Jump to content

Sutra prodajem nekretninu-jako hitno


Tedy

Preporučene objave

Poštovani,

sutra prodajem nekretninu koju sam naslijedio nakon smrti oca 27.2.2007 godine.S time da u njoj nitko nije živio jer je to ostavina od djeda.

1.Da li moram platiti porez na nju i u kolikom iznosu?

2.Dovorili smo cijenu od 108 000 kn jer je u jako lošem stanju i potrebna je renovacija za stanovanje.Kupac želi da se kod javnog bilježnika upiše prodajna cijena od 30 000 kn aa da mi on na ruke dade pun iznos.

Ako pristanem na to ima li kakva pravna posljedica za mene?

3.Ukratko mi opišite kao kako ide postupak kod bilježniak.

Kupac je nažalost mutikaša i strah me da me ne izigra.

PUNO HVALA:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Porez na promet nekretnina plaća kupac, osim ako ugovorom nije drugačije definirano.

Ako nekretninu prodate unutar tri godine od stjecanja, a niste istu koristili za vlastito stanovanje, mogli biste platiti porez na dohodak. Ja bih pričekao sa prodajom još tih mjesec dana.

2.Nipošto ne potpisujte ugovor prije nego preda novac! Ili neka prije preda 78000, a pred bilježnikom u ugovoru navedenih 30000.

 

Ne preporučujem da se u ugovor piše cijena različita od stvarne. Ako je cifra neuvjerljiva, porezna uprava će pizvršiti procjenu i prema tome razrezati porez.

 

3. Najbolje da kupite tipski ugovor u knjižari . Takav ugovor zadovoljava u Vašem slučaju.... da 'mutikaša' ne stavi kakvu nepovoljnu klauzulu u ugovor.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na nekretninu koja je nasljeđena od roditelja nema poreza mada st bili u obvezi da poreznoj upravi prijavite nasljeđivanje nekretnine i to u roku od 30 dana.

 

kupoprodajna cijena nije bitan faktor za poreznu upravu,

ako u ugovoru navedete manju cijenu od realne tada porezna vrši procijenu nekretnine i porez se plaća po procijeni .

ako je navedena veča cijena nekretnine od realne porezna naplačuje porez prema cijeni navedenoj u ugovoru.

biraju šta im je povoljnije.

porez plaća stjecatelj nekretnine (kupac).

 

napravite kupoprodajni ugovor u kojem navedete da dozvoljavate kupcu da se uknjiži kao vlasnik nekretnine iz ugovora tek po isplati ugovorene cijene.

 

ali smatram da je najbolje da ovjerene ugovore zadržite dok vam kupacne ne isplati ugovorenu cijenu.

tek kad vas isplati uručite ugovore kupcu(najmanje tri).

ugovor možete kupiti u knjižari (tipski za vas bolje )ili da javni bilježnik napiše ugovor (košta 160,00kuna + ovjera a to plaća kupac ako tako dogovorite)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

na nekretninu koja je nasljeđena od roditelja nema poreza

 

Znam čovjeka koji se godinama oko toga natezao sa poreznom.

Moje mišljenje - jednostavnije je pričekati još taj jedan mjesec nego se natezati s poreznom, nositi kojekakve potvrde, žalbe... Država je sad gladna love , pa kad naiđe žrtva...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Iz Vaših postova da se zaključiti da nekretninu trebate tek naslijediti (ostavinska u veljači ),to znači da još niste vlasnik ,te da ako je to istina tada prodaja tuđeg vlasništva predstavlja kazneno djelo.Vi trebate sačekati ostavinsku , te tek pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju i upisom u ZK postajete vlasnikom .

Nije preporučljivo pisati nerealnu cijenu ,jer porezna uprava ima svoju odluku o vrijednosti nekretnina na određenim područjima ,pa nakaradne cijene ne drže vodu .Porez kod kupoprodaje nekretnina plaća kupac i to treba u ugovoru pisati.

Vi se trebate zaštititi od prevara ,a i opasnosti da prodajom nečeg što nije još vaše ne počinite kazneno djelo .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija