablica? (firma nema kol. Ugovor)

7) koliko iznosi jednokratna pomoć za osobe koje su na bolovanju dulje od 90 dana po godini ili to ovisi od firme do firme?

8) da li me firma mora obavjestiti prije ukidanja doprinosta ili to oni mogu sami, naime u interesu mi je koristiti GO, a to ne mogu ako me skinu?

 

Evo mislim da je to to!

Zaista bi cijenila za pomoć!

hvala

 

Afrika draga,

napisao sam ti odgovor al ga je nekaj "pojelo" pa idemo iz početka.

 

ad.1. Poslodavac može sa tobom prekinuti ugovor o radu za vrijeme i nakon privremene nesposobnosti za rad jer je takav naćin odredio Zakon o radu čl.110.

Načini na koje on to može učiniti su sljedeći:

a.prema čl.113 otkaz ugovora o radu iz poslovno ili osobno uvijetovanih razloga

b.prema čl.114 izvanredni otkaz ugovora o radu radi skrivljenog ponašanja radnika

c.sporazumom

Bilo kakav otkaz je zabranjen prilikom trodnoće,povrede na radu i još u nekim slučajevima prema čl.77 ZOR-a.

 

ad.a.prema tvom pisanju je najvjerojatniji način kako će tvoj poslodavac tebi otkazati ugovor o radu. Kad i ako ti otkaže on taj svoj otkaz mora obrazložiti OPRAVDANIM razlozima. To će vjerojatno biti priče o smanjenju poslovnih efekata radi recesije i krize i bla..bla. To naravno i može biti tako ali ti imaš pravo na ZAŠTITU prava u roku od 15 dana,najboje odmah po primitku otkaza,pismeno ,poštom sa povratnicom, u kojem ćeš osporiti njegove opravdane razloge za otkaz pogotovo ako ti ne ponudi drugo radno mjesto odnosno ako ti prema Zakonu o radu ne ponudi novi ugovor o radu sa IZMJENJENIM uvijetima što je njegova obveza prije otkazivanja prema čl.82 koji si spominjala(taj novi ugovor ti možeš ali i ne moraš prihvatiti u roku od 8 dana ako ti ga dostavi. ako ne prihvatiš onda slijedi dalje kao što sam ti predhodno opisao.)U toj Zaštiti prava navest ćeš i sve ostalo što smatraš važnim kako bi zadržala svoje radno mjesto. Ukoliko te je maltretirao,šikanirao navest ćeš da je povrijedio tvoja prava prema čl.30 ZOR-a koji govori o zaštiti dostojanstva radnika (pročitaj nn137/04 Zakon o radu) te da ćeš ukoliko ne udovolji tvom zahtjevu da te ostavi na poslu Zaštitu prava tražiti putem nadležnih državnih institucija.

Poslodavac ti na Zaštitu prava može ali i ne mora odgovoriti u roku od 15 dana. Ne odgovori li ili odgovori negativno ti ćeš zaštitu prava morati tražiti putem suda.

Istovremeno se obrati inspekciji rada i iznesi sve nepravilnosti koje smatraš da su se dogodile vezano za tvoj slučaj a i koje se događaju općenito vezano za radne odnose i poslovanje (rad na crno,neprimjena zaštitnih sredstava ilisl.)u tvojem "praduzeću".

Kad bi i prihvatila ovakav otkaz ugovora o radu istim stjećeš pravo naknade na zavodu za zapošljavanje ka o i na otpremninu ukoliko si kod tog poslodavca radila duže od dvije godine.

 

ad.b. izv.otkaz nećemo raspravljati jer prema tvom postu on nije u opciji.

 

ad.c. Sporazumni raskid ugovora o radu NIKAKO ne smiješ potpisati jer tako gubiš prava na zavodu za zapošljavanje.

 

ad.2. Sam ti opisao prethodno kao ponudu novog ugovora sa IZMJENJENIM uvijetima prema čl.82.ZOR-a. Ti pitaš o uvijetima ugovora. ZOR to ne propisuje. To je stvar poslodavca i on će postaviti uvjete,koji sigurno neće biti boli nego dosadašnji jer onda nebi bilo razloga da ti nudi novi ugovor sa novim uvijetima.ZOR je predvidio ovu obvezu poslodavca upravo radi radnika da mu omogući da ipak ostane raditi. Na tebi je da to prihvatiš ili ne. Daljnji tijek ti je opisan.

 

ad.3. Teško da se burn out smatra profesionalnom bolešću. Pa kad bi se i smatrao to bi ustanovio tvoj lječnik medicine rada i tI bi na bolovanju bila kao na bolovanu radi povrede na radu. A to nisi.Ta je dijagnoza posljedica mobbinga na radnom mjestu. Preporučam ti da se obratiš Udruzi mobbing.hr. Oni imaju svoje pravnike koji će te savjetovati( uvijet je da budeš član).

 

ad.4. Pitaš: mogu li pregovarati da koristim GO za 2009 i 2010 g? Ne razumijem šta pregovarati?

Ti imaš pravo koroštenja GO za 2009g. koje istječe 2010 u mjesecu lipnju.

Dakle kad se vratiš na posao prvo traži godišnji odmor i poslodavac ti ga mora dati i naravno platiti pod prijetnjom zapriječene novčane kazne s obzirom da je to tvoje pravo iz ZOR-a.

Na godišnji za 2010 nemaš pravo. Pa pobogu ženo nije još ni poćela Nova godina.

Otkazni rok će poćeti teći kad i ako dobiješ otkaz. To sam ti sve već opisao prathodno.

 

ad.5. Za otpremninu sam ti rekao prethodno.

 

ad 6. nema nikakove tablice za stimulativnu otpremninu to je stvar sporazuma između tebe i poslodavca. ZOR propisuje samo minimalnu otpremninu koju ti poslodavac MORA isplatiti za svaku CIJELU godinu staža kod njega ako si radila min.dvije godine i ona iznosi cca 1/3 prosječnog primanja unatrag tri zadnja mjeseca X cijele godine staža kod tog poslodavca.

 

ad.7.S obzirom da sam ti objasnio što ćeš kad dobiješ otkaz i kako ćeš sa GO onda je slijedom jasno da ćeš dokumente,odjavu sa mirovinskog i socijalnog te radnu knjižicu, dobiti sa danom prekida tvog radnog odnosa a to će biti po korištenju GO i odrađivanja otkaznog roka.

 

Eto to bi bilo to. Nadam se da sam udovoljio tvojoj "radoznalosti". :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super super hvala na detaljnim odgovorima, no ipak ima jos poneki neodgovoreni, pa bi fakat zamolila za jos malo pomoci:

- da li znate koliko iznosi jednokratna godisnja pomoc za osobe na BO dulje od 90 dana?

- da li u otpremninu ulzi i period proveden tijekom olovanja? (pretpostavljam da da, jer sam cijelo vrijeme jos prijvljena u firmi)

- ovo za GO u 2010, me zanimalo da li ga mogu koristiti ukoliko se npr. 6.1 pojavim na poslu, dobim otkaz itd, trazim godisnji, otkazni rok i da li prije otkaznog roka mogu jos iskoristiti dio 2010 GO? To je zapravo bilo moje pitance.

 

Zahvaljujem jos jednom hvala na pomoci i Sretan Bozic i Nova!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Afrika je napisao:

Super super hvala na detaljnim odgovorima, no ipak ima jos poneki neodgovoreni, pa bi fakat zamolila za jos malo pomoci:

- da li znate koliko iznosi jednokratna godisnja pomoc za osobe na BO dulje od 90 dana?

- da li u otpremninu ulzi i period proveden tijekom olovanja? (pretpostavljam da da, jer sam cijelo vrijeme jos prijvljena u firmi)

- ovo za GO u 2010, me zanimalo da li ga mogu koristiti ukoliko se npr. 6.1 pojavim na poslu, dobim otkaz itd, trazim godisnji, otkazni rok i da li prije otkaznog roka mogu jos iskoristiti dio 2010 GO? To je zapravo bilo moje pitance.

 

Zahvaljujem jos jednom hvala na pomoci i Sretan Bozic i Nova!

 

Afrika draga

i ja tebi želim sve najbolje za nastupajuće blagdane.

Ali moram te malo zašpotati. Otvotila si dvije teme za istu stvar pa pogledaj svoju drugu temu mala Sue ti je iscrpno odgovorila.

Joj joj kaj bum ja sa tobom? Ništ. Bum ti oprostil.

Budi zdravo i veselo. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija