Jump to content

Izvanredni otkaz zbog neisplacenih placa


smizla

Preporučene objave

Proučila sam dosta postova na ovu temu, ali još uvijek postoje neke nejasnoće. Poslodavac mi duguje tri plaće za prošlu godinu (cca 9000 kuna) i otprilike isto toliko što sam dobivala na ruke tj. na crno. Pretpostavljam da u slučaju izvanrednog otkaza mogu tim novcima reći pa-pa. Ali, budući da radim u toj firmi 13 godina, imam li pravo na otpremninu, i kako ću sve te novce ostvariti ako je račun firme u blokadi?

Unaprijed hvala na odgovoru.

(btw. nisam NIKADA dobila obračun plaće!)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

smizla je napisao:

i nisam to htjela toliko puta objaviti!!! :-D

 

a jesi smizla.Pozzzzzzzzzz

Malo si ga pretjerala. kaj je je.

ak si pročitala "dosta postova na ovu teme" to je bilo nedovoljno.

Kaj je na crno=papa.

Kaj je na bijelo za to si trebala dobivati obračune plaća= isplatne liste.Ako ih imaš one su ovršne isprave pa ukoliko se isplata ne slaže sa obračunima za onoih 9000 kn odneseš to javnom bilježniku. Bolježnik ti sastavi ovršni prijedlog pošalje ga poslodavcu. Poslodavac se žali at ga onda tužiš i sud mu zablokira račun(koji je već blokiran)

Dakle ti bi trebala malo prvo porazgovarati sa poslodavcem, pa ako ti nakon razgovora neda plaće uložiti zahtjev za zaštitu orava njemu na firmu poštom sa povratnicom. Daljnji su ti postupci opisani u postu koji je otvorila ssanja.

Eto tolko. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

smizla je napisao:

a otpremnina?

 

A otpremninu možeš dobiti samo u slučaju redovitog otkaza sa bilo čije strane ili sporazumnog otkaza. Iz tvog posta nije vidljivo u kojem si ti statusu da li ti još radiš kod poslodavca i spremaš se dati izvanredni ili si ga već dala jer si otišla na inspekciju ili je on tebi dao izvanredni.

Malo je to nedorečeno.

Dakle ja ću pretpostaviti da još radiš i da se spremaš dati izvanredni otkaz.

Ako ti daš izvnradni gubiš pravo na otpremninu. Tako je odredi zakon o radu jer zakonodavac smatra da je otpremnina pomoć radniku kad ovaj bez svoje krivice ostane bez posla a ako radnik da otkaz to je učinio po vlastitoj volji pa mu takva otpremnina nebi trebala pripasti. Međutim s obzirom da je tebe tvoj poslodavac "natjerao" da daš otkaz koji ćeš obrazložiti tzv. opravdanim razlozima a neizdavanje obraćuna plaće,neisplata plaće ili umanjena isplata plaće u odnosu na ugovorenu,isplata na crno jesu opravdani razlozi za otkaz sa tvoje starane prema propisima Zakona o radu i njegovim člancima koje sam naveo u ssanjinom postu, onda ćeš ti u tom otkazu tražiti tzv," naknadu štete" u visini tvoje otpremnine za koju si oštečena tom "prisilom" da daš izvanredni.

Da si poštivala proceduru koju sam spominjao u prethodnom postu -upućivnje poslodavcu "zahtjeva za zaštitu prava" on bi po primitku istog (u kojem bi mu priprijetila inspekcijom) znao na što si ti spremna pa da izbjegne kazne inspekcije rada (za njegove prekršaje neizdavanje obračuna 61.000-100.000kn)on bi ti ako nije glup isplatio zaostale plaće dogovorio se stobom o redovitom otkazu iz poslovno uvjetovanih razloga -ti bi dobila otpremninu i u takvom slučaju imala pravo na nakadu sa zavoda za zapošljavanje. Ovako pošto si postupila ishitreno prijavivši ga inspekciji rada on će zavući tvoje isplate (jer ima pravo prigovoriti da nisi poštivala proceduru i obavjestila ga o svojim namjerama.....on kao nije davao plaće radi teške situacija i blala), koliko god bude mogao a sebi si uskratila mogučnost da pregovaraš. Morat ćeš ga tužiti sudu.Ti ćeš svoja potraživanja zasigurno ostvariti ali to traje i košta.

Zato uvijek govorim svima: ljudi informirajte se o svojim obvezama i pravima kako biste izbjegli evo ovakove posljedice.

Preporučam ti da u ovoj situaciji uzmeš odvjetnika koji se bavi radnim pravom i zna ga. Takvih je malo ali ih ima.

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru. Ja nisam poduzela još ništa, nisam dala izvanredni otkaz niti sam ga još prijavila upravo zato što sam se htjela prije svega informirati. Ovaj forum mi je pomogao. I još jedno pitanjce za kraj - moram li poslati službeni zahtjev ili je dovoljan usmeni dogovor s poslodavcem, pa ako ne ispuni moje zahtjeve, onda mu zahtjev pošaljem? I jel postoji bilo kakva mogućnost da oni mene nekako sj.... u tom periodu između usmenog pregovaranja i službenog zahtjeva?

Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

smizla je napisao:

Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru. Ja nisam poduzela još ništa, nisam dala izvanredni otkaz niti sam ga još prijavila upravo zato što sam se htjela prije svega informirati. Ovaj forum mi je pomogao. I još jedno pitanjce za kraj - moram li poslati službeni zahtjev ili je dovoljan usmeni dogovor s poslodavcem, pa ako ne ispuni moje zahtjeve, onda mu zahtjev pošaljem? I jel postoji bilo kakva mogućnost da oni mene nekako sj.... u tom periodu između usmenog pregovaranja i službenog zahtjeva?

Hvala još jednom.

 

smizla pa ti mene malo.....

trebaš kad imaš problem,točno opisati situaciju tko je kome kaj i kada. Ti to sve onako zbrda zdola. E onda ja ili bilo ko moramo odgonetavati. E super je da ga nisi prijavila.

Dakle,ti moraš prvo sastaviti ZAHTJEV ZA ZAŠTITU PRAVA. Kad ga sastaviš nemoj ga odmah slati poslodavcu. Prvo na temelju njega razgovaraj s njime i utvrdite rokove do kada ti mora isplatiti plaće i uručiti ti obračune plaća (svih i isplačenih i neisplačenih u prošloj godini). Ne spominji odmah otpremninu. Razgovaraj u smislu da bi trebali,nakon što ti plati zaostatke i da obračune, s obzirom na situacije nači za obje strane zadovoljavajući način za prekid radnog odnosa. Ako ti odgovori da bi( ti možeš pristati samo na redoviti otkaz iz poslovo uvjetovanih razloga) tada dolazi razgovor o otpreninini.

Ne ispoštuje li rokove i ne isplatit ti plaće ,onda mu zahtjev pošalji poštom sapovratnicom. Kako ćeš napisati zahtjev (pogledaj malo u postovima već sam ga pisao nekima).Ako se ne snađeš i tebi ću ga napisati. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija