Jump to content

Uknjizenje stambene povrsine kuce gradjene prije 1968.


davorelli

Preporučene objave

Kuca je stara dalmatinska visekatnica u nizu (centru), bez okucnice, gradjena prije 1968. tako da ne posjeduje gradjevinsku dozvolu. Stambena (neto) povrsina kuce nikad nije bila nigdje uknjizena, nego samo povrsina zamljisne cestice na kojoj je kuca gradjena. Kuca posjeduje uvjerenje da je gradjena prije 1968.

 

Kupac je kucu i dokumentaciju pregledao nekoliko puta, a ja sam mu dozvolio/ponudio da izmjeri (ili zaposli strucnu osobu) stambenu povrsinu, posto je ja neznam u tocnosti. Kupac je to odbio, govoreci da mu je dovoljna "od oka" procjena.

 

Kupac i ja smo dogovorili cijenu, te sklopili predugovor kod odvjetnika, prilikom koje je prilozena sva dokumentacija za kucu, ukljucujuci ovjerene primjerke: Izvadak iz Zemljisnih Knjiga/Vlasnicki list, Uvjerenje da je kuca gradjena prije 1968., Izvod iz posjedovnog lista i Kopija katastarskog plana.

Kupac je isplatio kaparu po predugovoru i obavezao se da ce isplatiti ostatak u roku od 6 mjeseci, te sve troskove vezane uz prodaju (j. biljeznik, advokat/ugovor, porez, prijenos, etc.).

 

Kako se rok isplate priblizio na kojih mjesec dana, kupac sad zahtjeva da ja uknjizim kvadraturu, tj. stambenu povrsinu kuce, jer (po njegovim rijecima) ja sam zakonski obavezan to napraviti (o svome trosku) da bih mu mogao prodati kucu. Ja sam mu rekao da bih ja to rado napravio, no neznam koliko to kosta/traje i da bi bilo na njemu da snosi te troskove, na sto on prijeti tuzbom (za prijevaru!?!) i povrat kapare.

 

Dali je to tocno, da sam ja zakonski obavezan uknjiziti kvadraturu kuce prije nego sto je prodam?

 

Ja sam kucu nasljedio i prenio na sebe prije kojih 5 godina, i u tom procesu nitko me nigdje nije pitao za stambenu povrsinu kuce.

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Potrebno je sa uvjerenjem i vlasničkim listom otići u bilo koji geodetski biro i zatražiti ,da Vam sačine katastarski elaborat i prijavni list za gruntovnicu .

Pomoću katastarskog elaborata kuća će biti prikazana u katastru , a pomoću prijavnog lista sa katastarskim podacima biti će uknjižena u gruntovnici .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani g Ude,

 

Osin navedenog, kupac ima još OHOHO poslova (čitaj novčanih izdataka).

prije svega, nemože prodati onog čega nema tj. kuću koja nije ucrtana.

 

Redoslijed koje vlasnik mora proći su (prema mojem sličnom iskustvu) slijedeći:

 

- od geodeta ishoditi PGP (posebnu geodetsku podlogu) na kojoj se kuća nalazi

- ishoditi Stručni nalaz o vremenu gradnje ( Procjena od sudskog vještaka) o godini gradnje.

 

- Napraviti prikaz Izvedenog stanja od službe za PUG grada gdje se kuća nalazi.

 

- Napraviti najprije idejni projekt objekta koji se prodaje

 

- platiti vodoprivrednu i komunalnu naknadu uvećanu za 50 %

 

- Ishoditi Uvjerenje o uvjetima gradnje od nadležne službe državnog ureda za Urbanizam.

 

- Platiti 800, Kn za Izdavanje Rješenja (na koje se ako niste dosadni čeka i više od godinu dana)

 

- Po izdavanju Rješenja o uvjetima gradnje ukoliko nemate loše susjede, napraviti Glavni projekt objekta.

 

Ukoliko ste u slabim odnosima sa susjedom oni će vam zagorčati život sa žalbama koje mogu trajati i više godina

 

Izvršiti upis u katastar i gruntovnicu.

 

 

Eto, nadam se da nisam nešto predvidio.

 

MOJ SLUČAJ TAKOVE EGZIBICIJUE TRAJAO JE 2 GODINE I KOŠTA ME BLIZU 50.000 (pedeset tisuća kuna)..Samo goli papiri

 

Ne bih htio uplašiti gospodina koji prodaje kuću, ali to jue surova (Hrvatska) realnost

 

Inače btw Nadležne službe imaju roki od 30 dana za izdavanje rješenja koji je po zakonu iz 2007 potpisao barba Luka i barba Stipe..

Ali ko j*** Zakon i obojicu barbi?

 

Nažalost!!

 

Have a fun!!!!!!

- Ishoditi Elaborat o iskolčenju od nadležne osobe (geodeta)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani g Ude,

 

Osin navedenog, kupac ima još OHOHO poslova (čitaj novčanih izdataka).

prije svega, nemože prodati onog čega nema tj. kuću koja nije ucrtana.

 

Redoslijed koje vlasnik mora proći su (prema mojem sličnom iskustvu) slijedeći:

 

- od geodeta ishoditi PGP (posebnu geodetsku podlogu) na kojoj se kuća nalazi

- ishoditi Stručni nalaz o vremenu gradnje ( Procjena od sudskog vještaka) o godini gradnje.

 

- Napraviti prikaz Izvedenog stanja od službe za PUG grada gdje se kuća nalazi.

 

- Napraviti najprije idejni projekt objekta koji se prodaje

 

- platiti vodoprivrednu i komunalnu naknadu uvećanu za 50 %

 

- Ishoditi Uvjerenje o uvjetima gradnje od nadležne službe državnog ureda za Urbanizam.

 

- Platiti 800, Kn za Izdavanje Rješenja (na koje se ako niste dosadni čeka i više od godinu dana)

 

- Po izdavanju Rješenja o uvjetima gradnje ukoliko nemate loše susjede, napraviti Glavni projekt objekta.

- Ishoditi Elaborat o iskolčenju od nadležne osobe (geodeta)

Ukoliko ste u slabim odnosima sa susjedom oni će vam zagorčati život sa žalbama koje mogu trajati i više godina

 

Izvršiti upis u katastar i gruntovnicu.

 

 

Eto, nadam se da nisam nešto predvidio.

 

MOJ SLUČAJ TAKOVE EGZIBICIJUE TRAJAO JE 2 GODINE I KOŠTA ME BLIZU 50.000 (pedeset tisuća kuna)..Samo goli papiri

 

Ne bih htio uplašiti gospodina koji prodaje kuću, ali to jue surova (Hrvatska) realnost

 

Inače btw Nadležne službe imaju roki od 30 dana za izdavanje rješenja koji je po zakonu iz 2007 potpisao barba Luka i barba Stipe..

Ali ko j*** Zakon i obojicu barbi?

 

Nažalost!!

 

Have a fun!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Maik 06!

 

Davorelli ima potvrdu da je kuća građena prije 15-veljače 1968. i te kuće se smatraju legalnim ne trebaju nikakva izvedena stanja i sl. Geodet dolazi na teren i izvrši izmjeru tlocrta objekta i po tome radi katastarski elaborat .

 

Izvedena stanja rade se kod bespravne gradnje poslije citiranog datuma .

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani g. Ude,

 

Koliko traje / kosta izrada katastarskog elaborata i prijavni list za gruntovnicu; te uknjizenje?

 

Dali sam ja zakonski obavezan uknjiziti kvadraturu kuce prije nego sto je prodam?

 

Tj., dali ovo cini predugovor koji sam sklopio s kupcem nevazeci?

 

 

 

G. Mike06,

Moram jos jedanput napomenuti da kuca posjeduje uvjerenje da je izgradjena prije 1968., cestica u Katastru je upisana sa predznakom "Z" i katastarskom kulturom "ZGRADA"; u Zemljisnim Knjigama broj cestice ima suffix "ZGR".

 

KUCA JE STARA, KAMENA, LOCIRANA U SAMOM CENTRU, JEZGRI, TE NEMA OKUCNICE - kao i vecina tih starih kamenih kuca u nizu - ima ulaz direktno sa (male/uske/kamene) ulice. Sve su te kuce gradjene (nepobitno) prije 1968. (ako ne i prije 1868), te malo koja ima upisanu stambenu povrsinu.

 

Uzimajuci ovo u obzir - ishoditi sva ta uvjerenja, elaborate i idejne projekte, koje vi navodite - ne cini mi se logicnim.

Mislim, sto bi geodet iskolcio, kad je kuca naslonjena na 3 strane na zidove susjednih kuca, a cetvrta/prednja strana je direktno na ulici, bez dvorista!?!

No, puno stvari ima nelogicnih u ovom (surovom HR) sustavu.

 

 

I dalje zahvalan za sve odgovore/savjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

davorelli je napisao:

Koliko traje / kosta izrada katastarskog elaborata i prijavni list za gruntovnicu; te uknjizenje?

 

Dali sam ja zakonski obavezan uknjiziti kvadraturu kuce prije nego sto je prodam?

 

Koliko će to trajati ovisi o mnogo čimbenika.

Mjernik može napraviti elaborat i prijavni list za jedan dan, vjerojatnije tjedan-dva.

Koliko će trajati upis na katastru i u z.k. ovisi o ažurnosti dotičnih ureda, i o tome koliko predmeta imaju , itd. Može trajati dva-tri tjedna, može i godinu dana (ako traje dugo pomaže požurnica).

Sa mjernikom unaprijed dogovorite cijenu. Cijene variraju ovisno o mjestu, i o tome što sve treba napraviti ( približno 7000-15000 kn ?).

 

Možete ugovorom prodati nekretninu koja nije uknjižena (ako bi ju danas uopće netko htio kupiti), ali novi kupac ne može upisati vlasništvo dok se nekretnina ne uknjiži.

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Meni je elaborat napravio geodeta umirovljenik za 1.800,oo

kuna (ovjeren elaborat i prijavni list i sve je uredno provedeno 2002.).Biro je tada tražio za taj posao 2.500. kuna .Radi se o izmjeri tlocrta objekta i eventualno spajanju čestica okućnice ako ih ima više , ako ne posao je jednostavniji .Izrada elaborata i popisnog lista je mali posao i ne može koštati 5x više nego 2002.

 

Inače civilizirano je imati uredno vlasništvo , lakše se prodaje ,međutim zakon još uvjek ne obvezuje vlasnika na ništa .

Kada se elaborat provede u katastru tada u izvodu imate označenu površinu Kuća ( tlocrt u m2 ) i dvorište u m2.

 

Ako Vi imate u katastru napisano ZGR. i površinu -tlocrta

 

i okućnicu u m2 , tada znači da je taj posao netko prije Vas učinio.Isto tako i u zemljišnim knjigama .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

Poštovani !

 

Meni je elaborat napravio geodeta umirovljenik za 1.800,oo

kuna (ovjeren elaborat i prijavni list i sve je uredno provedeno 2002.).Biro je tada tražio za taj posao 2.500. kuna .Radi se o izmjeri tlocrta objekta i eventualno spajanju čestica okućnice ako ih ima više , ako ne posao je jednostavniji .Izrada elaborata i popisnog lista je mali posao i ne može koštati 5x više nego 2002.

!

 

Vjeruj mi da može!

Cijene geodetskih usluga u zadnjih nekoliko godina naprosto su podivljale i tu se konačno treba uvesti nekog reda!

 

Evo, za ilustraciju, 2004. sam upravo taj posao - upis novosagrađene kuće (nema razlike u odnosu na ovaj slučaj) u katastar i z.k. u Zagrebu platio 4600 kn + PDV .

Prije toga sam platio parcelaciju (2001. g) 2500 kn i skicu izmjere prema kojoj sam samostalno iskolčao poziciju objekta 1500 kn (da mi je došao mjeriti, bilo bi 3000 kn.

 

Nedavno su propisali i izradu geodetske podloge koju mjernici računaju i do 6000 kn! (neke od ovih radnji mogu se 'preklopiti', pa ukupna cifra nije nužno zbroj navedenog.)

Sada , kada kreneš graditi novu kuću , mjernik će te ukupno koštati 20-25000 kn. Možda nešto manje u provinciji.

 

Nije moguće točno odrediti koje sve poslove mjernik treba napraviti u slučaju davorelli, ali mislim da teško može biti izvan raspona koji sam naveo.

Možda u ovoj besparici i mjernici, naročito u provinciji, pristanu i na manje cijene?

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

 

Inače civilizirano je imati uredno vlasništvo , lakše se prodaje ,međutim zakon još uvjek ne obvezuje vlasnika na ništa .

Kada se elaborat provede u katastru tada u izvodu imate označenu površinu Kuća ( tlocrt u m2 ) i dvorište u m2.

 

Ako Vi imate u katastru napisano ZGR. i površinu -tlocrta

 

i okućnicu u m2 , tada znači da je taj posao netko prije Vas učinio.Isto tako i u zemljišnim knjigama .

 

Postovani,

 

Ne, nitko dosad nije radio elaborate i knjizio kvadraturu kuce.

Moji roditelji su kupili ovu kucu 1979/80, te prenijeli/upisali vlasnistvo na sebe, bez premjeravanja i uknjizenja stambene povrsine. Ja sam kucu naslijedio i prije 5 godina prenio/upisao vlasnistvo na sebe, bez premjeravanja i uknjizenja stambene povrsine.

 

Da probam jos jenanput pojasnit, posto meni ovi strucni izrazi ne idu:

Parcela/zemlja na kojoj kuca sjedi je 27m2 i to je jedina povrsina koja stoji upisana u Katastru i Zemljisnim knjigama.

Kuca je izgradjena tocno na toj povrsini, nema okucnice ni dvorista, niti centimetar, na 3 strane naslonjena na zidove susjednih kuca a prednja je direktno na maloj ulici. Kuca ima 3 kata, uska i visoka, tradicionalna dalmatinska, kao i sve ostale kuce u centru/jezgri izgradjene od kamena i betona.

...

Vi ste vjerovatno mislili reci "urednu kvadraturu/stambenu povrsinu kuce", posto je vlasnistvo kuce "uredno" 1/1, bez tereta/plombi.

 

No u pravu ste, bilo bi bolje da sam vec obavio taj elaborat i upisao kvadraturu, no ja sam odlucio prodati kucu i dogovorio cijenu sa kupcem za kucu kakva je - bez upisane kvadrature.

 

Upravo u tome je i problem, posto je kupac znao (prije pogadanja cijene i sklapanja predugovora) da kuca nema uknjizenu kvadraturu, sto je i ocigledno iz dokumenata prilozenih u predugovoru. No, on tada nije imao nikakvih prigovora, niti ih je imao pravnik kojeg je on zaposlio za predugovor.

 

Nemojte me krivo shvatiti, ja ne zelim "uvaliti jadnom kupcu kucu sa felerom". Upravo zato na ovom forumu trazim savjete da bih utvrdio dali uopce postoji "feler", ili me kupac pokusava musti, ili izmislja razlog za odustati od kupnje (uz povrat kapare, naravno!).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

Možete ugovorom prodati nekretninu koja nije uknjižena (ako bi ju danas uopće netko htio kupiti), ali novi kupac ne može upisati vlasništvo dok se nekretnina ne uknjiži.

 

 

Postovani,

 

Nekretnina je uknjizena davno prije 1968., no povrsina gradjevine nikad nije upisana.

 

Moji roditelji su kupili ovu kucu 1979/80 i upisali vlasnistvo (bez premjeravanja i uknjizenja stambene povrsine).

 

Ja sam kucu naslijedio i prije 5 godina prenio vlasnistvo (bez premjeravanja i uknjizenja stambene povrsine).

 

Dali vi tvrdite da je u zadnjih 5 godina izasao novi zakon/pravilnik po kojem slijedeci kupac/vlasnik nemoze upisati vlasnistvo dok se nekretnina ne izmjeri i stambena povrsina uknjizi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

davorelli je napisao:

 

Dali vi tvrdite da je u zadnjih 5 godina izasao novi zakon/pravilnik po kojem slijedeci kupac/vlasnik nemoze upisati vlasnistvo dok se nekretnina ne izmjeri i stambena povrsina uknjizi?

 

Bilo je promjena , ali ništa od toga se ne odnosi na Vaš slučaj.

 

Vaša kuća zapravo jest uknjižena, tj, upisana je i u katastru i u z.k.; nesporazum je zbog toga jer se tlocrt kuće pooklapa sa površinom čestice.

Vi možete kuću prodati, a novi vlasnik može se uknjižiti.

 

Ako novi vlasnik inzistira da se upiše ukupna netto korisna površina , trebalo bi izraditi etažni elaborat, te ga uknjižiti.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija