Jump to content

Kako dati izvanredni otkaz?


monar

Preporučene objave

Radim u firmi cca 8 god, firma radi 365 dana 24h godisnje. Imam klasicni ugovor o radu iz kojeg se ne postuje vecina stavki zbog prirode posla (IT odrzavanje). Stanje u firmi je svaki dan sve gore, sve manje je ljudi, dakle posla po osobi sve vise, placa (prekovremeni koji su se isplacivali na ruke) mi je smanjena 40ak posto u zadnjih godinu dana, duzni su mi par mjeseci prekovremenih, zadnji slobodni dan mi je bio 27.12.2009, "radni tjedan" mi traje po 15-20 dana. Sef me maltretira stalno, prije je to bio obican mobing, sad je to vec preslo i na osobnu razinu i jednostavno mi se neda to vise trpiti. Pokusavao sam pricati sa sefom o problemima, ali me svaki put zvredja i stera van, tako da to ne pomaze. Obracun place nisam dobio ni jednom, doprinosi mi nisu placeni barem pola godine, firma je u blokadi.

 

Trazim novi posao, a dok ne nadjem trpim, ili cekam da puknem al to onda nece biti ljepo ;). U ugovoru pise da mi je otkazni rok 30 dana.

Pronasao sam da postoji nesto sto se zove IZVNAREDNI OTKAZ koji kad urucim, odmah prestajem biti njihov zaposlenik i ne moram raditi otkazni rok, ali isto tako da nemam prava na burzi.

Uglavnom, ja bi zelio uruciti takav otkaz i nestati iz firme po kratkom postupku. Kako to uciniti da zadovoljim pravne uvjete i da me oni ne mogu tuziti za ista?

 

Znam da nije pametno tako zatvarati vrata za sobom, ali ja jednostavno nemrem vise i sad u osnovi ili cekam sljedeci sefov napad ili novi posao pa da dam otkaz.

 

Hvala

 

btw procitao sam ovaj cjeli TOPIC ali nisam nasao dovoljno precizan odgovor :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

monar je napisao:

Radim u firmi cca 8 god, firma radi 365 dana 24h godisnje. Imam klasicni ugovor o radu iz kojeg se ne postuje vecina stavki zbog prirode posla (IT odrzavanje). Stanje u firmi je svaki dan sve gore, sve manje je ljudi, dakle posla po osobi sve vise, placa (prekovremeni koji su se isplacivali na ruke) mi je smanjena 40ak posto u zadnjih godinu dana, duzni su mi par mjeseci prekovremenih, zadnji slobodni dan mi je bio 27.12.2009, "radni tjedan" mi traje po 15-20 dana. Sef me maltretira stalno, prije je to bio obican mobing, sad je to vec preslo i na osobnu razinu i jednostavno mi se neda to vise trpiti. Pokusavao sam pricati sa sefom o problemima, ali me svaki put zvredja i stera van, tako da to ne pomaze. Obracun place nisam dobio ni jednom, doprinosi mi nisu placeni barem pola godine, firma je u blokadi.

 

Trazim novi posao, a dok ne nadjem trpim, ili cekam da puknem al to onda nece biti ljepo ;). U ugovoru pise da mi je otkazni rok 30 dana.

Pronasao sam da postoji nesto sto se zove IZVNAREDNI OTKAZ koji kad urucim, odmah prestajem biti njihov zaposlenik i ne moram raditi otkazni rok, ali isto tako da nemam prava na burzi.

Uglavnom, ja bi zelio uruciti takav otkaz i nestati iz firme po kratkom postupku. Kako to uciniti da zadovoljim pravne uvjete i da me oni ne mogu tuziti za ista?

 

Znam da nije pametno tako zatvarati vrata za sobom, ali ja jednostavno nemrem vise i sad u osnovi ili cekam sljedeci sefov napad ili novi posao pa da dam otkaz.

 

Hvala

 

btw procitao sam ovaj cjeli TOPIC ali nisam nasao dovoljno precizan odgovor :-?

 

mornaru pozzzzzzzzzz,

prvo nije točno da ako daš izvanredni otkaz nemaš ptava na zavodu za zapošljavanje. Ti kad daješ takav otkaz moraš to obrazložiti optavdanim tazlozima i iste dokazati.Prema tvom pisanju poslodavac je počinio niz prekršaja Zakona o radu i tvoj bi takav otkaz bilo poslodavcu nemoguće osporiti.U tom sločaju Zavod za zapošljavanje bi imao osnove da ti da naknadu koja ti pripada jer bi dokazao skrivljeno ponašanje poslodavca. Međutim svakom ko se nađe u ovakvoj situaciji kao što si se ti našao a i ssanja iz topica koji si pomenuo a sa kojom sam se našao na kavi, nakon što je riješila svoj slučaj,nije interes "ratovati" nego taktički potezima koji se temelje na Zakonu kao u šahu predvidjeti poteze poslodavca i forsirano ga staviti u situaciju da izabere razumno riješenje.

Dakle ti možeš i bez da daješ otkaz,a nakon što razgovori sa poslodavcem ne daju rezultata, "upozoriti" poslodavca ZAHTJEVOM za zaštitu prava na prekršajekoje je počinio te kako je takova situacija neizdrživa. On, ako je razuman, pod prijetnjom tvog obračanja državnim institucijama koje brinu o sprovođenju propisa kojim su regulirani radni odnosi,neće imati izbora nego da riješi situaciju na obostrano zadovoljstvo.

Eto toliko. ako si spreman i odlučan da to riješiš ideeeeemoooooooo! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav cigo

 

ja sam pokusavao rjesavati svoj problem vec par godina, ali nista nije ni priblizno ga rijesilo, ustvari sa svakim svojim odlaskom bilo u upravu bilo kod sefa sam si stvarao samo dodatne probleme. Dodatni je problem da sam ja najstariji u redakciji (a tek mi je 31) i da bi htio provoditi vrijeme sa svojom zenom doma, a ne biti stalno na poslu (sto ostalim kolegama nije tolki problem jer ih nitko ne ceka doma).

Prosle nove godine sam prijetio otkazom, ako se ne rijesi situacija, ne da se nije rijesila nego je 3x gora, a firma je u meddjuvremenu upala u takve dugove da sljedecih par godina nece doci na nulu (tako je rekla nova uprava), i da ce biti tesko sljedecih par godina, a placu koju trenutno zaradjujem mogu zaradjivati na puno jednostavniji i manje stresan nacin. Uprava zna da sef provodi mobing, ali ga ne mogu tako lako maknuti, tako da sam ja odlucio kad nadjem posao doci im i reci "ili sef ili ja", jer ja jednostavno nezelim raditi vise za tog necovjeka (za firmu bi jos i radio).

 

Ukratko zelio bih raditi posao od 5 dana 8 sati, sa slobodnim vikendima i blagdanima, u ovoj firmi to nece biti moguce zbog prirode posla. Eto primjera "dobrog sefa": doso sam mu neki dan reci da sam ja u 11om imo 3 dana slobodno, a u 12om 2...i bio sam na bolovanju, a ostalo sam radio po 15ak 20 dana u komadu...reko sam mu da to nije normalno radno vrijeme, a on mi je reko: "kaj hocu imo sam 3 tjedna slobodno zbog bolovanja"...ak hoces slobodno odi na bolovanje

 

Tako da bi te molio da mi napises kako da napisem izuvanredni otkaz?

 

fala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o radu>

Članak 108.

 

(1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

 

(2) Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od PETNAEST dana od saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@vexvg moje cinjenice su konstantne nazalost...a cigo je trazio mail pa se ne javlja vise ;)...pa budem tu pitao

 

1. ukoliko stalno radim po 15ak 20 dana u komadu, to ulazi u Članak 108 stavak 2? naime ja sam naivno ocekivao da ce se to rjesiti, ali i dalje se nastavlja :(

 

2. kako tocno napisati text izvanrednog otkaza?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

monar je napisao:

@vexvg moje cinjenice su konstantne nazalost...a cigo je trazio mail pa se ne javlja vise ;)...pa budem tu pitao

 

1. ukoliko stalno radim po 15ak 20 dana u komadu, to ulazi u Članak 108 stavak 2? naime ja sam naivno ocekivao da ce se to rjesiti, ali i dalje se nastavlja :(

 

2. kako tocno napisati text izvanrednog otkaza?

 

Alo mornaru,

ja sam tebi poslao mail u kojem sam ti postavio neka pitanja, no međutim neznam izgleda da nekaj ni bilo u redu. Jesi li ga dobio? :-?i još nešto:moraš biti smiren i staložen mada je to poneki put teško,kako bi što racionalnije mogao postupati. OK?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Radim kod privatnika i imam stalni ugovor o radu a sefovi se ne predrzavaju pola stavki u ugovoru gdje stoji da sam zaposlena samo na jedno radno mjesto i on me prebaci na drugo mjesto da radim poslove koji nisu pod ugovorom i jos stoji da imam 30min pauze sto jos u 3godine nikako nisam imala i placu mi smanjili kao dva tri mjeseca navodno svim radnicima da ja nakon nekog vremena saznam da se samo meni to skidalo medutim proslo je vec dvi i pol godine od toga ja kad sam pitala za to kad ce vratit taj iznos sto su kao skinuli od place sefovi su samo rekli da se tog ne sjecaju i poslije povecali sam jedan mali iznos mene zanima ako ja dam izvanredni otkaz dali ja imam pravo s burze primat novcano jer na ovom poslu ja moram radit poslove koji je vise za muske i na tom poslu se stalno zaje*avaju na moj racun sto sam ja vec par put opomenula sefove i kolege da ja imam svoje ime da me postuju no medutim nista se ne mijenja oni opet po svome

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko dadete izvanredni otkaz zbog ponašanja poslodavca, ostvarit ćete pravo na novčanu naknadu HZZ-a.

 

Ali tu ima jedan bitan ali - vi bi trebali prethodno tražiti od poslodavca zaštitu svih prava koje spominjete da su vam povrijeđena, prvo zahtjevom za zaštitu prava koji je za neke stvari, nažalost već prekludiran, a nakon toga, ako treba i pred sudom.

 

I tek ako to ne upali, onda izvanredni otkaz. U protivnom će vas HZZ tražiti dokaze o poduzetome s vaše strane usmjerenom na zaštitu prava, a vi im na to nećete moći odgovoriti na način koji bi njih zadovoljio i odbit će vam isplatu naknade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo ću još napomenuti kako odluku o obrazloženom otkazu pošaljite poštom preporučeno s povratnicom (radi dokaza), ali imajte na umu kako ste pritom vezani rokom od 15 dana od saznanja za razlog izvanrednog otkaza.

 

No, ukoliko ni poslodavac nije zainteresiran za nastavak radnog odnosa, onda ni prekoračenje takvog roka neće imati učinka, jer se otkaz neće osporavati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija