Jump to content

pitanje


anonimno

Preporučene objave

Možete polagati pravosudni nakon dvije godine staža na pravnim poslovima u privredi (tu se računaju i nevladine organizacije i sl.) ako ste od toga jednu godinu volontirali na sudu. Važno je da vas na volontiranje dopisom uputi tvrtka

Za izlazak na ispit morate imati osim potvrde sa suda i dopis od firme da ste te dvije godine radili na pravnim poslovima u firmi.

 

Mislim da se volontiranje kod odvjetnika ne računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Moraju li 4 godine rada na pravnim poslovima u npr. medjunarodnoj organizaciji biti upisane u radnu knjizicu da bi se moglo pristupiti polaganju pravosudnog organa? Ili je dovoljan dokaz rada na pravnim poslovima - isprava od medjunarodne organizacije kojom ona to potvrdjuje?

Naime, radim u jednoj medjunarodnoj organizaciji u Hrvatskoj ali to nije na temelju ugovora o radu kako ga definira Zakon o radu nego na temelju posebnog ugovora kojeg je odredila ta medjunarodna organizacija.

Zakon o pripravnicima u pravosudnim organima i pravosudnom ispitu koristi termin "osobe koje su radile na pravnim poslovima..." pa me zanima kako se to tumaci. Mora li to biti bas ugovor o radu? Zna li netko...?

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao sam vrlo sličnu situaciju prije polaganja pravosudnog. Cak većinu staža nisam imao ni upisan u radnu knjižicu.

 

Dobra vijest glasi: za potrebe polaganja pravosudnog ispita prethodni staž se dokazuje potvrdom poslodavca. Ono što je bitno je da u potvrdi stoji da je kandidat radio na pravnim poslovima u toj organizaciji. Dobro je još i specificirati koji su to pravni poslovi bili. Pečat i potpis odgovorne osobe i to je to.

Ako ste prije diplomiranja počeli raditina pravnim poslovim to se ne može uračunati.

 

"Osobe koje su radile na pravnim poslovima" se tumače baš tako, kao osobe koje su radile na pravnim poslovima. Vrsta ugovora o radu između vas i poslodavca nema nikakve veze. Staž u radnoj knjižice se isto ne gleda. Jedino što Ministarstvo pravosuđa zanima je potvrda od odgovorne osobe u oragnizaciji u obliku dopisa da ste radili na pravnim poslovima.

 

Tako je bar bilo prije tri godine, a sumnjam da se tu išta promjenilo. Ta propis koji regulira polaganje ispita je iz 1977 ( potpisan je još od J.B. Tita) i koliko znam nitko ga se ne sprema mijenjati. Njegova će se pročišćena verzija biti vrlo uskoro objavljena na Legalisu u rubrici Propisi i dokumenti.

 

Drago mi je ako sam ovim pomogao.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija