Jump to content

Poslovno uvjetovani otkaz - Molim savijet


Forza_Fiume

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim Vas za savijet ili mišljenje...

 

Nakon 5 godina (na neodređeno vrijeme) radeći u tvrtki (d.O.o.) dobio sam poslovno uvjetovani otkaz zajedno sa pet svojih kolega (prestala potreba za tim radnim mjestom). Jedini od nas tužio sam tvrtku za nezakonit otkaz, imam odvjetnika i već sam imao dvije rasprave...

U nastavku činjenice:

- ukinuli su radno mjesto koje nemam po ugovoru (oni tvrde da su me usmeno unaprijedili), a mišljenja sam da zakon ne poznaje bilo kakvu usmenu promjenu ugovora ili anexa

- isto tako nije mi povećana plaća, onog dana kada tvrde da sam unaprijeđen

- u tvrtki nikada nije postojala nikakva sistematizacija radnih mjesta

- kolega i ja imamo isti ugovor za isto radno mjesto, isti poslovi, sve isto, a on radi na određeno cca godinu dana. Mišljenja sam kako su trebali kolegi ne produžiti ugovor, a mene ostaviti (oni tvrde da su me usmeno unaprijedili i da ne radimo na istom radnom mjestu, a moje radno mjesto se ukida).

- od donošenja odluke o otkazu na sjednici uprave do dostave otkaza nisu mi ponudili nikakvo drugo radno mjesto (poslodavac je isto priznao na sudu) niti me kontaktirali ni na koji način, a u tvrtki radi barem cca 10 osoba na određeno vrijeme ne duže od cca godinu dana i na manje rangiranim radnim mjestima. Dakle smatram da su bili obvezni ponuditi mi drugo radno mjesto, pogotovo što me ne moraju obučavati za niže rangirano radno mjesto, pošto odlično poznajem radne zadatke istog.

Znači jednoj osobi nebi produžili ugovor na određeno.

Zaposleno je više od 20 radnika.

Sada bih Vam mogao pisati i pisati o detaljima, ali mislim da sam Vam najbitnije spomenuo. Ako treba dodatna informacija tu sam.

 

Molim Vas ako poznajete materiju da mi iskomentirate slučaj i date koji savijet.

 

Nadam se u pozitivno rješenje spora....

 

Hvala ! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forza_Fiume je napisao:

Poštovani,

 

molim Vas za savijet ili mišljenje...

 

Nakon 5 godina (na neodređeno vrijeme) radeći u tvrtki (d.O.o.) dobio sam poslovno uvjetovani otkaz zajedno sa pet svojih kolega (prestala potreba za tim radnim mjestom). Jedini od nas tužio sam tvrtku za nezakonit otkaz, imam odvjetnika i već sam imao dvije rasprave...

U nastavku činjenice:

- ukinuli su radno mjesto koje nemam po ugovoru (oni tvrde da su me usmeno unaprijedili), a mišljenja sam da zakon ne poznaje bilo kakvu usmenu promjenu ugovora ili anexa

- isto tako nije mi povećana plaća, onog dana kada tvrde da sam unaprijeđen

- u tvrtki nikada nije postojala nikakva sistematizacija radnih mjesta

- kolega i ja imamo isti ugovor za isto radno mjesto, isti poslovi, sve isto, a on radi na određeno cca godinu dana. Mišljenja sam kako su trebali kolegi ne produžiti ugovor, a mene ostaviti (oni tvrde da su me usmeno unaprijedili i da ne radimo na istom radnom mjestu, a moje radno mjesto se ukida).

- od donošenja odluke o otkazu na sjednici uprave do dostave otkaza nisu mi ponudili nikakvo drugo radno mjesto (poslodavac je isto priznao na sudu) niti me kontaktirali ni na koji način, a u tvrtki radi barem cca 10 osoba na određeno vrijeme ne duže od cca godinu dana i na manje rangiranim radnim mjestima. Dakle smatram da su bili obvezni ponuditi mi drugo radno mjesto, pogotovo što me ne moraju obučavati za niže rangirano radno mjesto, pošto odlično poznajem radne zadatke istog.

Znači jednoj osobi nebi produžili ugovor na određeno.

Zaposleno je više od 20 radnika.

Sada bih Vam mogao pisati i pisati o detaljima, ali mislim da sam Vam najbitnije spomenuo. Ako treba dodatna informacija tu sam.

 

Molim Vas ako poznajete materiju da mi iskomentirate slučaj i date koji savijet.

 

Nadam se u pozitivno rješenje spora....

 

Hvala ! :-)

 

F_F pozzzzzzzzzzzz,

vi se opravdano nadate pozitivnom riješenju vašeg spora sa poslodavcem.

Prema opisanom vaš je poslodavac propustio zakonito se ponjeti prilikom redovitog otkazivanja Vašeg ugovora o radu ne uvažavajući propis ćl.107 st.3 i naročito st4. koji kaže da je "poslovno uvijetovani otkaz ugovora o radu dopušten samo u slučaju ako poslodavac nije u mogućnosti obrazovati ili osposobiti radnika za neko drugo radno mjesto"......S obzirom da ste vi osposobljeni i za druga radna mjesta a on nije poštivao ni st.3 istoga članka koji govori o tome da "poslodavac mora voditi raćuna o trajanju vašeg radnog odnosa kod njega (5 godina)..a nije vam prema čl 115. istog Zakona ponudio otkaz ugovora o radu sa ponudom novog ugovora o radu sa izmjenjenim uvijetima uvažavajući sve okolnosti koje ste naveli (rad drugih na određeno vrijeme na vašem radno ili ili drugom sličnom radnom mjetu),stanovišta sam kako će sud presuditi u vašu korist i vratiti vas na posao.

Osim ovoga, niste napisali da li je vaš poslodavac donio Pravilnik o radu i jeli njime regulirao " organizaciju rada" na što ga, s obzirom da zapošljava više od 20 radnika, obvezuje čl.125.st.1 Zakona o radu?!Dakle pošto je iz vašeg posta razvidno da u vašoj tvrtci ne postoji "sistematizacija" radnih mjesta,mislim kako je Vaš poslodavac u nemalim problemima vezano za rečenu obvezu prema ZOR-u a za koju je zapriječena i nemala novčana kazna od 31.000 do 60.000 kn,prema čl.293.st.26.

Eto tako ja promišljam o vašoj situaciji. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

Nadovezujem se na najsličniji post na temu dopuštenosti poslovno uvjetovanog otkaza proširujući ga diskusijom o praktičnim posljedicama utvrđivanja nedopuštenosti.

 

Slično kao F_F, i ja sam jedina tužila poslodavca (od nas preko 15) zbog nezakonitosti otkaza (između ostalog, otkazom ukinuo radno mjesto koje nije bilo navedeno u mom ugovoru o radu), te u roku od 6 mjeseci dobila prvostupanjsku presudu i rješenje u moju korist (trenutno čekam potvrdu pravomoćnosti jer se nisam žalila, a i poslodavac je rekao da neće budući mu ne odgovara izrečena privremena mjera o povratku na posao u roku od 24 sata od dostave presude, a koja mjera vrijedi do pravomoćnosti). Poslodavac mi je od dostave presude i rješenja isplatio zaostale plaće tako da nemam prekida u radnom stažu.

 

Ako dobro razumijem, sud je utvrdio da je cijela Odluka o otkazu nedopuštena/nezakonita riječima “utvrđuje se da nije dopuštena odluka tuženika o Otkazu ugovora o radu tužiteljici”. Da li to znači da se vrijeme od dana uručenja (nedopuštenog) otkaza do pravomoćnosti presude ima računati kao vrijeme provedeno NA RADU?

 

Naime, pitam se kakva su mi točno prava nakon pravomoćnosti u pogledu:

- godišnjeg odmora: u originalnoj odluci o otkazu je bilo predviđeno pravo korištenja godišnjeg odmora (ostatka za 2008. i cijelog za 2009.) prije isteka otkaznog roka što mi je omogućeno i plaćeno,

- plaćenog dopusta: poslodavac je samoinicijativno u odluci o otkazu predvidio određeni broj dana navodnog "plaćenog dopusta" (više od 7) u zamjenu za dio odrađenih prekovremenih sati (za ostale prekovremene nije htio ni čuti tako da sam pokrenula i posebnu parnicu za isplatu koja je tek u početnoj fazi) i isto omogućio korištenje tog "dopusta" prije isteka otkaznog roka,

- bolovanja: za vrijeme otkaznog roka sam bila dio mjeseca na bolovanju za koji period mi je isplaćeno 70% plaće u skladu s Pravilnikom o radu (zbog čega mi je za toliko “produžen” otkazni rok).

 

Stoga lijepo molim Vaše stručno mišljenje i odgovore na sljedeća pitanja:

1. Imam li po pravomoćnosti pravo tražiti korištenje godišnjeg odmora za 2009. (do 30.6. ove godine) jer ga sama nisam željela koristiti, ali me poslodavac na to prisilio tekstom (sad znamo nedopuštenog) otkaza?

2. Da li se smatra da mi je dio prekovremenih nadoknađen od poslodavca određenim "plaćenim dopustom" ili bih trebala proširiti tužbeni zahtjev za isplatu u novcu i tih prekovremenih sati?

3. Imam li pravo na razliku plaće od 30% za razdoblje umanjenja zbog bolovanja tijekom otkaznog roka (koji to pak nije bio…)?

 

Unaprijed puno hvala na pomoći! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija