Jump to content

Kako se nasljeđuije nekretnina koja ima hipoteku vrijedniju od nekretnine?


Jethro

Preporučene objave

osobi A sam posudio novac i kao garanciju sam se upisao u teretnicu gruntovnice na polovicu kuće a temeljem ugovora koji smo napravili.

posuđen je novac na godinu dana.

godina dana je davno prošla, osoba se razboljela i vrlo vjerojatno neće preživjeti bolest. ima 70 godina.

ima nasljednika koji je dužan do grla. dapače, on je svoj dio nekretnine (drugu polovicu te iste nekretnine - neetažirano!) isto stavio na hipoteku nekom drugom, osobi X.

što biva sa mojom hipotekom ako osoba A umre?

mogu li ja tražiti udio u toj nekretnini nakon smrti dužnika? naravno, mislim na idealni dio.

kako to naplatiti?

pod kakvim uvjetima se nasljeđuje ta nekretnina koja ima hipoteku?

strah me da se jednostavno nakon smrti osobe A ne spoje hipoteke moja i od osobe X...

u tom slučaju bi osoba X imala više (a može imati maksimalno pola) od mene, koji isto tako mogu imati maksimalno pola.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

onaj ko nasljedi ili kupi kuću sa hipotekom nasljeđuje ili preuzima i dug po hipoteci .(po Zakonu o obveznim odnosima)

hipoteka se može bristi tek kada hipotekarni vjerovnik izjavi da je dug vračen i da je suglasan sa brisanjem hipoteke.

kad imaš hipoteku dug uvjek možeš naplatiti (nema zastare).

zašto pismeno ne pozoveš dužnika da ti vrati dug sa zakonskim zateznim kamatama (14%/g.)zbog kašnjenja.

najvjerojatnije da je dug premašio vrijednost nekretnine pod hipotekom (provjeri).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija