Jump to content

Otpremnina


ChillyBoy

Preporučene objave

Poštovani,

 

18.02.2010 mi je uručen poslovno uvjetovan otkaz u firmi gdje sam radio gotovo cijelih 8 godina. Poslodavac mi je voljan isplatiti otpremninu ali prema mizerni uvijetima koje propisuje zakon. Moje pitanje je da li ima smisla da pokrećem sudski postupak te putem suda zatražim veću otpremninu i da li se u praksi to pokazalo pozitivno ili da pokupim ovo što nudi? Iskreno, niti sam ne znam koje bi argumente koristio na sudu, ali kad vidim da nakon 8g trebam dobiti nekoliko tisuća kuna, najradije ne bih ni to primio. :place::place:

 

Hvala, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ChillyBoy je napisao:

Poštovani,

 

18.02.2010 mi je uručen poslovno uvjetovan otkaz u firmi gdje sam radio gotovo cijelih 8 godina. Poslodavac mi je voljan isplatiti otpremninu ali prema mizerni uvijetima koje propisuje zakon. Moje pitanje je da li ima smisla da pokrećem sudski postupak te putem suda zatražim veću otpremninu i da li se u praksi to pokazalo pozitivno ili da pokupim ovo što nudi? Iskreno, niti sam ne znam koje bi argumente koristio na sudu, ali kad vidim da nakon 8g trebam dobiti nekoliko tisuća kuna, najradije ne bih ni to primio. :place::place:

 

Hvala, pozdrav

 

ChillyBoy,

Zakon o radu u svom čl.119 propisiju obvezu poslodavca da vam isplati tzv.minimalnu otpremninu u slučju takovog otkaza koji ste vi dobili u iznosu koji ne smije biti manji od 1/3 vaše prosiječne plače unatrag tri mjeseca prije otkazivanja umnoženu sa cijelim brojem godina staža kod tog poslodavca (u vašem slučaju to znaći 7 g.). Vi za tu otpremninu MORATE dobiti OBRAČUN (koji je ovršna isprava) jer ukoliko vam poslodavac nebi otpremninu isplatio kako budete dogovorili ili sa njom odugovlačio imat će te ovršnidokument kojim otpreninu možete naplatiti putem J bilježnika. Dospjeće isplate otpremnine je sa datumom otkaza (a ne sa datumom završetka otkaznog roka). Poslodavac sa vama može ugovoriti i veću otpremninu od ove ako to želi. No međutim u vašem slučaju izgleda da,nažalost nije tako.Nadalje ako je vaš poslodavac potpisnik kolektivnog ugovora ili ima pravilnik o radu možda je ta otpremnina i veća? Provjerite to.

Zakonodavac je otpremninu stavio kao obvezu poslodavca upravo kako bi zaštitio radnika koji dobiva otkaz bez vlastite krivice a za razdoblje u kojem će tražiti posao. Vi u vašem slučaju imate i pravo naknade sa Zavoda za zapošljavanje pa mislim da je Zakonodavac stoga vrlo korektno postupio prema radnicima koji se nađu u takovoj situaciji. Drugi je par cipela ako ste malo ljuti ...recimo na menagerske otpremnine koji su da "sahrane" i proizvedu gubitke u kakvom HEP-u ili INI..znali dobiti i po milju kuna otpremnine. Na to sam i ja ljut jer smo te otpremnine platili vi,ja i nama slični :zao::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Ako sam dobro shvatio, poslodavac je otpremninu dužan obračunati na osnovu zadnja tri mjeseca od datuma kad je meni uručio odluku o otkazu, odnosno zadnja dva mjeseca otkaznog roka ne ulaze u obračun prosjeka plaće? :-?

Pitam zato jer prva plaća pod otkaznim rokom mi je bila puno manja nego prije a imam dva mjeseca otkaznog roka!

 

Hvala, poz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ChillyBoy je napisao:

Poštovani,

 

18.02.2010 mi je uručen poslovno uvjetovan otkaz u firmi gdje sam radio gotovo cijelih 8 godina. Poslodavac mi je voljan isplatiti otpremninu ali prema mizerni uvijetima koje propisuje zakon. Moje pitanje je da li ima smisla da pokrećem sudski postupak te putem suda zatražim veću otpremninu i da li se u praksi to pokazalo pozitivno ili da pokupim ovo što nudi? Iskreno, niti sam ne znam koje bi argumente koristio na sudu, ali kad vidim da nakon 8g trebam dobiti nekoliko tisuća kuna, najradije ne bih ni to primio. :place::place:

 

Hvala, pozdrav

 

Je li vam utvrdio iznos otpremnine i gdje je taj iznos utvrđen (u odluci o otkazu)?

 

Zašto smatrate da biste trebali dobiti veći iznos od onog kojeg propisuje Zakon o radu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

 

Je li vam utvrdio iznos otpremnine i gdje je taj iznos utvrđen (u odluci o otkazu)?

 

Zašto smatrate da biste trebali dobiti veći iznos od onog kojeg propisuje Zakon o radu?

 

Iznos otpremnine je utvrđen pravilnikom o radu koji se naravno čuva u sefu sa 1000 kombinacija i nitko ne može do njega a sam iznos otpremnine u odluci o otkazu nije definiran. Uglavnom, to sam više-manje rasčistio. Sad me zanima samo odgovor na moj drugi post a on glasi:

 

"Ako sam dobro shvatio, poslodavac je otpremninu dužan obračunati na osnovu zadnja tri mjeseca od datuma kad je meni uručio odluku o otkazu ili se uzima o obzir zadnja dva mjeseca otkaznog roka + jedan mjesec od prije?

Pitam zato jer prva plaća pod otkaznim rokom mi je bila puno manja nego prije a imam dva mjeseca otkaznog roka!"

 

pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je vaša otpremnina uređena preavilnikom o radu,odnosno ako vaš ugovor upućuje na istu onda vaša otpremnina i mora biti isplaćena po tom pravilniku. Pravilnik ne može biti u "sefu",jer (prema čl.125 Zakona o radu) poslodavac je osim što je dužan da donese pravilnik o radu ako zapošljava Više od 25 radnika dužan i OBJAVITI isti. Za nepoštivanje ove odredbe Zakona o radu zapriječena je novčana kazna za poslodavca od 30.000 do 61.000kn prema čl.293.st26.To upučuje na to da vi trebate Zahtjevom za zaštitu prava tražiti poslodavca da Vam da na uvid pravilnik i da napravi Obračun i isplatu Vaše otpremnine prema tom pravilniku,pod prijetnjom obračanja Inspetoratu za radne odnose. Zahtjev podnosite pismeno poštom sa povratnicom. Mislim da će nakon uvakvog zatjeva Vaš poslodavac otvoriti "sef sa 1000 kombinacija" i isplatiti Vam Vašu otpremninu prema pravilniku kojim je to uređeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, ali još uvijek nisam dobio odgovor na postavljeno pitanje. Da pojednostavim: Kada meni prema zakonu prestaje ugovor o radu? Na dan kada sam na ruke dobio odluku o otkazu ili tek nakon 2 mjeseca odrađenog otkaznog roka? Pitam zato jer pod otkaznim rokom su mi drastično umanjili plaću čime mi ruše prosjek zadnje tri plaće. U zakonu se spominje sljedeći tekst "1/3 prosječne bruto mjesećne plaće koju je radnik ostvario u 3 mjeseca prije prestanka ugovora o radu"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema mišljenju Ustavnog suda RH dospjelost otpremnine je na dan dostave odluke o otkazu ugovora o radu. (zakon o radu ne govori o dospjelosti)ako se radi o minimalnoj zakonskoj otpremnini. To znaći da obračun otpremnine morate dobiti za tri mjeseca unatrag od dana uručenja otkaza, a otkazni rok teče vam od dana dostave otkaza. Ako je ona ugovorene onda ta tri mjeseca naravni nemaju veze jer je dogovoren iznos otpremnine. :palac:

Ali mene nije jasno kako vi koji ste tamo na početku "cvilili" da je ta Zakonska otpremnina "mizerna" i da je najradje nebi primili,ne želite tražiti svoje pravo prema pravilniku o radu,za koji kažete da postoji, akoja je otpremnina sigurno veća od zakonom zagarantirane jer može biti samo veća ili jednaka ko minimalna Zakonom određena.

Nije mi baš drago da se po Zakonu "pljuje" a Zakoni se ne poznaju i ne koriste i za svoja se prava nismo sloni boriti. :zao: To nije od vas u redu. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cigo1,

 

nažalost - moram demantirati. Kažem nažalost jer sam tvoje mišljenje zastupala u jedno 90-tak radno pravnih parnica vezanih na isplatu otpremnine. No, i županijski i Vrhovni sud RH su zauzeli stajalište (imate sigurno već objavljeno u praksi VSRH iz 2009.g.) da otpremnina dospijeva istekom otkazng roka a ne uručenjem odluke o otkazu ugovora o radu te da u obračun izračuna otpremnine ulaze primanja za vrijeme otkaznog roka (ona moraju biti ista kao da je radnik radio).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

burn je napisao:

Cigo1,

 

nažalost - moram demantirati. Kažem nažalost jer sam tvoje mišljenje zastupala u jedno 90-tak radno pravnih parnica vezanih na isplatu otpremnine. No, i županijski i Vrhovni sud RH su zauzeli stajalište (imate sigurno već objavljeno u praksi VSRH iz 2009.g.) da otpremnina dospijeva istekom otkazng roka a ne uručenjem odluke o otkazu ugovora o radu te da u obračun izračuna otpremnine ulaze primanja za vrijeme otkaznog roka (ona moraju biti ista kao da je radnik radio).

 

Hvala burn. :palac:

ChillyBoy,dakle pošto je burn pravnica i pošto je kako kaže

zastupala stav Ustavnog suda koji sam naveo i pošto to više ne prolazi,odnosno je promjenio svoj stav u smislu kako je to burn navela, znaći da svakako treba poslušati što je bur rekla i to uvažiti.

U konačnici to ne mjenja na stvari jer prema njezinim riječima tebi bi poslodavac morao isplatiti iste plaće kakove si imao i prije otkaznig roka (po Zakonu o radu poslodavac ti ni nemože promjeniti plaću bez tvog pristanka,odnosno nemože ništa iz ugovora o radu mjenjati jednostrano). Ovo je još jedan razlog da tražite otpreninu koja je zajamčena tvojim Pravilnikom o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

blad je napisao:

Još nešto mi nije jasno s otpremninom...

Ako sam zadnja 3 mjeseca bio na bolovanju (4.250 kn)to mi je prosjek za otpremninu?

Da li je to 1/3 brutto ili neto?

 

Hvala :-?

 

blad,

prema čl.119 Zakona o radu koji kaže između ostalog u st.2....."jednoj trečini prosječne mjesećne plaće...."

zanći da se radi o plaći,a kod bolovanja se radi o "naknadi plaće" ...prema tome se računju ona rti mjeseca za vrijeme kojih ste radili.

Otpremnina se računa u bruto iznosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija